Вибухи в Болгарії: Як Росія сформувала "зону дипломатичного відчуження" з колишніх союзників


Дії Росії, минулі та теперішні, є найкращим засобом для консолідації Європи у справі протистояння геополітичним інтересам Кремля. Нічим не обґрунтоване здійснення небезпечних диверсій на території інших держав – один з найсильніших аргументів на користь дипломатичної ізоляції Москви

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Вибухи в Болгарії: Як Росія сформувала "…

Не встигли проявитися ще всі дипломатичні наслідки шпигунського скандалу, викликаного причетністю співробітників російської військової розвідки до вибухів на чеських збройних складах, як несподівана прикрість спіткала стосунки Москви з іще однією "братньою" країною.

Зокрема, речниця генпрокурора Болгарії Сійка Мілєва повідомила, що правоохоронне відомство підозрює шістьох росіян в організації чотирьох вибухів на військових заводах країни.

В період з 2011 по 2020 рік вибухи лунали на складах, де зберігалася продукція, що належала болгарському бізнесмену Еміліяну Гебреву. Який в той час активно торгував з Україною та Грузією.

Про "схожість" цих вибухів, а також про дуже ймовірний взаємозв'язок між вибухами в Болгарії, спробі отруєння трьох болгарських громадян (серед яких був той самий Гебрев) і вибухами в інших країнах, і заявили болгарські правоохоронці.

Які з'ясували, що "шестеро російських громадян перебували на території Болгарії в дні, близькі до дат вибухів і спроби замаху на Еміліяна Гебрева". "Збираються докази про вчинення російськими громадянами тяжкого злочину", - додала Мілєва.

Слід відзначити, що повною несподіванкою ці заяви Болгарії не стали. Оскільки іще в січні минулого року Болгарія звинуватила трьох росіян в спробі отруєння нервово-паралітичною речовиною Гебрева, його сина та ще одного співробітника болгарської збройної компанії. І навіть добилася європейського ордеру на їх арешт та екстрадицію.

Але тоді справа обмежилася виключно справою про отруєння. Натомість зараз, коли стали відомими подробиці вибуху в Чехії, і правоохоронні органи цієї країни заявили, що вибух мав трапитися в Болгарії, але все вкотре запороли "солсберецькі теристи" Петров і Боширов, у Софії склали два і два. Зрозумівши, що попередні несподівані вибухи на складах з товаром Гебрева були не такими вже й несподіваними.

Якими будуть наслідки цієї історії для Росії? Звичайно, найближчим часом ми почуємо чергову порцію спростувань, висловлених у традиційній для російського МЗС хамовитій формі. Буде наступний сеанс взаємної висилки дипломатів. Після якого Болгарія, вельми ймовірно, опиниться в списку "недружніх держав" – разом зі США, Британією, країнами Балтії та Україною.

Але що стосується більш довготермінових результатів, то Москва втрачає останніх своїх союзників за західним кордоном. Цей процес, насправді, почався вже давно – і вже в 2018 році, коли патріарх РПЦ Кирил критикував Софію за "брак вдячності" до Росії, а болгарські політики називали його "сигаретним митрополитом", було зрозуміло, що доктрина "руского міра" дає масштабні збої.

Але бажання Росії вирішувати "проблемні питання" з Чехією та Болгарією за допомогою не переговорів, а вибухівки, "Новічка" та диверсантів, доводить цей процес до логічного завершення.

Складно сказати, чи історія з розкриттям російських диверсій стала випадковою, чи спецслужбам Болгарії та Чехії і справді хтось допоміг. Все це не змінює фінального результату – політика жорсткого тиску і безцеремонної маніпуляції інтересами союзників, яку реалізував Кремль та відомство Лаврова, призведе до логічних результатів. У вигляді дипломатичної ізоляції Росії.

При тому постраждають не тільки геополітичні інтереси Кремля, але й вся структура стосунків між Росією та колишніми союзниками. Які після внесення до списку "недружніх держав" будуть змушені мінімізувати дипломатичну присутність, забути про "слов'янське братерство", вигадане в часи СРСР, і позбутися російського туристичного потоку. Втім, який може бути туризм з "обложеної фортеці", якою стала путінська Росія?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme