ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Британії запропонували  "український варіант": Підписати асоціацію з ЄС

Під час дебатів у Європарламенті щодо переговорів про Brexit серед інших лунали також пропозиції укласти між ЄС та Великобританією угоду про асоціацію

Depo.Світ
13 березня 2018 19:07
ФОТО: depo.ua

Про це повідомляє Depo.ua із посиланням на DW.

Як завжди євродепутати від британської євроскептичної Партії незалежності Сполученого Королівства (UKIP), яка є затятим прихильником виходу країни з ЄС, уперто виставили на столах перед собою прапорці Великобританії. Так само лідер фракції UKIP Найджел Фарадж традиційно дійшов у своїх промовах до необхідності цілковитого розриву між Великобританією та ЄС. "Ви завжди нам вказуєте, погрожуєте нам", - звинуватив Фарадж Євросоюз, у той час як перемовини між Брюсселем та Лондоном про вихід Сполученого Королівства зі складу ЄС - так званий Brexit - точаться вже близько року і досі не принесли жодної визначеності щодо подальшого курсу.

"Нам потрібно бути вільними, щоб самим вирішувати свою торговельну політику", - викрикував Фарадж. "Ми могли б упродовж 48 годин домовитися з президентом США Трампом", - ствержує лідер британських євроскептиків, чия політична сила у самій Великобританії не набрала необхідної кількості голосів, щоб потрапити до нижньої палати парламенту. Відповіддю інших євродепутатів на гучні репліки лідера UKIP у залі засідань Європарламенту в Страсбурзі був лише сміх. Проте Фараджа це не спинило, тож він закликав британську прем'єр-міністерку Терезу Мей, котрої у залі не було, діяти так, як чинить Дональд Трамп, та перевернути світ з ніг на голову.

Утім, решта фракцій Європарламенту цілком по-іншому оцінюють ситуацію навколо Brexit. 14 березня вони, найімовірніше, переважною більшістю голосів підтримають резолюцію щодо нинішніх переговорів з Великобританією, що вимагатиме чітких принципів для подальших відносин між Брюсселем та Лондоном. Висновок практично всіх виступів європарламентарів такий: минув майже рік з початку переговорів про вихід Великобританії зі складу ЄС згідно зі статтею 50 Лісабонської угоди, а досі майже усі питання залишаються невизначеними. А часу для переговорів лишилося ще близько року. Євродепутат-консерватор Естебан Гонзалез Понс так висловився щодо суті проблеми: "Ми й досі не знаємо, який власне Brexit вони хочуть".

Багато євродепутатів, а також і голова Європейської Комісії Жан-Клод Юнкер нарікають на те, що уряд Великобританії досі надав лише кілька конкретних пропозицій. "Той, хто йде, має чітко сказати, які це матиме наслідки", - зазначив Жан-Клод Юнкер. За його словами, нові правила щодо розмежування кордону між Сполучених Королівством та членом ЄС Ірландією - це проблема не тільки Ірландії, а й усього Євросоюзу. "Тут діє принцип: один за всіх, всі за одного", - наголосив Юнкер, виступ якого переривали викрики та репліки британських депутатів.

Дехто з представників британських консерваторів звинувачує Єврокомісію та головного представника ЄС на переговорах з Великобританією щодо Brexit Мішеля Барньє в тому, що ті втручаються у внутрішні справи Великобританії. Раніше Барньє вкотре наголосив, що неодмінно слід запровадити митний кордон між Північною Ірландією, що є частиною Великобританії, та рештою Сполученого Королівства, хіба що британський уряд запропонує нарешті якісь більш практичні пропозиції.

Річард Корбетт, що представляє британських лейбористів, звернувся до співвітчизників, попередивши їх, що після Brexit не може бути безперешкодної торгівлі з ЄС. Адже режим вільної торгівлі - це, власне, результат існування саме митного союзу та єдиного внутрішнього ринку, який британський уряд прагне будь-що залишити, наголосив Корбетт.

Він також вказав на те, що уникнути встановлення кордону між Ірландією та Північною Ірландією не вдасться. "Хіба що вони забажають надіслати Гаррі Поттера", - сказав Корбетт. На його думку, британський уряд, либонь, сподівається за допомогою чарів позбутися цієї проблеми. А один з представників німецьких соціал-демократів закликав Терезу Мей та її консервативний уряд покласти край своєму мрійництву. "Їм слід повернутися до реальності", - наголосив євродепутат.

Тим часом уповноважений Європарламенту на переговорах щодо Brexit Гі Верхофстадт, який очолює фракцію лібералів у Європарламенті, запропонував укласти з Великобританією "угоду про асоціацію", на кшталт тих, що укладалися з іншими "третіми країнами". За словами Верхофстадта, лише таким чином після Brexit у найважливіших галузях, таких як торгівля та спільна політика безпеки, можна буде досягти якомога тіснішої взаємодії.

Під час дебатів лунали також пропозиції відмовитися від Brexit, давши натомість британцям більше компетенції в галузі міграційної політики. А ще деякі євродепутати-британці вимагали від британського уряду негайно вийти зі складу ЄС, без жодних домовленостей щодо подальших відносин із ЄС. "Ми більше не хочемо бути васальною державою", - вигукувала позафракційна європарламентарка з Великобританії Діана Джеймс.

Наступного тижня Європейська Рада ухвалить під час засідання глав держав та урядів ЄС, де не буде Терези Мей, умови майбутніх відносин із Великобританією. Крім того, Великобританії мають запропонувати перехідну фазу впродовж 21 місяця після Brexit. Утім, невідомо, чи текст цієї ухвали, що матиме юридичну чинність, увійде в нинішній формі для власне самого договору щодо виходу Сполученого Королівства зі складу ЄС. "Ми й досі не маємо відповіді від Сполученого Королівства", - заявив Мішель Барньє. Під час пленуму Барньє запитав: "Чи Сполучене Королівство справді хоче розпрощатися зі спільними цінностями та розпочати протистояння з ЄС, приміром, демпінгом у зарплатах та соціальним демпінгом?"

Нагадаємо, що британський міністр з питань Brexit Девід Девіс заявляє, що Велика Британія відмовиться оплатити "рахунок за Brexit", якщо Євросоюз не відступить від свого плану щодо Північної Ірландії.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ