Гроші для України: Чого найбільше від нас хоче Світовий банк

Стосунки України та Світового банку дійшли до певної вирішальної точки. За якою підуть або незворотні зміни в багатьох секторах економіки - або поступове згортання співпраці

Журналіст відділу «Світ»
Гроші для України: Чого найбільше від на…

Візит президента Світового банку Джим Йонг Кіма пройшов вельми позитивно. Попри те, що на переговорному столі в обох сторін є чимало як невирішених поки питань, та й відвертих суперечностей.

"У світі є дуже-дуже багато грошей, і якщо ви зважитесь збудувати скільки-небудь прозору економіку і бодай трохи зменшите корупцію, ці гроші можуть прийти до вас". Такою була коротка суть послання, яку президент Світового банку намагався передати всім без винятку українським урядовцям.

Він натякав на це, розповідаючи, скільки відсотків до росту ВВП могло б додати зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. На зустрічі з головою Верховної Ради Андрієм Парубієм він навіть відкритим текстом говорив про те, що у світовій економіці є "40 трильйонів доларів, які шукають свого адресата - яким цілком могла би стати і Україна". Ще президент Світового банку обіцяв розширення співпраці, безперешкодне надання фінансових гарантій на закупівлю газу в період опалювального сезону, та масу інших "ласощів" для нашої країни.

Він похвалив нашу реформу системи охорони здоров'я, і реформу освіти. Можливо, це був завуальований натяк стриманого корейця на той факт, що за реформами таки стежать.

Задля збереження позитивного тону зустрічі президента Світового банку навіть стримано похвалив нашу пенсійну реформу.

Але чого не зміг сказати навіть позитивно налаштований і схильний обіцяти розширення співпраці Джим Йонг Кім - це того, що Україна може обійтись без створення антикорупційного суду, а також без лібералізації ринку землі.

Ці дві теми стали ключовими на більшості зустрічей та переговорів - як із представниками виконавчої, так і законодавчої влади. За їх вирішення, схоже, Світовий банк готовий закрити очі на багато чого.

Але для позитивного вирішення цих питань сьогоднішній владі доведеться кинути виклик двом найстрашнішим для неї суперникам. У першому випадку, з антикорупційними судами у вигляді окремих незалежних структур - це буде виклик "любим друзям".

В другому випадку, зі зняттям мораторію на торгівлю землями сільськогосподарського призначення - це буде виклик популістам, які роками спекулюють на цій тем.

Звичайно, навіть позитивне вирішення обох цих питань не стане панацеєю - особливо із антикорупційними судами, де не так важливо, як називається судова установа, як те, хто і за яким принципом в ній судить. Але без виконання цих вимог подальшої співпраці зі Світовим банком, здається, просто не буде.

Чи наважиться чинна українська влада прийняти одразу два цих виклики? Це покажуть кілька найближчих місяців. Але від наслідків цього рішення залежатиме доля не тільки правлячої партії, але й, без перебільшення, кожного громадянина України.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme