Маневри над могилами: Як конфлікт з Іраном щодо збитого "Боїнга" зашкодить Україні

Відсутність рішучих дій з боку Києва у встановленні істини стосовно збитого в Ірані українського літака може не тільки залишити родини українців, загиблих у катастрофі, без належної компенсації, але й помітно зіпсувати наші стосунки з Канадою, Швецією та Британією

Журналіст відділу «Світ»
Маневри над могилами: Як конфлікт з Іран…

Сьогодні суперечка України з Іраном через збитий літак МАУ вийшла на новий рівень ескалації. Заступник міністра закордонних справ та керівник української групи переговорників із Іраном Євгеній Єнін пригрозив, що Україна звернеться до Міжнародного суду ООН стосовно збитого в Ірані українського літака. Це у випадку, якщо більш конвенційні переговорні можливості з Тегераном "буде  вичерпано".

Ця заява, вочевидь, стала логічним продовженням вчорашніх слів заступника українського генпрокурора Гюндуза Мамедова. Який нагадав, що представники Тегерана іще в жовтні пообіцяли надати Україні матеріали свого слідства у цій справі. І дотепер цього не зробили. Слід віддати належне - подібні заяви слідчі та посадовці ГПУ озвучують достатньо регулярно. Попередній раз, наприклад, був 13 листопада, коли той же Мамедов нагадував про відсутність будь-якої практичної взаємодії Ірану з Україною із цього приводу.

В цьому місці може виникнути питання — а чому Україна наполягає на подальшому спільному розслідуванні?  І що тут взагалі розслідувати?

Ще 11 січня 2020 року під тиском міжнародної громадськості керівництво Ірану, яке спочатку приховувало правду, офіційно визнало, що літак було помилково збито іранською військовою системою ППО. В принципі, Тегеран ніби й готовий вести перемовини про компенсацію родинам загиблих.

Але насправді все не так просто. Оскільки, як і в ситуації з обіцяними Україні матеріалами слідства та речовими доказами, які за два місяці так і не почали свій шлях з Тегерана до Києва, обіцяні компенсації родичам загиблих поки що мають виключно декларативний характер. Іще однією темою для конфлікту є твердження Тегерану про те, що український літак був застрахований у європейських компаній – які й повинні покривати його вартість.

Натомість позицію України свого часу також озвучувала Генпрокуратура. І вона дещо відрізняється від іранської. "Наша попередня юридична оцінка трагедії - що це особливо тяжкий злочин, 176 мирних жителів було вбито із застосуванням військової техніки... Максимальним покаранням за це має бути довічне ув'язнення, компенсації родинам жертв та компенсація авіакомпанії за знищений літак. Ця наша позиція неприйнятна для Ірану, але вони нічого не роблять, щоб надати нам деталі й факти для іншої класифікації злочину", - заявляв у жовтні Мамедов.

Втім, питання компенсації родинам українських загиблих та МАУ за знищений літак – це тільки частина проблеми.

Оскільки держави-учасниці Міжнародної групи з координації допомоги жертвам рейсу PS752, куди ввійшли всі країни, громадяни яких постраждали від дій іранської армії, визначили Україну речником у перемовинах з Іраном. Відповідно, від дипломатичної активності Києва залежать і інтереси родин загиблих в Канаді, Афганістані, Великій Британії та Швеції.

При тому найбільшу активність в цій справі демонструє саме Оттава, яка втратила на тому злощасному рейсі 57 громадян. І де давно, серйозно і голосно сумніваються у безпристрасному розслідуванні з боку Ірану. Включно з готовністю створювати власну слідчу групу. В Тегерані на це відповідають заявами про те, що Оттава "політизує процес розслідування".

Тому для України критично важливим є довести ці непрості переговори із Тегераном до логічного завершення. Або ж, принаймні, наочно продемонструвати всім зацікавленим сторонам, що Київ зробив все можливе для того, щоби притягнути Тегеран до відповідальності за скоєний злочин. В іншому випадку той репутаційний удар, якого може зазнати Іран в фіналі цієї історії, якщо продовжить свої нехитрі дипломатичні ігри, цілком може частково зрикошетити і по Україні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme