Наїзд за мігрантів: Чим завершиться сварка ЄС з Польщею, Угорщиною та Чехією

У ЄС є один-єдиний спосіб примусити східноєвропейські країни шанувати угоди та рішення європейських владних інституцій. Цей спосіб — фінансовий

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Наїзд за мігрантів: Чим завершиться свар…

Процедура розгляду порушення, вчиненого проти норм ЄС урядами Польщі, Чехії та Угорщини, яку Європейська комісія розпочала 15 червня цього року, дійшла до наступного логічного етапу. За невиконання цими країнами юридичних зобов'язань щодо переміщення мігрантів на свою територію ЄК направила скарги проти них до Європейського суду справедливості — вищої інстанції суду ЄС, рішення якої не підлягають оскарженню.

У ЄК наголосили, що попри підтвердження з боку Суду справедливості ЄС дійсності і правочинності директив про переміщення біженців від 6 вересня, Чехія, Угорщина та Польща продовжують не виконувати свої юридичні зобов'язання. При тому Угорщина взагалі не бере участі в програмі переміщення біженців, Польща не переселила жодного мігранта з грудня 2015 року, Чехія не бере участі у програмі з серпня 2016 року і не брала на себе нових зобов'язань більше року. При тому "пояснення", надані цими країнами, "були незадовільними, і не свідчили про те, що вони сприятимуть виконанню рішення про переселення", - вважають у ЄК.

При тому можна не бути пророком, щоб передбачити результат цієї справи. Східноєвропейські країни відверто й безсумнівно порушили чинні регуляції ЄС, додатково підтверджені тим самим судом, де розглядатимуть тепер їхню справу. Тому отримання небажаного для Варшави, Будапешту та Праги судового вироку є лише питанням часу, при тому — не надто й великого.

До слова, у Польщі взагалі останнім часом чимало проблем із Європейським судом справедливості. Два тижні тому Варшава отримала припис негайно припинити вирубку Біловезької Пущі - в іншому випадку на Польщу чекають штрафні санкції в розмірі 100 тисяч євро на день. Якщо рубати швидко й багато — то все одно фактичне браконьєрство на об'єкті ЮНЕСКО може окупитися, але прибутковість вже буде не та...

Швидше за все, саме фінансовими механізмами каратимуть східноєвропейські країни і за фактичну відмову приймати мігрантів. Тим паче, що Австрія ще півроку тому пропонувала припинити виплату дотації з бюджету ЄС країнам, які не приймають біженців.

Тільки на відміну від "дров'яної історії", цього разу все буде істотно складніше. Бо йдеться не про невеличкий незаконний гешефт, а про потенційну відмову від тези, на якій збудована націоналістичні ідеології як "Права і справедливості" у Польщі, так і угорського "Фідесу", і, до певної міри, чеських "земанівців".

Керівники цих політсил опиняться перед непростим вибором. Їм доведеться або тихо вдати, що нічого не сталося, і почати приймати біженців, або ж продовжувати використання націоналістичної риторики — але отримати при тому з європейської скарбниці повідомлення про штрафи, а не про суми нарахованих дотацій. Останній спосіб, звичайно, виглядатиме для радикальних націоналістів цікавішим — але він рано чи пізно призведе до неуникних змін у рейтингу. Компенсувати які, в свою чергу, можна спробувати підвищенням градусу націоналістичної риторики, і стимуляцією антиєвропейських настроїв — які у Польщі, Угорщині та Чехії і без того немалі.

Біда лише у тому, що подібні інструменти теж не можна використовувати безконечно. В якийсь момент популістам і маніпуляторам, що керують трьома східноєвропейськими країнами, доведеться реалізовувати свої погрози про розрив з ЄС — при тому під тиском як згори, з боку брюссельської бюрократії, так і "знизу", з боку своїх власних виборців. Біда лиш у тому, що навіть британська економіка не надто добре переживає вихід з Європи, який до ладу так і не почався. А для перегодованих стероїдами ЄС-івських дотацій східноєвропейських економік все може піти далеко гірше.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme