Бюджет Трампа: Як США протистоятимуть Путіну в 2019 році

Бюджетні пропозиції президента США на 2019 рік демонструють, що Білий дім готовий жорстко конкурувати з Росією та Китаєм, забувши про власні обіцянки виборцям стосовно бездефіцитного бюджету країн

Журналіст відділу «Світ»
Бюджет Трампа: Як США протистоятимуть Пу…

Президент США Дональд Трамп опублікував свої пропозиції стосовно бюджету США на 2019 рік. Звичайно, шлях від цього документу до фінального закону пролягає колосальний, і "президентські проекти" бюджету у США оглядачі нерідко розглядають як "політичне чтиво", яке тільки впродовж багатомісячної роботи в Конгресі перетворюється на головний фінансовий документ США. Втім, саме політичні меседжі, закладені в президентський проект, нерідко є достатньо точними маркерами політики Білого дому - при чому на два роки наперед.

Спочатку - про приємне. Дональд Трамп не полишив власної обіцянки покращити фінансовий стан армії США, а також допомогти союзникам Вашингтону вздовж російського кордону.

Зокрема, військові витрати США, і без того найбільші серед всіх країн світу, господар Білого дому пропонує збільшити до $686 млрд, що на 80 мільярдів більше, ніж було заплановано на 2018 рік. При тому, $250 млн може бути виділено на "допомогу Україні в зміцненні суверенітету", а $6,3 млрд - на стримування російської агресії в Європі. У проекті бюджету особливо наголошено, що "довгострокове стратегічне суперництво з Китаєм і Росією" було, є і буде ключовим пріоритетом для Пентагону. "Змагання між великими геополітичними силами, а не тероризм - ось що стало головним викликом американській безпеці та процвітанню", - заявив заступник міністра оборони США Девід Норквіст після презентації проекту бюджету. "Стає все більше зрозуміло, що Китай і Росія хочуть сформувати світ, який відповідає їхній авторитарній моделі, набувши право вето на економічні, дипломатичні та безпекові рішення інших країн", - йдеться в бюджетному документі. Таким чином, у новому бюджеті від "трампівського ізоляціонізму" не залишилося й сліду.

Паралельно з витратами на військові потреби, запропонований Трампом бюджет передбачає і подальше зниження податкового тику на американську економіку. А також колосальні інвестиції в розвиток інфраструктури - доріг. Що в сумі викликає закономірне питання - а звідки на все це візьмуться кошти?

Якщо проаналізувати трампівський бюджет, джерел коштів має бути два. Перше із них - це економія грошей на деякі різновиди урядових витрат. В першу чергу - на фінансову допомогу іноземним державам. Зокрема, на всю діяльність Держдепу США початково планувалося закласти $37.8 млрд, що майже на третину нижче, ніж було передбачено в 2017 році. Щоправда, після того, як група впливових відставних генералів написала листа до Конгресу стосовно катастрофічних наслідків такого рішення, фінансовий запит збільшили до $39.3 млрд, що все рівно вкрай небагато. Паралельно із тим скорочень зазнали всі можливі статті державних витрат - включно із перспективами фінансування Міжнародної космічної станції, американську частину якої запропоновано віддати у приватні руки.

Втім, і всього вищепереліченого замало для розширеного фінансування військових та інфраструктурних проектів. І тут в дію вступає магічний механізм, який є у кожної держави. Він називається - бюджетний дефіцит. У 2019 році дефіцит бюджету США, якщо раптом буде прийнято президентську версію без змін, складе без малого трильйон доларів. Попри чисельні обіцянки чинного президента зводити бюджети без дефіциту, його проект пропонує рекордну недостачу. Що, загалом, вичерпно характеризує популістську суть чинного американського уряду.

Втім, якою буде фінальна версія бюджету США - покажуть найближчі місяці. Але те, що навіть Дональд Трамп зрозумів факт відновлення жорсткого протистояння на геополітичній "великій шахівниці", не може не тішити.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme