Тест від Трампа: Як США перевірять, чи може НАТО протистояти Росії

Результати дводенного саміту в Брюсселі можуть мати вирішальне значення для подальшого існування альянсу

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Тест від Трампа: Як США перевірять, чи м…

Сьогодні міністри закордонних справ 29 країн НАТО зібралися у Брюсселі для непростої розмови. Суть якої полягатиме у вирішенні двох проблем безпекового характеру, які створила Росія для членів альянсу.

Першою проблемою є керченський інцидент. Який, з точки зору США, демонструє можливість початку війни безпосередньо на кордоні Європи. Брати участь у вирішенні цього інциденту Білий дім не поспішає - зокрема, під час брифінгу перед вильотом до Брюсселю представник Держдепу заявив наступне:" Ми хочемо бачити, як європейські союзники беруть на себе більшу відповідальність за проблему з безпекою, що знаходиться за 200 миль від кордону Німеччини".

З іншого боку, і цілком ігнорувати події в Азовському і Чорному морях у США не можуть. Тому завдання американських дипломатів полягає в тому, щоб сформувати якусь європейську позицію щодо протидії російській агресії, і озвучити можливі заходи, які ЄС вживатиме в разі, якщо Росія не поверне українських моряків та кораблі - чи продовжить морські напади.

Якою буде ця позиція - наразі невідомо. Можливо, вона полягатиме в розширенні військової присутності НАТО в Чорному морі. Може - в зміцненні українських ВМС. Зараз, вочевидь, йдеться не так про практичні заходи, як про принципову згоду європейських членів альянсу.

Друга проблема, яку спробують розв'язати представники Держдепу на брюссельському саміті, з якоїсь точки зору для них навіть складніша, ніж російська агресія в Керченській протоці. І полягає вона в тому, що адміністрації Дональда Трампа треба отримати бодай достатньо формальну підтримку європейських союзників у справі розриву договору про ракети середньої та малої дальності. А ситуація із договором склалась вкрай непроста - і ось чому.

У США вважають, що договір РСМД є двосторонньою угодою. Відповідно, коли Росія фактично відмовляться виконувати умови договору, то інша сторона, цілком логічно, має повне право також відмовитись від своїх зобов'язань. Натомість у ЄС зосереджені на іншому аспекті реальності. Для багатьох політиків у Берліні й Парижі відмова від договору про РСМД - це можливий перехід Росії до масового розміщення цього класу ракет і націлення їх саме на європейські міста.

Саме для того, щоб переконати європейців у реальності російської загрози, Сполучені Штати, всупереч своїй звичайній практиці, вперше передали європейцям секретні відомості, що доводять порушення РСМД Росією. За даними Der Spiegel, мова йде про дані супутників, які демонструють запуск російської крилатої ракети 9М729, призначеної для комплексу "Іскандер-М". За чутками, в Берліні та Парижі у російські порушення повірили, але наскільки простягнеться рішучість чільних держав ЄС й ймовірній реакції на російські недружні дії - наразі також невідомо. І, знову-таки за чутками, США невдовзі запропонують Росії ультиматум: якщо Москва впродовж двох місяців не прозвітує про початок знищення ракет, які порушують умови РСМД, Вашингтон вийде з договору. У такий спосіб в Білому домі хочуть уникнути відповідальності за вихід із РСМД, і отримати формальну підтримку союзників по НАТО - які, гіпотетично, можуть стати цілями для нових російських ракет. Що, в свою чергу, призведе якщо й не до розміщення американських ракет середньої дальності в Європі (хоча б тому, що їх у США наразі й немає) - то принаймні стимулюватиме розбудову європейської системи ППО.

Від того, чи вдасться США мобілізувати бодай на активну дипломатичну позицію своїх союзників по НАТО, насправді, залежить не тільки безпека в Керченській протоці. І не тільки доля договору по РСМД (яку все рівно вирішуватимуть у Вашингтоні). Від результатів сьогоднішнього саміту залежить і те, як сприйматимуть Північноатлантичний альянс у його сьогоднішньому вигляді у Вашингтоні та в Москві - як "геополітичний дискусійний клуб", де завжди знайдеться хтось, не згодний зі всіма іншими, чи як готову до використання військову машину, що може протидіяти путінським військовим авантюрам. Від цього мже залежати майбутнє як самого альянсу - так і миру в Європі та світі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme