Другий недоімпічмент: Чим вчорашнє рішення Конгресу загрожує Байдену та Україні

Сенатські дебати й розслідування, пов'язані з імпічментом Трампа, можуть надовго паралізувати зовнішньополітичну діяльність команди новообраного президента США

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Другий недоімпічмент: Чим вчорашнє рішен…

Вчорашнє рішення Палата представників Конгресу США щодо імпічменту чинному президенту США сюрпризом не стало. Як і передбачалося, до демократів приєдналося десять республіканців. Решта однопартійців Трампа воліла розповідати про необхідність національного примирення, яка важливіша, ніж покарання чинного лідера. Простіше кажучи, спробували і обурення діями чинного президента продемонструвати, і не втратити голосів його прихильників на своїх округах.

Тепер доля Трампа в руках Сенату - саме там президента можуть як достроково позбавити влади, так і заборонити балотуватися в майбутньому.

Втім, у верхній палаті Конгресу із "блискавичним імпічментом" явно не вигорить — одразу після голосування в Палаті представників лідер республіканської більшості в Сенаті Мітч Макконнелл заявив, що до інавгурації Байдена залишилося занадто мало часу, і провести навіть перші слухання з цього приводу немає ніякої можливості.

Але чи то через масштаб і швидкість процедур, пов'язаних з імпічментом, чи то через роботу частини юристів, які, за чутками, в подробицях розписали президенту США ймовірні наслідки історії зі штурмом Капітолію, але Дональд Трамп помітно змінив риторику.

Оскільки доступу до соцмереж він позбувся, довелося випускати відеозвернення, в якому чинний лідер з небаченою рішучістю відмежувався від своїх прихильників, які штурмували Капітолій. "Жоден мій справжній прихильник ніколи не підтримає політичне насильство. Жоден мій справжній прихильник ніколи не проявить неповагу до правоохоронних органів і до американського прапора, – заявив Трамп. – Я категорично засуджую те, що сталося минулого тижня. Насильству і вандалізму не місце в нашій країні".

Якби ці розважливі слова президент США сказав 6 січня, ймовірно, четверо його прихильниів і один поліцейський залишились би в живих, у коридорах Капітолію не спали б нацгвардійці з гвинтівками, а російські та китайські "політичні експрти" не розповідали б про "деградацію демократії у США".

Втім, перспективи гарячих сенатських дебатів стосовно імпічменту, здається, не надто тішать і обраного президента США Джо Байдена. "Я сподіваюся, що керівництво Сенату знайде спосіб виконувати свої конституційні обов'язки щодо імпічменту і в той же час працювати над іншими важливими завданнями нації", – заявив він. У переліку "завдань нації" він назвав затвердження кандидатів на ключові пости в адміністрації, відновлення економіки і роботу над програмою поширення вакцин від коронавирусу. Вочевидь, ця заява стала реакцією на попередні репліки того ж Макконелла про "конфлікт між розглядом імпічменту і виконанням поточних завдань".

І приводи для тривоги у Байдена є. Оскільки рішення Сенату потрібне для призначення міністрів, держсекретаря, очільників ключових урядових агенцій, послів — і багатьох інших. Загалом Сенат США призначає кандидатів на близько 1200 посад.

Без активної співпраці з Сенатом, який може надовго поринути в дебати стосовно імпічменту, розслідування, необхідні для імпічменту, вислуховування показів Трампа та його конкурентів і так далі — Байден банально не зможе призначити свою політичну команду на посади.

Що особливо боляче вдарить саме по зовнішньополітичних аспектах дійльності його адміністрації. Оскільки представники команди Трампа, з одного боку, не мають жодної лояльності до нового керівництва, а з іншого — дискредитували себе до такого ступеню, що частина європейських партнерів США банально відмовляється зустрічатися з держсекретарем Помпео.

Подібна кадрова колізія може призвести до довготривалої паузи в стосунках між Вашингтоном і Києвом — втім, як і з усією рештою світу. Період вимушеного "безвладдя", викликаний неадекватною поведінкою чинного президента США, може бути використаним геополітичними противниками як США, так і України.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme