Прорахунок з дипдачами: Чому Трампу варто почитати Достоєвського

Пропозиція обміняти дипломатичні "дачі" у США на право лити кров у Сирії – це, з точки зору адміністрації Трампа, пропозиція вигідна і прибуткова. З точки зору Кремля – це публічний ляпас і незаслужене приниження

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Прорахунок з дипдачами: Чому Трампу варт…

США назвали умови, за яких президентська адміністрація цієї країни готова повернути російським дипломатам їхні "дачки" в Нью-Йорку та Меріленді, арешт на які наклав в останні дні свого правління колишній президент Барак Обама.

"Згадаймо більше 400 тис. осіб, убитих в Сирії, це жахливо. Якщо ми побачимо свідоцтва чесних намірів з боку Кремля в плані таких питань, як режим припинення вогню в Сирії, то тоді, можливо, є шанс, що Рекс Тіллерсон захоче, щоб це (повернення дипломатичних дач – ред.) відбулося" – заявив сьогодні заступник помічника президента США Себастьян Горка. Вочевидь, цей пасаж мав означати готовність трампівської команди продовжувати яку не яку, але дипломатичну дискусію з Кремлем.

Та різноголоса відповідь, яка долинула з боку Москви, з трудом піддається опису. Перший заступник голови комітету Ради Федерації з міжнародних справ Володимир Джабаров назвав слова американського посадовця "шантажем" і заявив, що власність треба повертати без попередніх умов.

Офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова заявила, що Росія готова значно скоротити число співробітників посольства США в Росії і вилучити у посольства дачу і склад в рамках дзеркальних заходів.

В самому російському посольстві у США вважають, що дії американської влади, яка "під надуманими приводами фактично експропріювала об'єкти російської дипломатичної власності, порушують як норми міжнародного права, так і внутрішнього законодавства США, де недоторканність приватної власності гарантована конституцією".

Себто дачок росіянам, вочевидь, шкода. Але на угоду зі США йти вони не збираються.

Хоч з точки зору адміністрації Трампа, ґешефт очевидний – Путіну запропонували припинити витратну операцію з порятунку сирійського диктатора (що само по собі є скороченням витрат) – і навзамін пообіцяли повернути кілька особняків вартістю до 10 мільйонів доларів. Що, звичайно, небагато – але теж прибутково. Здається, так з точки зору адміністрації у Вашингтоні виглядає їхню заява.

А з точки зору Росії все виглядає трохи інакше. Є спроба Росії, яка встала з колін, вийти на арену глобальних геополітичних гравців. Повернути собі вплив на Близькому Сході. Довести Заходу, що диктатор, якого підтримує Москва – не по зубах не те що Брюсселю чи Берліну, а й Вашингтону. Викликати у світу якщо не повагу – то бодай би страх.

І ось у обмін на відмову від всього цього Трамп пропонує Путіну якихось дві нещасні дачі за декілька мільйонів. В той час як Росія готова викидати мільярди доларів – і життя своїх солдатів та офіцерів – у безглузду і ганебну операцію з порятунку людожера. У божевільні трансокеанські рейси "дров'яного авіаносця", літаки з якого тонуть у морі. У виплати вдовам убитих контрактників, привезених у цинкових гробах, і вдовам вбитих найманців, закопаних в безіменних могилах у сирійській землі, яка хотіла б їх виплюнути – та не може.

Пропозиція обміняти міф про імперську велич на дві дорогих дачі – це витончена образа, знущання, яке, здається, з власного щирого нерозуміння мотивації Кремля вчинили Тіллерсон і Трамп. Цілком можливо, цей епізод стане фіналом будь-яких спроб знизити ступінь напруги між Вашингтоном та Москвою. Принаймні, до зміни господаря Білого дому. Чи, якщо всім повезе, до зміни господаря Кремля.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme