"Мінування" Росії: Коли в Москві пролунають справжні вибухи

Якщо телефонна атака в Росії і справді організована ісламістами, це може стати новим і дуже ефективним способом паралізації сучасних мегаполісів

Журналіст відділу «Світ»
"Мінування" Росії: Коли в Москві пролуна…

Масштабна хвиля фейкових повідомлень про мінування об'єктів у російських мегаполісах продовжується.

Тільки в Москві за минулу добу евакуювали понад 100 тис. осіб через загрозу вибуху. Екстрені служби Москви напередодні отримали 65 анонімних дзвінків про загрозу вибухів на більш ніж 70 об'єктах. Серед "замінованих" об'єктів виявилися вузи, торгові центри, вокзали, готелі та інші громадські будівлі. При цьому жодне з повідомлень про закладену бомбу не підтвердилося. Аналогічні погрози поступали з 11 вересня і в інших російських містах - Омську, Новосибірську, Єкатеринбурзі.

Сьогодні особливо потужна хвиля фейкових погроз накрила Петербург. Там евакуювали як мінімум 18 великих торгових комплексів, евакуацію також було проведено в багатьох готелях, житлових будинках, адміністративних спорудах. Кількість евакуйованих наразі обчислюється 30-40 тисячами осіб, хоча підрахунки поки не повні.

Виконавці дзвінків подбали про свою безпеку - всі вони були здійснені за допомогою ІР-телефонії, що сильно ускладнює відстеження джерела дзвінків.

Офіційної позиції російських правоохоронних органів стосовно цієї події поки немає. А неофіційних версій є дві. Перша із них пов'язує авторів атаки з Ісламською державою. Буцімто цих авторів спецслужби уже знають, їх по мірі сил відстежують, і за першої нагоди оголосять у міжнародний розшук.

Друга - стверджує, що переважна більшість дзвінків була здійснена з території України. Про що буцімто свідчать результати "фонетичного аналізу" вимови учасників атаки. Деталь про "фонетичний аналіз", насправді, трохи дивна. Можливо, звичайно, що терористи говорили, використовуючи в російських словах м'яке "г". Але люди, які знають про ІР-телефонію, мали би знати і про програми, які безнадійно знеосіблюють голос. Не кажучи вже про електронні синтезатори мови з тексту, які були б іще надійнішими в плані забезпечення анонімності.

Природно, що повідомлення про зв'язки інформаційних нападників з ісламістами завжди можна об'єднати з "україньким вектором" атаки. Намалювавши чудову картину України, яка не те щоби підтримує ІД - але не може вберегти свою територію від терористів, які десь з-під Києва атакують мирних росіян. Скоріше за все, ця картина рано чи пізно і буде намальована у російських ЗМІ. Цікаво тільки, як при тому будуть пояснювати "українську вимову" ісламістів, яку відстежив "фонетичний аналіз". Єдиний спосіб, здається - списати на україномовних кримських татар. Втім, не будемо спрощувати роботу російським пропагандистам.

Але яка версія не стане в Росії офіційною, все ж цікаво, що там відбулося насправді. Першою - і вельми ймовірною причиною телефонних атак можна запідозрити банальне бажання російських спецслужб нагадати населенню, що "ворог-поруч". І що всі безконечні заборонні акти, зобов'язання мобільних операторів зберігати телефонні розмови, і т.д. - це необхідний елемент захисту мирного сну російських громадян. Таке собі продовження історії про "ФСБ підриває Росію" - тільки у версії "лайт", без реальних бомб.

Але таке припущення, скоріше за все, буде неправдивим. Бо гігантська кількість повідомлень про мінування створює чимале навантаження на міську інфраструктуру - і кадрові резерви самих спецслужб. А повідомлення про те, що бомб ніде так і не знайшли, недвозначно наводить громадян на думку про те, що спецслужби, по великому рахунку, не зуміли "розкусити" телефонних терористів. Що, звичайно, цілком співпадає з реальністю.

Припустити, що мав місце "жарт знуджених підлітків", як то буває з одиничними повідомленнями про мінування, теж не вийде. Масштаб явно не той.

Іншим, і набагато менш приємним може бути припущення, що російська версія про ісламістів - правдива. В такому разі виходить, що ми спостерігаємо тестування нового способу паралізації життя у великих мегаполісах. За допомогою якого спеціальні і рятувальні служби можна виснажити і розпорошити - після чого, приміром, підірвати бомби в натовпах "офісного планктону", який вийшовши з евакуйованої будівлі стоїть на тротуарі перед нею. Чи довести ситуацію до такого абсурду, коли екстрені служби будуть не в стані оперативно і своєчасно зреагувати навіть на справжні виклики на місце теракту. Особливо якщо транспортні артерії будуть заблоковані в результаті очеплення "фейкових" цілей.

Зважаючи на перспективи й можливості використання такої терористичної тактики, хочеться вірити, що все, що відбулось в Росії - це була колосальна акція операторів мобільного та стаціонарного зв'язку проти ІР-телефонії, яку після цього заборонять. Так виходить якось спокійніше.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme