Чому Меркель ризикує стати недієздатним канцлером

"Коаліціада" для Ангели Меркель однозначно стане складнішою за вибори. А результатом цього процесу може стати тимчасова недієздатність німецької державної машини

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому Меркель ризикує стати недієздатним…

Вибори в Німеччині, результати яких ні для кого не стали несподіванкою, можуть обернутись вкрай неприємним сюрпризом для ХДС/ХСС.

Про що говорять вкрай суперечливі повідомлення, що надходять з Берліну впродовж останньої доби. Суть повідомлень зводиться до того, що "Ямайки" може банально не вийти.

Лідер "Вільних демократів" Крістіан Лінднер заявив, що його партія увійде до правлячої коаліції тільки в тому випадку, якщо відбудеться "зміна напрямку державної політики". Не надто чітко, втім, окресливши свої конкретні вимоги.

Втім, про суперечності всередині гіпотетичної коаліції з трьох учасників і без того добре відомо.

По-перше, політичні позиції "Вільних демократів" та "зелених" (чи "Союзу 90/Зелених" – якщо офіційно) є практично діаметрально протилежними – як то і годиться у випадку з помірковано войовничими лібералами з одного боку, та лівими й подекуди ультралівими діячами – з іншого.

Перші виступають за скорочення регуляцій діяльності бізнесу, другі – зо жорстку природоохоронну політику. Перші є прихильниками "Європи різних швидкостей", за якої багатші країни інтегруються глибше і швидше, ніж бідніші сусіди, в той час як "зелені" виступають проти "поділу Європи на сорти". І так практично за кожним значущим пунктом політичної програми. Обидві партії, до слова, підтримують територіальну цілісність України – але для формування політичного союзу цього явно мало.

Все це окрім того означає, що в "молодших партнерів" по коаліції не існує жорстких і принципових суперечностей і з ХДС/ХСС. Наприклад, Лінднер, який під час передвиборного марафону чималу частину своєї програми будував на виключенні з євро зони слабких і збиткових економік на кшталт грецької, тепер абсолютно не збирається підтримувати любу серцю Меркель і Макрона ідею "спільного бюджету для Європи". Якщо зважити на той факт, що місце міністра закордонних справ однозначно пророкували або "Вільним демократам", або "зеленим", вектор майбутньої зовнішньої політики Німеччини може стати не більш передбачуваним, як вечірні твіти Трампа.

При тому обидві менші політсили розуміють, що вони є "золотими акціями" для ХДС/ХСС, і відступати не збираються. Хоча, можливо, в їхній політичній наполегливості в досягненні своїх ідеологічних цілей не все базується на простому бажанні поторгуватись за міністерські крісла.

У всіх перед очима живий приклад соціал-демократів, які погоджувались на високі крісла в коаліції в обмін на відмову від принципових ідеологічних моментів. І допогоджувались до найгіршого за повоєнну історію результату на виборах.

"Правда полягає в тому, що є арифметична більшість, але всі партії мають свої електоральні мандати. Чи вдасться створити коаліцію без суперечностей у виконанні цих мандатів – буде видно" – заявив журналістам учора очільник "Вільних демократів". Додавши, що в разі якщо виникнуть сумніви у можливості його партій реалізовувати свою ідеологію в коаліції – "Вільні демократи" залишаться в опозиції.

Все це разом наштовхує на думку, що переговори стосовно створення "Ямайки" не будуть ні швидкими, ні простими. І мають реальні шанси на провал.

З іншого боку, і нові вибори, якщо на них раптом відважаться переможці попереднього народного волевиявлення, з дуже великою ймовірністю не змінять принципову розстановку сил у Бундестазі. Завдавши при тому відчутного удару як дієздатності німецької політичної системи, так і її іміджу "надійного механізму виконання народного волевиявлення".

Тому найбільш вірогідним сценарієм видається варіант, за якого коаліцію таки буде сформовано. Але ця коаліція виявиться нездатною приймати вагомі рішення у будь-якій сфері, де зазнають конфлікту інтереси її учасників. Що включає у себе добрячий шмат як зовнішньої, так і внутрішньої політики сучасної Німеччини.

Тому всім союзникам Берліну – в тому числі, й Україні – слід бути готовим до того, що із активної регіональної геополітики ця країна на помітний проміжок часу вибуде.

Звичайно, зважаючи на консолідовану позицію всіх учасників гіпотетичної коаліції стосовно російської агресії антиросійські санкції майже гарантовано залишаться в силі. Але якихось нових ініціатив чи рішучих кроків у переговорах стосовно мирного процесу на Донбасі від Ангели Меркель сподіватися не слід. Їй буде не до нас.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme