Через санкції США Росія може відмовитись від будівництва нового супутника "ГЛОНАСС"

Роскосмос змушений відкласти початок виробництва супутників "ГЛОНАСС" наступного покоління

Щоб оголосити офіційний конкурс на виробництво першої партії космічних апаратів "Глонасс-К", Роскосмосу потрібно суттєво відкоригувати діючу федеральну цільову програму (ФЦП). Цим фахівці космічного агентства займаються вже кілька місяців, і поки їх зусилля не дадуть результату, супутники нового покоління для ГЛОНАСС будуватися не будуть, передає depo.ua з посиланням на "Известия"

Зокрема, потреба в "перешиванні" програми виникла через комплектуючі зі США, які Росмосмос не може отримати через санкції.

"Супутники "Глонасс-К" поетапно модернізуються, а технологічні санкції з боку США змусили замінити в них вагому частину електронно-компонентної бази, - розповіло виданню джерело у Роскосмосі. - Чинний варіант ФЦП ГЛОНАСС відносить процес виготовлення "Глонасс-К" до серійного виробництва. У реальності це дослідно-конструкторська робота, кошторис якої значно перевищує серійне виробництво. Щоб офіційно замовити у виробника супутник "Глонасс-К", потрібно спочатку відкоригувати ФЦП, перенісши в розділ ОКР близько 60 млрд рублів. Загальний обсяг витрат ФЦП при цьому не зміниться".

У графіку поновлення супутникового угруповання ГЛОНАСС, доданому до діючої ФЦП, перехід на нове покоління космічних апаратів запланований на поточний 2015 рік. Точніше, був запланований в момент затвердження програми у 2012 році. Тоді замовнику в особі держави було обіцяно наступне: в 2015 році Роскосмос виведе на орбіту останні апарати "Глонасс-М" і потім почне поступово оновлювати угруповання, запускаючи на орбіту вже тільки апарати серії К.

Реальність розійшлася з планами ФЦП досить швидко: після аварії, що трапилася в 2013 році, коли "Протон" розвалився прямо у стартового столу і поховав три супутники "Глоннасс-М", Роскосмос почав апарати економити і запускати їх не за планом, а в міру необхідності. В результаті зараз на Землі зберігаються дев'ять нових і готових до старту апаратів "Глонасс-М". Знадобитися вони можуть в будь-який момент, так як у семи з нині літаючих основних апаратів основного угруповання вже закінчився гарантований термін активного існування в 7 років. Потім знадобиться оновлення угрупування апаратами нового покоління.

У Роскосмосі розраховують, що нинішнього запасу супутників вистачить для підтримки повноцінної угруповання протягом 2-3 років. Більше супутників "ГЛОНАСС-М" робити не планується, їм на заміну потрібно замовляти "Глонасс-К", що планували зробити ще минулого року. Але дату оголошення конкурсу перенесли через санкції - шукали заміну ряду недоступних більш комплектуючих і стверджували технічне завдання.

"Практично кожен апарат «Глонасс-К» - на дев'ять штук ми зараз чекаємо оголошення конкурсу - буде трохи доопрацьовуватися в порівнянні з попереднім, це все дослідно-конструкторські роботи, - говорить Микола Тестоєдов, генеральний директор ВАТ "ІСС імені Решетньова", що випускає супутники для ГЛОНАСС. - Йдеться не про збільшення сум фінансування, а про перекиданні з однієї статті на іншу, тому я не думаю, що тут можуть виникнути непереборні труднощі".

Навесні нинішнього року представники Роскосмосу офіційно заявляли, що конкурс буде оголошений у квітні цього року. Але навесні завершити роботу по коригуванню ФЦП не вдалося, і процес цей триває донині. Зараз пропозиції Роскосмосу вивчають у Міністерстві економічного розвитку.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme