Чи нападе Путін на Білорусь через "Захід-2017"

У понеділок, 20 березня, за участю глави Білорусі Олександра Лукашенка відбувся розгляд доповіді про організацію спільних стратегічних навчань збройних сил РБ і РФ "Захід - 2017"

Depo.Світ
20 березня 2017 20:00
ФОТО: depo.ua

І хоча голова держави і його підлеглі стверджують, що цей захід не несе ніякої загрози для суверенітету і незалежності, на тлі кризи в двосторонніх відносинах опоненти режиму побоюються можливості російської агресії.

Нагадаємо, про те, що для проведення навчань Міноборони планує поставити на білоруську територію понад 4 тисячі вагонів військових вантажів, стало відомо в середині осені минулого року. Критики заявляли, що для звичайних навчань цього занадто багато, і підозрювали, що справжнє призначення цих вантажів - інше. З боку підвладних аналітиків було зроблено декілька спроб спростувати опубліковану інформацію про відповідний тендер. Мовляв, не 4000, а 400 вагонів. Однак, спроби ці були марними і, після декількох місяців мовчання з цього приводу, Лукашенко в ході семигодинної прес-конференції інформацію підтвердив. Тоді він висловився двозначно. Мовляв, звичайні навчання, але, якщо хтось спробує зробити щось для окупації Білорусі, то ці наміри буде швидко припинено.

І ось нова спроба заспокоїти громадськість, а заодно і підстрахувати себе. Як мінімум організацією спостереження з боку представників країн НАТО.

"Я вимагаю від усіх вас, щоб цей захід на території нашої країни був прозорим і всі заходи були доступні не лише для наших друзів по ОДКБ, ЄАЕС, СНД, а й для представників Північноатлантичного блоку - НАТО. Ми нічого не приховуємо і приховувати не повинні. Якщо представники НАТО хочуть бути присутніми на наших навчаннях, ласкаво просимо. Тим паче я таку інформацію і такі сигнали з їхнього боку вже отримую", - зазначив Лукашенко.

"Ми ні від кого не закриваємося. Ми запросимо всіх охочих на ці навчання, і ви побачите, що вони носять виключно оборонний характер. Ані ми, ані Російська Федерація на цьому напрямку не збираємося не те, що на когось наступати, ми не збираємося навіть нікого провокувати тут. Ми про всяк випадок готуємося забезпечити свою безпеку в будь-якій ситуації", - пояснив він, не уточнивши, правда, від кого, власне, він зібрався захищатися спільно з РФ.

У той же час багато експертів вважають, що саме побоюватися і Лукашенку зокрема, і Білорусі взагалі варто було б саме Росії. Тим паче в світлі безперервного протистояння Москви і Мінська в нафтогазовій сфері та антибілоруської інформаційної кампанії в російських ЗМІ.

За словами редактора білоруської версії сайту команди InformNapalm і громадського активіста Дениса Івашина, заяви про те, що стратегічні спільні російсько-білоруські навчання "Захід-2017" не несуть загрози суверенітету і незалежності Білорусі, має звичайний для таких випадків протокольний характер і не відображає всіх геополітичних реалій, що склалися нині. "Основним драйвером глобальних змін в регіоні Середньої і Східної Європи, починаючи з 2014 року, є російсько-українська війна, хід якої зумовлює військово-політичну конфігурацію сил, як протиборчих сторін, так і основного союзника Росії - Білорусі. Не секрет, що білоруська сторона надавала свої авіабази в Бобруйську і Барановичах з 8 грудня 2013 року по 7 вересня 2014 року для базування російського авіаційного винищувального угруповування та засобів розвідки. Більша частина часу використання цих баз припала безпосередньо на активну фазу російського вторгнення в Україну. Також необхідно враховувати, що за даними ГУР Міноборони України протягом 2016 року повітряний простір Білорусі використовувався не лише для комплексної розвідувальної операції по контролю і уточненню даних про військові об'єкти, але й для відпрацювання і умовного нанесення масованих авіаційних ударів по стратегічних об'єктах на території України", - говорить він в коментарі для Depo.ua.

"Загальна кількість спільних російсько-білоруських навчань різних родів військ за 2016 рік у порівнянні з попереднім періодом збільшилась більш ніж на 40 відсотків. Особливу увагу на себе звертають щорічні тактичні навчання повітряно-десантних дивізій ЗС РФ з Силами Спеціальних Операцій Білорусі. Так, на квітень цього року заплановано декілька навчань з 98-ю та 106-ю ВВД, підрозділи і окремі військовослужбовці яких були зафіксовані розвідувальним співтовариством InformNapalm під час бойових дій на Сході України. З огляду на все вищенаведене, а також на те, що білоруські збройні сили інтегровані з російськими в єдине регіональне угрупування військ і єдину систему протиповітряної оборони, при аналізі та оцінці загроз суверенітету і незалежності Білорусі, що виходять зі стратегічних навчань "Захід-2017", слід говорити не так про окупацію, як про можливий примус військово-політичного керівництва Білорусі до участі в бойовому протистоянні з Україною. Для цього, як під час навчань, так і після, може бути проведено ряд диверсійних операцій, в результаті яких не лише буде зірвано військово-промислове співробітництво Білорусі з Україною, але і стане можливим отримання збройними силами РФ законного статусу

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ