ЗНО-2020: Скасувати не можна, проводити

Українська освітня система опинилася у центрі чергового скандалу: у ЗМІ з'явилися чутки,  що, прикриваючись епідемічною ситуацією в Україні хочуть скасувати ЗНО. Чи справді це так та чим загрожує така ініціатива?

ЗНО-2020:  Скасувати не можна, проводити…

Через пандемію COVID-19 12 червня в уряді прийняли рішення про скасування пробного ЗНО – платного випробування, на якому діти можуть попередньо "набити руку" та оцінити якість своїх знань перед здачею справжнього екзамену.

Пробне ЗНО скасували, та ще й так, що у Центрі оцінювання якості освіти, який власне і організовує цей процес, про це дізналися із соціальних мереж. Для учнів та батьків це теж стало несподіванкою, адже відбутися "проба" мала 15 червня. 

Далі – більше. На фоні скасування ЗНО пробного, почали ширитися чутки про плани скасувати і основний екзамен. І така перспектива була б дуже вигідною певному колу осіб, втім, освітяни забили на сполох.

Depo.ua розповідає про долю ЗНО і скандал навколо іспиту. 

Чутки про скасування ЗНО у 2020 році

12 червня освітній омбудсмен Сергій Горбачов на своїй Facebook-сторінці  заявив, що має інсайдерську інформацію про плани у владі скасувати зовнішнє незалешне оцінювання, при цьому повернувшись до старої корупційної системи.

"Протягом години я отримав інформацію відразу з трьох незалежних джерел, що у високих владних структурах готуються документи про скасування ЗНО взагалі. Інформація надійшла від людей, яких я давно знаю і яким довіряю, хоча поки що не підтверджена офіційно. Менш за все я хотів би "розганяти паніку". Більше того, надзвичайно сподіваюся, що це - лише чутки, можливо - спроба "перевірити реакцію суспільства", – написав тоді Горбачов.

Він також додав, що у випадку, якщо ЗНО дійсно намагатимуться скасувати, це означатиме, що під покровом ситуації із пандемією певні персонажі планують повернути до української освіти хабарі та корупцію під час вступних іспитів до закладів вищої освіти.

"Це означає, що обдаровані діти з родин навіть середнього достатку втратять можливість лише за рахунок власного таланту і працездатності потрапити в омріяний університет, бо у них немає грошей на хабарі. Це означає, що ми остаточно втрачаємо шанс на те, що українська вища освіта буде розвиватися і матиме шанс досягти світового рівня. Це означає ще більшу "втечу розумних" до закордонних університетів", – написав Горбачов.

Пального до цих чуток додавав і той факт, що нині як основну кандидатуру на посаду міністра освіти та науки розглядають Сергія Шкарлета, навкого якого вже розгорівся скандал.

Читайте також: "Прихильник Януковича, звинувачений у плагіаті: Хто такий Сергій Шкарлет, який може очолити МОН".

Тим часом народна депутатка України від партії "Голос" Наталія Піпа у відкритому листі до Уряду зазначила, що за умови  скасування проведення ЗНО відбудеться пряме порушення низки статей законодавства України. Зокрема:

● Стаття 44 Закону України про Вищу освіту чітко говорить, що ЗНО - є умовою вступу до закладу вищої освіти: "Прийом на навчання для здобуття ступеня молодшого бакалавра чи бакалавра здійснюється на основі повної загальної середньої освіти за результатами зовнішнього незалежного оцінювання знань і вмінь вступників та рівня їхніх творчих та/або фізичних здібностей..."

● Стаття 45 Закону України про Вищу освіту передбачає, що проведення ЗНО має відбуватися у приміщеннях державної установи: "Для проведення зовнішнього незалежного оцінювання використовуються приміщення спеціально уповноваженої державою установи (організації), що проводить зовнішнє незалежне оцінювання..."

● Стаття 47. Закону України про Освіту чітко встановлює принципи проведення ЗНО: "Зовнішнє незалежне оцінювання здійснюється на таких принципах: валідності (обґрунтованості та придатності методів і технологій оцінювання для конкретних цілей); відкритості та прозорості; об’єктивності; надійності; доступності; відповідальності..."

Після гострої реакції освітньої та, зокрема, наукової спільноти на кандидатуру Шкарлета, чутки про скасування ЗНО (а вони ходили протягом кількох місяців) почали здаватися вельми ймовірним розвитком подій та запланованим "відкатом" назад.

Втім,що б у реальності не відбувалося по той бік стін Верховної ради та ОП, влада населення заспокоїли. Зокрема, запевнили у розумінні важливості ЗНО голова ВР Дмитро Разумков, його заступниця Олена Кондратюк та голова комітету ВР з питань освіти Сергій Бабак. ЗНО влітку 2020 відбудеться, втім, деякі зміни його проведення все ж торкнуться.

Так, Разумков виступив проти можливості скасування ЗНО на засіданні Погоджувальної ради лідерів фракцій та голів комітетів парламенту.

"ЗНО - це "реальний механізм, який сьогодні дає змогу дітям потрапити до вишів в незалежності від того – він з маленького міста, села або столиці нашої держави. Це фактично рівні умови для всіх. Однак скасовувати цей процес або його відтерміновувати - це буде великим кроком назад", – сказав він.

"ЗНО має відбутися за будь-яких обставин", – додала заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк

Для кого ЗНО у 2020 році залишиться обов'язковим

Голова Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак зазначив, що усі випускники шкіл, які мають намір у 2020 році вступати до ВНЗ, мають скласти зовнішнє незалежне оцінювання. Втім, якщо планів про вступ до ВНЗ цьогоріч немає, діти можуть бути звільнені від тестування.

"Випускники, які хочуть цього року вступити до вищого навчального закладу, повинні пройти ЗНО. Зараз готуються зміни до ковідівського закону, які дозволять звільнити учнів 11 класу від проходження державної підсумкової атестації у формі ЗНО. Вони отримають атестати про повну загальну середню освіту до кінця червня. Це стосується лише тих дітей, які не планують з тих чи інших причин вступати цього року до закладів вищої освіти і цей крок може зменшити навантаження на центри тестування приблизно на 30%", – зазначив він.

Проводити ЗНО під час епідемії коронавірусу – це безпечно?

Тим часом на сайті МОН наголошують, що там готові проводити оцінювання у безпечних умовах та відповідно до рекомендацій Головного державного санітарного лікаря України і епідеміологічної ситуації, додаючи, що скасування ЗНО є неприпустимим, "оскільки це єдиний об’єктивний інструмент оцінювання та механізм прозорого вступу до вишу, а його відсутність створить значні корупційні ризики". 

У міністерстві також зазначили, що під час зовнішнього незалежного оцінювання: 

  • контролватимуть дотримання рекомендацій щодо допуску на ЗНО (температура тіла не вище 37,2 С, відсутність ознак респіраторних захворювань, наявність маски або респіратора),

  • Держпродспоживслужба буде контролвати вимоги до пунктів тестування (відстань між учасниками не менше 1,2 м, масковий режим, наявність антисептиків, дезінфекція приміщень, організована утилізація використаних масок тощо),

  • будуть діяти заходи для уникнення скупчень людей (більше часу для входу, проміжки часу для входу різних учасників, правильна організація черг із дистанцією),

  • забезпечать супровід медиків та Національної поліції,

  •  інструкторів залучатимуть таких, аби вони не входили до основних груп ризику зараження.

Коли відбудеться ЗНО

Наразі МОН готується до проведення основної сесії ЗНО 25 червня – 17 липня. Водночас МОЗ готує параметри, яким має відповідати епідеміологічна ситуація для безпечного проведення ЗНО. Показники мають затвердити на Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 16 червня 2020 року. 

Крім того, йдеться на сайті МОН, згідно з даними світової статистики, вікова група учасників ЗНО є стійкою до зараження – лише 1,2% серед усіх хворих на COVID-19 складають підлітки, тобто ризики зараження мізерні. 

"Водночас без ЗНО вступ до вишів може стати більш небезпечним з епідеміологічної точки зору, оскільки передбачає великі скупчення людей і складність у дотриманні соціальної дистанції у чергах, під час іспитів. Це створює додатковий ризик для найбільших міст України під час пандемії", – йдеться у повідомленні.

Що буде з тими, хто реєструвався на пробне ЗНО

Пробне ЗНО мало відбутися у понеділок, 15 червня. І хоча "очне" складання іспиту скасували, в уряді залишили можливість пройти пробне тестування онлайн. От лишень, коли усі пішли проходити тестування у мережі, система не витримала напливу і "лягла", тож через виникнення проблем можливість пройти пробне тестування продовжили до 19 червня.  У владі також пообіцяли, що гроші за пробне ЗНО будуть повернуті батькам абітурієнтів – це від 138 до 150 грн. Коли саме батькам повернуть гроші та як це відбуватиметься, поки що залишається незрозумілим.

Наразі Український Центр оцінювання якості освіти звернувся до прем'єра з відкритим листом, де пропонує доручити повернення коштів за непроведене пробне ЗНО "уповноваженим фінансовим установам, які здатні опрацьовувати масові виплати", аби сам центр міг зосередитися на проведенні майбутнього оцінювання.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"