Прихильник Януковича, звинувачений у плагіаті: Хто такий Сергій Шкарлет, який може стати міністром освіти

В.о. міністра освіти та науки Сергія Шкарлета вже завтра можуть призначити постійним очільником відомства. Щоправда навколо його кандидатури розгортається масштабне протистояння, та й у монобільшості одностайності щодо Шкарлета наразі немає

Прихильник Януковича, звинувачений у пла…

Зокрема, за підсумками з'їзду "Слуги народу" голова фракції у парламенті Олександр Корнієнко зазначив, що за міністрів, скоріше за все, парламент голосуватиме в четвер. Втім, кандидатуру Шкарлета довго обговорювали на з'їзді і думки щодо нього були різні. 

Натомість, на думку "слуги" Олександра Качури, присутні в цілому позитивно поставилися до Шкарлета. За його даними, голосування відбудеться у п'ятницю. 

"Підтримка була, оскільки він презентував стратегію розвитку міністерств за різними напрямками реформування галузі освіти. Це і вища освіта, і професійно-технічна, і так далі. Фракція його заслухала і підтримала, добре сприйняла. Він (Шкарлет, -ред) відповів на всі уточнюючі питання", — зазначив нардеп

При цьому сьогодні, 16 грудня профільний комітет ВРУ кандидатуру Шкарлета не підтримав. Про це у Facebook написала секретарка комітету, нардепка з "Голосу" Наталія Піпа. 

Комітет голосує щодо Шкарлета

Тим часом чимало освітян та науковців також висловили власну позицію. Деякі освітянські організації – здебільшого спілки і ради ректорів – звернулися до президента Володимира Зеленського з проханням зробити Шкарлета міністром. Натомість з'явилося і два листа проти кандидата.  В одному науковці зверталися до Верховної ради, в другому – освітні громадські організації апелювали до президента, голови ВРУ, нардепів та прем'єра. 

Depo.ua розповідає, чим відзначився Шкарлет на посаді очільника МОН і які кар'єрні пристрасті вирували навколо нього раніше. 

Так, один зі скандалів спалахнув навколо нового голови наприкінці жовтня. Як пише "Європейська правда", Шкарлет запропонував Кабміну проєкт рішення про зміну структури МОН, включно з ліквідацією усіх директоратів. Їх утворили кілька років тому в рамках реформи держслужби, яку фінансував ЄС. 

В уряді ініціативу не підтримали, адже, за інформацією видання, такі зміни порушили б взяті Україною зобов'язання і умови надання фінансової допомоги ЄС. Натомість донори дізналися про пропозицію Шкарлета і написали листа, де акцентували на важливості збереження директоратів. Щоправда потім, на зустрічі з послом ЄС Матті Маасікасом Шкарлет запевнив у незмінності курсу реформ. 

Без ноутбука, та з вірою в соду

З неприємних ситуацій Шкарлет здебільшого виплутується по-своєму, акцентуючи, що не такі вже ті ситуації і неприємні. Зокрема, коментуючи дані Мінцифри про те, що близько 6 тис. шкіл наразі не мають нормального Інтернету, в.о. міністра заперечив, що на 15 вересня лише 59 шкіл не підключені до мережі. 

"Багато говорити й "розганяти зраду" можна легко. Якщо ж йдеться про те, що понад 6 тисяч шкіл не мають надшвидкісного інтернету, то й в мене його немає… У мене навіть ні планшета, ні ноутбука немає. Мені вистачає телефона", – заявив Шкарлет у програмі 1+1

Коли ж у мережі розкритикували один з підручників, випущений під грифом МОН, де стверджувалося, що сода може допомагати від онкозахворювань, у міністерстві помилки не визнали. Натомість на запит "Громадського" відповіли, що школа, в тому числі, вчить критично оцінювати інформацію, сода не може запобігти онкозахворюванню, але "у поєднанні з хіміотерапією може сповільнити його розвиток і запобігти розростанню в інші частини тіла". 

Прихильник Януковича

За плечима можливого міністра – чималий життєвий досвід. В тому числі, політичний. Шкарлет балотувався у депутати Чернігівської обласної ради від Партії регіонів. В одному із інтерв'ю визнавав, що на президентських виборах підтримував Віктора Януковича:

"Політичні орієнтири я обрав ще у 2004 році. На президентських виборах підтримував Віктора Януковича. Не змінив своїх переконань навіть тоді, коли довелося відчути на собі певний тиск тодішньої правлячої партії, яка наполегливо пропонувала отримати її партквиток. Я повністю поділяю погляди і принципи Партії регіонів.

Впевнений, разом з Президентом ми вибудуємо міцну вертикаль влади, яка займатиметься ділом і досягне значних результатів. Ми збудуємо нову Чернігівщину".

А навіщо у міністри?

Пояснювати свої зв'язки з Партією Регіонів Шкарлету довелося під час неформальної зустрічі на засідання Комітету освіти і науки, про перебіг якої народна депутатка від "Голосу" Інна Совсун. 

"Відповідаючи на це питання (про зв'язки з ПР, – ред.), він дещо заплутався у свідченнях: спершу сказав, що не був членом Партії регіонів, потім сказав, що був, але "ви ж розумієте, то був час такий, не можна було інакше". Коли я сказала, що знаю ректорів, які точно робили інакше – Сергій Шкарлет знизав плечима", – пише Совсун.

Вона також додала, що кандидата запитали: "А навіщо ви йдете в міністри? Чому Ви хочете обійняти цю посаду?"

"Він відповів: "Ну я в родині – четверте покоління освітян. Я дуже переймаюсь." Ні, це був не вступ, це була вся суть відповіді", – пише Совсун.

Народна депутатка зазначила, що уточнююючі питання у вищій освіті Шкарлет  ще "якось відбивав". 

"По дошкільній, шкільній, професійно-технічній – у відповідь чули одне-два речення загальних фраз. Так, коли спитали, що він думає про НУШ, сказав: "У мене от донька є. І я не хочу, щоб діти були нещасні в школі. Хочу, щоб вони як в Америці – щасливими ходили до школи. От у мене є колишня аспірантка, яка зараз в Америці – то вона розповідає, що там діти радісно біжать в школу щодня. І я хочу, щоб так і у нас було." Така ось глибина пізнань у сфері освітньої політики – "аспірантка в Америці", – пише Совсун.

скріншот інни совсун

скріншот інни совсун

"Ректорський" кандидат

Тоді ж Совсун писала, що кандидатуру Шкарлета лобіює Володимир Зеленський, дізнався ж про нього від ректорського корпусу. 

"Ректори обрали кандидата, який гідно зможе їх – ректорів – інтереси представляти.

Вочевидь для того, аби представляти інтереси студентів, викладачів та українського суспільства загалом – нам треба почекати на глобальніші політичні зміни. Поки що у Зеленського є спроможність лиш захистити інтереси ректорів", – пише Совсун.

До текстового повідомлення вона також додала відео з інформацією про зустріч із кандидатом у міністри освіти та науки. 

Про ректорську підтримку кандидата тоді писала і Анна Новосад.

"Чому така шалена підтримка саме пана Сергія? Відповідь дуже проста - окремій когорті ректорів дуже потрібен свій зручний міністр. Який буде не про якість освіти, бо для цього треба непопулярні кроки. А про зручність, заради збереження своїх посад. І грошей", – зазначила Новосад.

Згідно з її повідомленням, Шкарлет зможе провести через уряд скасування ЗНО на вступ після коледжів, обмеження ЗНО на магістратуру, скасування KPI для ректорів, скасування індикативної собівартості, скасування фінансування університетів за результатами їх діяльності.

"Це те, що можна протягнути урядом. Амбітні ж бажання ректорів сягають, наприклад, такої бажаної зміни як зняття обмеження на кількість строків перебування на посаді. До чого ці всі зміни? Дуже просто - окремим ректорам, і вочевидь, пану Сергію, чхати на якість освіти, на майбутнє студентів, їм треба не хороші студенти - їм треба контингент. Саме так називаються в їхньому світі вступники з будь-яким рівнем знань, з яких вони просто знімають гроші. Тому їм геть незручні ті зміни, які зробили і наша команда, і попередні", – писала екс-міністерка.

 

Звинувачення у плагіаті

Шкарлета згадали на сайті "Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях", який займається  оприлюденням фактів плагіату в наукових роботах. На матеріалі у своєму Facebook-дописі акцентував увагу відомий український блогер Антон Сененко.

У матеріалі сайту проаналізували монографію з зазначеним авторством Шкарлета під назвою "Фінансові інструменти державної політики економічного розвитку в Україні" від 2018 року  та порівняли її зі статею "Методичні підходи до оцінки ефективності бюджетного процесу в Україні" від 2015 року авторства кандидата економічних наук, доцента кафедри податкової і митної справи Національного університету державної податкової служби України Тетяни Володимирівни Бугай.

Скріншот однієї з порівняльних таблиць аналізу робіт

Згідно з аналізом,  монографія із ім’ям Шкарлета майже дослівно копіює роботу Бугай без зазначення її імені. Крім того, за даними сайту, утричі більший за обсягом текст запозичений Сергієм Шкарлетом із статті Оксани Апарової "Фінансові інструменти державної політики економічного розвитку: Європейський досвід" (Ефективна економіка, 2013, № 4) . 

"Це майже вся стаття переписана. І, зрозуміло, посилання на неї в монографії відсутнє", – зазначають у "Помилках та фальсифікаціях". Усі посилання на першоджерела доступні на сайті.

Наявність плагіату в роботах Шкарлета підтвердив етичний комітет Нацагентства з питань забезпечення якості вищої освіти. На початку жовтня Шкарлет подав позов на комітет з вимогою визнати протиравними його дії щодо встановлення наявності запозичень без посилань на джерело. А також визнати і скасувати рішення комітету про порушення ним академічної доброчесності. 

Зазначимо, що напруженість у відносинах Нацагентства та МОН з'явилася ще до оприлюднення рішення комітету. У липні НАЗЯО протестувало проти поданого МОН законопроекту № 1/12-3604, який, на думку агенції, означав ліквідацію агенції як незалежного органу, а також повертав міністерству повноваження з присудження наукових ступенів. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme