Безпорадний ЄС: Чи допоможе відставка Борреля "приструнити" Росію

Бажання європарламентарів покарати Борреля за дипломатичний провал зрозуміле і цілком виправдане. Але за відсутності реальних повноважень чи сформованої політики стосовно Росії реакція інших європейських посадовців на свавілля Кремля нічим істотно не відрізнятиметься 

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Безпорадний ЄС: Чи допоможе відставка Бо…
Фото: Getty Images

Провальна поїздка представника ЄС з питань зовнішньої політики Жозепа Борреля до російської столиці кількома годинами публічної ганьби не завершилася. Оскільки заклик відправити у відставку цього чудо-дипломата, який спочатку здавався емоційною реакцією естонських європарламентарів, набирає підтримки.

Наразі листа до президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн із закликом до відставки Борреля з посади Високого представника з питань зовнішньої політики та політики безпеки підписали понад 80 депутатів Європейського парламенту, і процес триває.

Підставою для звільнення визначається той факт, що "під час візиту минулого тижня пан Боррель неодноразово не захищав інтереси Європейського Союзу".

За великим рахунком, Боррель в Росії дійсно продемонстрував дипломатичну некомпетентність. Він не надто підготованим прийшов на прес-конференцію з російськими ЗМІ. Він дав втягнути себе у циркову виставу, влаштовану підопічними Лаврова та прикормленими журналістами з кремлівського пулу. Він дав Лаврову можливість на тій самій прес-коференції штовхнути сольну промову про "подвійні стандарти Європи" - і не знайшовся, що відповісти. Окрім роздумів на тему того, що реєстрація російської вакцини в ЄС була б великим благом. Він, врешті-решт, довідавшись, що трьох європейських дипломатів викидають з Росії, спокійно продовжив обід з російськими колегами. Чи, може, і неспокійно – але виду не подав.

Втім, як би не склалася подальша доля Жозепа Борреля після його сьогоднішнього звіту перед європарламентарями, вся історія з візитом до Москви продемонструвала, що проблема полягає не тільки в даному конкретному політику.

Оскільки все, що Боррель в реальності міг протиставити Лаврову — це якась гнівна заява, чи, як максимум, демонстративне переривання візиту з поспішним відступом в бік аеропорту. І Лавров, разом зі своєю зграєю, чудово це розумів – і насолоджувався цькуванням Борреля.

При тому подібного демонстративного знущання в російському МЗС не дозволили б собі не тільки стосовно очільника Держдепу чи міністра закордонних справ Німеччини, але й стосовно їхніх колег з менших європейських держав.

Просто тому, що навіть невеликі національні держави мають можливість якось зреагувати. Ввести санкції, влаштувати перевірки російським бізнесменам, штучно затягнути митний огляд російських товарів, заборонити якісь чергові "раша-ТВ" - простір для креативу тут майже не обмежений.

Натомість за Боррелем, окрім високого титулу, вкрай мало що стоїть. Звичайно, він є представником "цілого Євросоюзу" – але будь-яка, навіть найменша практична реакція у відповідь на відверте хамство з боку російських "дипломатів" вимагає консолідованої і консенсусної позиції всіх держав-членів ЄС. Яку, теоретично, можна досягнути – але тільки за допомогою місяців наполегливої дипломатичної роботи. І за те, що в Росії "надавали ляпасів Боррелю", ніхто подібну помсту організовувати не буде. Навіть сам Боррель.

Простіше кажучи, дипломатична потуга сьогоднішнього ЄС – це, значною мірою, фікція. Оскільки подальші реальні зовнішньополітичні кроки - дружні чи недружні – все рівно можуть робити тільки національні держави.

Як, власне, і сталося з висилкою європейських дипломатів, котрі, за барвистим визначенням російської сторони, "брали участь в протестних акціях шляхом їх зйомки на телефон". Реально відповіли на недружні дії Росії саме Німеччина, Польща та Швеція, викинувши з країни російських диппредставників.

Отож заміна Борреля на когось іншого приведе тільки до того, що наступний дипломатичний представник ЄС в аналогічній ситуації, можливо, перерве обід у відомстві Лаврова. Чи навіть грюкне дверима в бенкетній залі. На тому реальне коло повноважень дипломатів ЄС в подібній ситуації закінчується. За таких умов доцільність подальших візитів представників ЄС до Росії видається трохи сумнівною.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme