Давос-2018: Чого дуже бояться світові еліти

Попри позитивні економічні прогнози, небезпека соціальної нестабільності в країнах "золотого мільярда" не зменшується

Журналіст відділу «Світ»
Давос-2018: Чого дуже бояться світові ел…

Поки українська делегація розпаковує валізи та готується до сьогоднішньої непростої зустрічі з очільницею МВФ Крістін Лагард, та дюжини зустрічей з іншими світовими лідерами, які відбудуться впродовж наступних двох днів, Всесвітній економічний форум у Давосі впевнено відпрацьовує економічну та соціальну тематику, яка турбує найбагатших та найвпливовіших людей нашої планети.

Власне, з точки зору економіки - принаймні, макроекономіки, майбутнє нашого світу є цілком безхмарним. Всі без винятку "локомотиви" світової економіки - США, ЄС, Китай, Індія - демонструють впевнений ріст.

За даними опитування, проведеного напередодні форуму компанією PricewaterhouseCoopers, 57% очільників транснаціональних корпорацій цілком упевнені, світова економіка буде достатньо стрімко рости впродовж всього року.

Втім, якщо опуститись з макроекономічного рівня трохи нижче, все виглядає вже не так райдужно.

За даними досліджень коаліції Oxfam, оприлюдненими за день до форуму, 82% створеного минулого року багатства отримав лише 1% людей планети. При тому прибутки найбіднішої частини мешканців цього світу не зросли.

Врешті, можна припустити, що Oxfam - "ліваки", схильні малювати майбутнє в темних фарбах.

Але і у звіті МВФ, очільницю якого, Крістін Лагард, у лівацтві запідозрити складно, зазначається, що у більш ніж 20 % країн з економікою, що розвивається, минулого року мало місце падіння доходу на душу населення.

Простіше кажучи, розрив між багатими і бідними наростає. І якби йшлося лише про розрив між статками "золотого мільярду" і мешканців Африки - це навряд чи сильно турбувало б відвідувачів Давоського форуму. Але нерівність наростає і всередині індустріально розвинених країн, де кожних два-три дні з'являється новий мільярдер - а решта народу потрошку зміщується кудись у бік соціального дна.

Для того, щоб припустити, що подібна ситуація рано чи пізно неминуче призведе до соціальних потрясінь, не треба бути нобелівським лауреатом - чи навіть доповідачем у Давосі. Хоча і вони не поскупились на аналіз наявної вибухонебезпечної ситуації. Одним з найяскравіших спікерів на цю тему був постійний відвідувач форуму, канадський прем'єр-міністр Джастін Трюдо.

Іншою популярною темою першого дня форуму стала критика безвідповідальності західних ІТ-гігантів. Раніше вони були у Давосі чимось на кшталт "ікон прогресу". На цьогорічному ж форумі у прямий та непрямий спосіб їх звинуватили у довгому списку гріхів. Від соціальної атомізації та комп'ютерної залежності підлітків та дорослих - і до розповсюдження фейкових новин та непрямого сприяння обранню Трампа. За останнє ІТ-шники образились. Втім, про вплив соцмереж на політику говорили всі без винятку - навіть індійський прем'єр Нарендра Моді, який впевнений, що "технологічні перетворення чинять дедалі глибший вплив на те, як ми живемо, думаємо, і діємо в політиці. Технологія, за посередництвом соціальних мереж, має можливість формувати, руйнувати і з'єднувати".

У цьому плані цікаво, що щорічне соціологічне опитування - "барометр довіри", що проводиться американською компанією Edelman і презентується на відкритті форуму, цього року показує падіння довіри до соцмереж і поліпшення іміджу традиційних ЗМІ в багатьох західних країнах

Втім, більша частина програмних виступів на форумі ще не прозвучала. Попереду, приміром, промова президента США Дональда Трампа, який, не виключено, виступить з різкою критикою сучасних міжнародних бізнесових стосунків, і піде на відкриту конфронтацію з "духом і буквою" Давосу. Тому й узагальнювати тенденції цьогорічного заходу ще явно рано. Втім, у будь-якому разі, буде цікаво.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme