Втрачений завод: Чому Лукашенко "націоналізував" майно Богуслаєва

"Червоний директор" Богуслаєв, який свого часу вирішив вкласти частину коштів у білоруську економіку, став об'єктом інтересу Лукашенка після того, як стали очевидними його проблеми в Україні

Журналіст відділу «Світ»
Втрачений завод: Чому Лукашенко "націона…

Народний депутат України і одночасно президент компанії "Мотор Січ" В'ячеслав Богуслаєв позбувся своїх білоруських активів. Оршанський авіаремонтний завод, власником якого були українське ПАТ "Мотор Січ " та білоруське ЗАТ "Системи інвестицій та інновацій" вже перебуває у власності держави Білорусь. Принаймні, таку заяву зробив президент республіки Олександр Лукашенко під час візиту на підприємство. Що, у випадку з Білоруссю, має більше значення, ніж якесь судове рішення чи інший формальний папір.

Подія ця для Богуслаєва навряд чи стала сюрпризом – ще в квітні, за чутками, Богуслаєв був готовий віддати завод Білорусі, але від нього вимагали ще й "компенсації" за буцімто невиконання інвестиційного договору щодо Оршанського заводу, та за зрив декількох контрактів, що буцім то трапився з вини цього підприємства.

Втім, якщо зважити на той факт, що головний актив В'ячеслава Богуслаєва – власне, компанія "Мотор Січ", у якій він (разом із членами родини) володіє більш ніж третиною акцій – перебуває під арештом, а проти самого "червоного директора" СБУ проводить розслідування, то в Мінську, мабуть, тверезо оцінили свої шанси на "компенсацію". І вирішили обмежитися заводом, 60% акцій якого належать "Мотор Січ".

З одного боку, звинувачення структур, близьких до В'ячеслава Богуслаєва, у невиконанні зобов'язань, взятих на себе в інвестиційному договорі, які розслідувала білоруська Генпрокуратура, можуть бути цілком обґрунтованими. За умов глибокої економічної кризи, в якій опинилась "Мотор Січ" після початку російсько-українського збройного конфлікту, вкладати кошти в білоруську "доньку" Богуслаєв не міг і не хотів.

З іншого боку, і націоналізація підприємства могла би відбутися у визначеному білоруським законодавством порядку, за рішенням суду, а не завдяки усному розпорядженню президента Лукашенка. Бо якщо будь-який актив у Білорусі може змінити власника за допомогою двох фраз президента – то вкладати кошти в таку економіку навряд чи хто відважиться. Втім, це вже проблеми білорусів.

А українська сторона може винести з цієї історії свій урок. СБУ вже другий рік розслідує "підготовку до вчинення дій, спрямованих на ослаблення держави через руйнування стратегічного підприємства ПАТ "Мотор Січ" (за статтею 113 Кримінального кодексу - "диверсія"). Йдеться, якщо хто забув, про китайських інвесторів, які хочуть чи то збудувати власний завод і перенести туди виробництво та передати технології "Мотор Січ", залишивши Україну з носом - як підозрюють в СБУ, чи то просто за ліцензійною угодою складати два типи двигунів (із 55 типів та модифікацій, які виготовляють і обслуговують на "Мотор Січ") - як то стверджує Богуслаєв.

"Підвішений" статус проросійського олігарха, звинувачення проти якого не передаються в суд – але й не знімаються, можливо, в якийсь спосіб і вигідний нашим правоохоронним органам. Але цей "підвішений" статус, власне, і підштовхнув президента Лукашенка до націоналізації активів Богуслаєва.

Якби справа проти нього була оперативно розслідувана – то або звинувачення були б зняті, або активи в Білорусі вже належали б українській державі. Все-таки 113 стаття ККУ передбачає можливість конфіскації майна. І в першому, і в другому випадку влада Білорусі навряд чи пішла б на той крок, який сьогодні здійснив президент Лукашенко. Що, мабуть, слід враховувати українським правоохоронним структурам в інших аналогічних випадках.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme