ЧС 2018
Вибори-2019
Обличчя
Сектор
Спепроекти
Країна Укропів

Чи винен Трамп у підйомі американського нацизму

Обрання чинного президента США дало багатьом американським політичним фрікам оманливу надію на те, що вони можуть вилізти зі своїх закутків на політичну авансцену. З цією надією доведеться боротись громадським активістам, поліції і національній гвардії США

Depo.Світ
14 серпня 2017 13:02
ФОТО: depo.ua

Те, що відбувалось в суботу у США, нагадувало російський пропагандистський фільм. Сотні більш чи менш бравих хлопців із факелами і "зігами", "ополченці", екіпіровані краще за "зелених чоловічків" із путінського супермаркету, густі хмари перцевого газу, який розпилювали в повітрі фашисти та антифашисти - все змішалось у хаотичному танці масових зіткнень на вулицях Шарлоттсвіля – міста, яке колись, за даними опитувань, називали "найщасливішим у США".

Формальним приводом до цих подій став намір міської влади знести пам'ятник Роберту Лі, головнокомандувачу армії Конфедерації під час Громадянської війни у США.

Американські ультраправі, які давно вважають генерала Лі, що воював на боці рабовласницького Півдня, своїм беззаперечним кумиром, вирішили продемонструвати своє незадоволення цим наміром. Масла у вогонь додав той факт, що за знесення активно виступав чорношкірий віце-мер Шарлоттсвіля Вес Белламі. Якого, до слова, місцеві ультраправі неодноразово обіцяли на цьому пам'ятнику повісити.

Бажаня "продемонструвати свої погляди" з боку ультраправих якось само собою переросло у факельний марш, якому їхні ідеологічні противники протидіяли з усіх сил. Почалися масові сутички - з легкими і не дуже легкими пораненнями. Божевільний нацист в'їхав у натовп лівих на автомобілі, вбивши одну й покалічивши два десятки осіб. Ще двоє поліцейських, що спостерігали за ситуацією з повітря, загинули в момент аварії вертольота.

Крапку ставила нацгвардія у тяжкій екіпіровці за підтримки бронетехніки. "Ополченці" в бронежилетах і автоматичними гвинтівками, на щастя, якось самі собою розсмоктались. Губернатор Вірджинії Террі Маколіфф порадив ультраправим правим "забиратися додому". Дональд Трамп висловив жаль у зв'язку з людськими жертвами.

Зрозуміло, звичайно, що США – глибоко демократична країна, і політичних маргіналів у ній завжди водилося. Ку-клукс-клан, наприклад, так ніколи і не був повністю знищений. Але дотепер американські ультраправі традиційно трималися тіні, не надто афішуючи свої погляди. Збирались на таємні зустрічі, роздумували про занепад "великої білої цивілізації", будували дуже абстрактні плани помсти – на чому й розходились. До акцій прямої дії зазвичай переходили окремі індивіди, яких навіть в ультраправому середовищі сприймали як трохи божевільних.

І ось ультраправі пішли у відкритий, демонстративний наступ. Чому так трапилось?

Однією з вагомих причин цілком могло стати обрання чинного президента США. Побачивши, що політик під жорсткими антиіміграційними і антимусульманськими гаслами не просто користується широкою підтримкою, але й може стати президентом, ультраправі вирішили, що це їхній шанс. І що вони можуть бути іще жорсткішими й більш схильними до демагогії, ніж Дональд Трамп. Чий рейтинг, до слова, помітно просідає. На думку ультраправих – через відсутність практичних жорстких заходів проти мігрантів та меншин. Тим паче що в південних штатах США певна підтримка нацизму та політики сегрегації жива дотепер.

От тільки реальних шансів в ультраправих, на відміну від Трампа, немає. І штука не в тому, що вони сповідують людиноненависницьку ідеологію зразка початку минулого століття. Штука в тому, що їхніми союзниками не можуть бути негри чи іспаномовні американці. Їхніми союзниками не можуть бути іудеї, мусульмани, та й на католиків вони дивляться з підозрою. Їхніми союзниками не можуть бути нормально освічені люди. Прихильники "великої білої людини" самі загнали своїх потенційних прихильників в настільки обмежені соціальні рамки, що в демократичній країні в них немає шансів на домінування. І в реальності вони – це "реконструктори-Гіркни" – але без Росії за спиною.

Біда лиш у тому, що після виборчої вікторії чинного президента США потрібно буде чимало часу та зусиль, аби прихильники ультраправих це зрозуміли. Принаймні, не спотворені інтелектом обличчя, запаковані у допотопні "есесівські" шоломи, якими можна полюбуватись у фоторепортажах із суботнього Шарлоттсвілю, навіюють думку, що із розумінням суті соціальних запитів своїх співгромадян у них явно є певні проблеми.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ