Імідж та держборг: Як нові санкції США послаблять Росію

Новий раунд антиросійських санкцій США примусить Кремль збільшити податкове навантаження на бізнес — що завдасть помітний удар по і без того не надто здоровій економіці

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Імідж та держборг: Як нові санкції США п…
фото: Getty

Вчора палата представників Конгресу США схвалила оборонний бюджет країни — з рекордним розміром у 780 мільярдів доларів. Продемонструвавши, що незалежно від того, хто перебуває біля керма держави, витрати на оборону стабільно зростають на 40-60 мільярдів кожного року.

Втім, тим справа не обмежилася, оскільки вчорашній проект бюджету також передбачає істотне посилення санкцій проти Росії. Яке, в свою чергу, складається з двох компонентів.

Перший має радше іміджевий характер. І передбачає введення в бюджет США поправки із рекомендацією запровадити санкції стосовно 35 російських громадян. Що, ніби, і не виглядає сенсацією — персональних санкцій між двома державами і без того було введено чимало. Але в цей список потрапили справді "кращі люди" путінського режиму — зокрема, прем'єр Мішустін, прессекретар Путіна Пєсков, Роман Абрамович і Алішер Усманов, а також "генерали від пропаганди" — Маргарита Сімоньян і Володимир Соловйов. Бракує тільки Путіна особисто.

Особливо болісним для Кремля моментом, вочевидь, є те, що ввести ці персональні санкції запропонував Фонд боротьби з корупцією. От ніби і ліквідували ворожого "іноагента", визнали цю організацію екстремістською, заборонили її діяльність в Росії, і всіх, хто мав до неї бодай якийсь стосунок, від виборів відсторонили і в більшості випадків навіть в каталажку відправили — а не допомогло.

Спочатку, коли 22 вересня законопроект про ці санкції схвалив комітет з регламенту Палати представників, у Кремлі заговорили про "внутрішні парламентські розбірки у США", потім відомство Лаврова застерігало США "від необдуманого кроку", але і ці зовнішньополітичні кроки якогось впливу на рішення не справили.

А другим елементом нових санкцій є їхній фіскальний блок. Нові санкції передбачають заборону на покупку і продаж американськими інвесторами нових випусків російських облігацій на вторинному ринку. Це стосується цінних паперів у будь-якій валюті, випущенх будь-якою російською структурою — Центробанком, Фондом національного добробуту чи казначейством, без різниці. На думку російських фінансових аналітиків, ці санкції стануть найжорсткішими за останні кілька років,

Якими є шанси на те, що весь цей санкційний пакет буде реалізовано, адже палата представників — це не фінальна інстанція для прийняття подібних законопроектів? Насправді, шанси доволі високі. Оскільки за підтримку бюджету із цими поправками проголосували 316 конгресменів, в той час як проти — лише 113. Що свідчить про наявність у документу двопартійної підтримки, яка гарантує позитивне рішення і в американському Сенаті. Зважаючи на бажання адміністрації Джо Байдена хоч трохи відмити імідж від історії з "Північним потоком — 2", навряд чи виникнуть складнощі і з президентським автографом.

Якими будуть практичні наслідки нового раунду антиросійських санкцій? Вартість облігацій російського держборгу почала знижуватись вже з другої половини вересня, коли цей документ почали обговорювати. Відповідно, його схвалення в Палаті представників сприятиме продовженню процесу.

Що, в фінальному залишку, буде сприяти скороченню можливостей путінського режиму — як внутрішніх, так і зовнішньополітичних. Бо можна, звісно, багато говорити про те, що "санкції не працюють". Можна штучно підіймати ціни на газ в Європі, просто знизивши його постачання. Ну, поки Європа не знайде альтернативних енергетичних джерел, звичайно.

Але економічної деградації Росії це не зупинить. Яскравим прикладом цього процесу стала, наприклад, вчорашня нарада російського уряду з представниками Російського союзу промисловців та підприємців. В ході якої тамтешнім металургам розповіли, що податки для них радикально зростуть — оскільки уряду потрібні "стабільні податкові джерела для термінової боротьби з бідністю". Після нового раунду санкцій, схоже, кількість подібних "податкових запозичень" з російської промисловості, якими буде компенсуватися втрата фінансових запозичень на міжнародних ринках, тільки зросте. Що, рано чи пізно, призведе до логічного результату. Схожого на відомий анекдот з коровою, яку для збільшення ефективності дедалі частіше доїли, але дедалі рідше годували.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme