США пропонують Єгипту позмагатися з Путіним в Сирії

За епічною сваркою Путіна з Ердоганом про сирійський конфлікт, схоже, якось забули. А для його вирішення, ймовірно, настав час нестандартних рішень

Журналіст відділу «Світ»
США пропонують Єгипту позмагатися з Путі…

"Необхідно знайти війська для наземної операції проти Ісламської держави, оскільки війну неможливо виграти з повітря". Подібна заява з уст держсекретаря США Джона Керрі, фактично, розходиться з тим, на чому Вашингтон, навчений гірким досвідом Іраку, настоював іще рік тому.

Втім, і цього разу як Керрі, так і невдовзі за тим – Барак Обама заявили, що про повномасштабну військову операцію армії США проти ісламістів мова не йде – і йти не може. "Заклик про наземні війська означає, що перемогти Ісламську державу повинні сирійські або арабські сили", - підкреслив Керрі.

Проблема лиш в тому, що наявні сирійські сили – ані підконтрольні Башару Асаду і підтримувані російською авіацією урядові війська, ані підтримувані Вашингтоном бійці Вільної Сирійської армії та інших відносно ліберальних угруповань, здолати Ісламську державу поки не можуть. Більше того, як суніти з проурядових сил, так і натреновані на американські гроші опозиціонери нерідко поповнюють ряди Ісламської держави – чи інших достатньо радикальних угруповань. "200 Термінаторів", надісланих з США для "боротьби з мозковими центрами ІД", зможуть вплинути на ситуацію не більше, ніж ракетний крейсер "Москва" на рейді біля сирійського берега.

Про об'єднання сил Асада з опозицією також явно не йдеться – окрилений російською допомогою диктатор явно сподівається повернути собі країну, а розлючена російськими бомбардуваннями опозиція мріє про швидку і болісну кончину як улюбленого президента, так і його помічників з числа російських авіаторів, іранських спецпризначенців та бойовиків "Хезболли". Безумовно, тиск США, які вимушують Туреччину уважніше оберігати свої кордони від проникнення бойовиків, теж навряд чи переламає ситуацію.

При наявному складі акторів ситуація виглядає глухим кутом – скільки б і яких міністрів закордонних справ не збирались докупи, щоб подумати, коли і як закінчити цю війну. Оскільки здаватись без бою ісламісти явно не збираються, а без радикального наземного наступу – на який не піде ні опозиція, ні уряд – 20-30 тисяч озброєних відморозків з ІД самі по собі не зникнуть.

Тому потрібним є зовнішнє втручання. А зовнішнє втручання хоч з боку США, хоч з боку ЄС, хоч навіть з боку Туреччини – це найкращий спосіб згуртувати всіх ісламістів – і радикальних, і поміркованих, докупи, для боротьби із невірними. Що добре розуміють у Вашингтоні – підкреслюючи, що здолати ІД мусять саме араби.

Проте, оглядаючи довколишні країни та їхні військові потуги, можна зрозуміти, що більшість із них – нездатні здолати ІД. А ті, що в принципі здатні, не захочуть втягуватись у ризиковану операцію. Більшість – за одним яскравим винятком. Цей виняток – Єгипет.

Саме єгипетські військові достатньо рішуче і послідовно борються з ісламістами – хоч на власних кордонах, хоч у власних урядових кварталах. При тому Єгипет і сам достатньо страждає від ісламістів – досить згадати хоча б злощасний інцидент з російським літаком, який надовго перекрив туристичний потік – і не тільки з Росії – у країну фараонів та пірамід.

У Єгипту достатньо велика й потужна армія, щоб "розкатати" ісламістів за відносно короткий час – особливо за масованої підтримки з повітря із боку Заходу. При тому він знаходиться у логістично вигідному місці для проведення масованої операції – Йорданія, скоріше за все, без вагань забезпечить транзит єгипетських військ, якщо таке рішення буде прийнято і схвалено країнами Перської затоки. Операція єгипетської армії не була б сприйнята як "грубе втручання у внутрішньо арабські справи" – а саме так сприймає чимала частина сирійців операції що Заходу, що Росії.

Більше того, єгипетська операція проти ісламістів у Сирії могла би стати блискучим початком функціонування спільних арабських збройних сил – про які давно і старанно мріє Саудівська Аравія, згодна фінансувати подібні підрозділи.

Все питання залишається лиш за тим, чи зважаться у Вашингтоні почати лобіювати цю очевидну ініціативу, чи злякаються гіпотетичного "панарабського" проекту.
Почати який зі "спільноарабської армії" буде далеко простіше, ніж з божевільних мрій фанатиків-ісламістів з ІД.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme