Візовий двобій: Як відносини Байдена з Путіним вийшли на новий рівень

Тактика "видавлювання" російських дипломатів зі США, якою Вашингтон відповів на недружні дії Москви, дає Путіну шанс "відіграти" ситуацію і покращити двосторонні стосунки, зберігши при тому обличчя. Але російський президент від практичних кроків з деескалації наразі відмовляється

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Візовий двобій: Як відносини Байдена з П…

Вчорашні заяви російського посла у США Анатолія Антонова продемонстрували, що двосторонні стосунки між Москвою та Вашингтоном продовжують погіршуватися. 

Себто те, що влада США звернулася до 24 російських дипломатів, в яких закінчувалися візи, з проханням покинути американську державу до 3 вересня, вже було відомо. Але, як з'ясувалося, це була лишень "вишенька на тортику". За словами російського посла, "близько 60 співробітників (з членами сімей - понад 140 осіб) очікують рішення стосовно поданих в Держдепартамент візових запитів. Деякі – уже більше року – з травня 2020-го. Це обурлива практика. Люди не можуть виїхати на батьківщину навіть у невідкладних справах гуманітарного характеру. Ще більше 30 нових співробітників позбавлені можливості заїхати в країну через те, що їм не видають візи в американському посольстві в Москві".

Користуючись нагодою та увагою ЗМІ, Антонов поспішив "затаврувати" американську сторону. "Всупереч порозумінню, досягнутому на Женевському саміті, ніяких зрушень в жорсткій політиці США ми не бачимо. Пора б переходити від слів до справи, а не випинати власні проблеми, забуваючи про російську заклопотаність" — завважив він. Чомусь подумавши, що переговори в Женеві були саме "порозумінням", а не "пропозицією США Росії виправити свою поведінку", як то подавала протилежна сторона.

Невдовзі на заяви Антонова відповів представник Держдепартаменту Нед Прайс. Який нагадав, що з серпня в Росії заборонено винаймати іноземних співробітників в дипмісії США. В результаті чого тим довелося відмовитися від послуг з боку російських водіїв, кухарів та прибиральників. Вашингтон залишає за собою право вживати заходів у відповідь, підкреслив Прайс.

У такий спосіб, очевидною стала певна зміна стратегії і тактики двосторонніх стосунків між Росією та США, яка, вочевидь, пов'язана з "новим курсом" Держдепу США.

Якщо за часів Дональда Трампа висилки російських дипломатів здійснювалися голосно і демонстративно, оскільки президент США намагався "відмитися" від звинувачень у співпраці з Москвою, то зараз усе інакше.

Адміністрація Байдена не бажає йти на відкритий конфлікт, обмежуючись в публічній площині енергійними заявами про захист національних інтересів, адресованими питомо американській аудиторії.

Натомість в частині проблемних двосторонніх питань — на кшталт висилки дипломатів — Байден дає Путіну шанс "включити задню". Адже досить, наприклад, Росії дозволити дипломатичним установам США винаймати громадян третіх країн — припустимо, гастарбайтерів, яких у Москві та решті великих російських міст немало — як і візові проблеми російських дипломатів розсіються, мов дим.

Але Володимир Путін продовжує "гратися в СРСР", копіюючи обмеження, які діяли стосовно американських посольств та консульств у 80-х роках минулого вже століття. І російська сторона говорить тільки про можливість "повернутися до ситуації 2016-го року". Себто скасувати всі дипломатичні обмеження, вдати, що між Росією та США нічого не трапилося, і "вибачити" Кремль за втручання в американські вибори, за хакерські атаки на бізнес, за вбивць в Солсбері, за агресію на Донбасі, врешті-решт.

На подібний крок адміністрація Байдена, звісно не піде. З іншого боку, і шанс для Росії почати повернення з темних хащ "гібридної дипломатії" до адекватного діалогу теж, судячи з усього, залишиться невикористаним.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme