Мінус $28 млрд: Куди з Росії втікають гроші

Вихід інвесторів з російського ринку - частина загальносвітової тенденції. Гроші злякались геополітичних амбіцій в державах, що замість розвиватись і долати відставання від Заходу, намагаються "встати з колін"

Журналіст відділу «Світ»
Мінус $28 млрд: Куди з Росії втікають гр…

За минулий рік, за даними BofA Merrill Lynch, закордонні інвестори вивели з російського ринку майже $900 млн. У цьому вимірі, за даними російських ЗМІ, рік став найбільш провальним для російських фондів з моменту запровадження санкцій.

Інвестори, що в 2016 році сподівалися на те, що перемога Трампа призведе до пом'якшення санкційного пресу (і "завели" до Росії $830 млн), цього року зрозуміли, що нічого не зміниться. Ну, окрім можливого введення нових антиросійських санкцій в лютому-березні наступного року. І попросились на вихід.

Хоча, за даними російського "Коммерсанта", ризики стосовно введення цих санкцій інвесторами вже враховані, тому якось на щось впливати ніби й не повинні. Так воно буде чи ні - стане видно ближче до часу події.

Разом із тим, згідно зі статистикою російського Центробанку, чистий відтік капіталу за 11 місяців 2017 року з Росії зріс в 3,5 рази в порівнянні з аналогічним періодом роком раніше. Загалом з Росії було виведено $28 млрд.

Це, звичайно, не $150 млрд, як було в 2014 році, але теж немало.

В цьому місці можна було б сказати, що майбутнє російської економіки залежатиме від ситуації на фронтах Донбасу і Сирії, цін на нафту і готовності ЄС "тримати" санкції - на чому і заспокоїтись.

Але насправді ситуація трохи інша. Бо штука в тому, що гроші тікали не тільки, а може навіть - не стільки з Росії. Наприклад, з фондів, орієнтованих на Китай, за одинадцять місяців було виведено більше $6,6 млрд. Подібна тенденція продовжується вже другий рік. В акурат від того моменту, коли всі зрозуміли, що геополітичні претензії Китаю на азійській регіональній арені - всерйоз і надовго. І, не виключено, амбіції ці азійською ареною не обмежаться.

А "модернізація і централізація", курс на яку взяла цього року правляча партія Піднебесної, тільки підштовхнули лякливих буржуїв до пришвидшеного складання валіз з грішми.

В той же час в Індію, де Нарендра Моді прийшов до влади під націоналістичними гаслами, але зосереджуватись на їх реалізації не став, інвестори вклали з початку року $4,2 млрд. В бразильські фонди надійшло понад $2,7 млрд. А сумарно фонди ринків, що розвиваються залучили за 2017 рік понад $62 млрд. Себто гроші у слабкі, але перспективні економіки йдуть - і то чималі.

Але тільки у тому випадку, коли держава зосереджується на своєму розвитку і створенні "західних" умов для бізнесу, а не на практичній реалізації агресивних геополітичних проектів, чи навіть на жорсткій риториці стосовно свого місця в світовому порядку.

При тому притік грошей у розвинуті світові економіки склав цього року $220 млрд. Не зважаючи навіть на те, що США готуються до війни з де-факто ядерною державою, а в ЄС частина країн хоче інтегруватись і створювати власну армію, а частина хоче запровадити звичай і традиції класичного шляхетського безвладдя. Тому складається враження, що правило про гроші, які втікають від геополітичних амбіцій, стосовно розвинутих країн не спрацьовує. Що, звичайно, несправедливо і образливо. Але хто сказав, що світ справедливий?

Фото EPA

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme