Прихильник Януковича, звинувачений у плагіаті: Хто такий Сергій Шкарлет, який очолив МОН

Кабмін призначив виконуючим обов'язки Міністра освіти та науки ректоа Чернігівського національного технологічного університету Сергія Шкарлета

Прихильник Януковича, звинувачений у пла…

Depo.ua розповідає, чим відомий новий очільник Міносвіти та чому раніше сама ймовірність його призначення викликала хвилю запитань до притомності нинішньої влади.

Прихильник Януковича

Шкарлет балотувався у депутати Чернігівської обласної ради від Партії регіонів. В одному із інтерв'ю визнавав, що на президентських виборах підтримував Віктора Януковича:

"Політичні орієнтири я обрав ще у 2004 році. На президентських виборах підтримував Віктора Януковича. Не змінив своїх переконань навіть тоді, коли довелося відчути на собі певний тиск тодішньої правлячої партії, яка наполегливо пропонувала отримати її партквиток. Я повністю поділяю погляди і принципи Партії регіонів.

Впевнений, разом з Президентом ми вибудуємо міцну вертикаль влади, яка займатиметься ділом і досягне значних результатів. Ми збудуємо нову Чернігівщину".

А навіщо мені у міністри?

4 червня на засіданні Комітету освіти і науки відбулась неформальна зустріч з даним кандидатом у міністри освіти і науки, Сергієм Шкарлетом. Про це, зокрема, на своїй сторінці у Facebook повідомила народна депутатка від фракції "Голос" Інна Совсун. Повідомлення про зустріч підтвердила і заступниця голови фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук.

Зокрема,  Інна Совсун написала про перебіг зустрічі. За її словами, першим кандидату поставили запитання про його зв’язки з Партією регіонів. 

"Відповідаючи на це питання, він дещо заплутався у свідченнях: спершу сказав, що не був членом Партії регіонів, потім сказав, що був, але "ви ж розумієте, то був час такий, не можна було інакше". Коли я сказала, що знаю ректорів, які точно робили інакше – Сергій Шкарлет знизав плечима", – пише Совсун.

Вона також додала, що кандидата запитали: "А навіщо ви йдете в міністри? Чому Ви хочете обійняти цю посаду?"

"Він відповів: "Ну я в родині – четверте покоління освітян. Я дуже переймаюсь." Ні, це був не вступ, це була вся суть відповіді", – пише Совсун.

Народна депутатка зазначила, що уточнююючі питання у вищій освіті Шкарлет  ще "якось відбивав". 

"По дошкільній, шкільній, професійно-технічній – у відповідь чули одне-два речення загальних фраз. Так, коли спитали, що він думає про НУШ, сказав: "У мене от донька є. І я не хочу, щоб діти були нещасні в школі. Хочу, щоб вони як в Америці – щасливими ходили до школи. От у мене є колишня аспірантка, яка зараз в Америці – то вона розповідає, що там діти радісно біжать в школу щодня. І я хочу, щоб так і у нас було." Така ось глибина пізнань у сфері освітньої політики – "аспірантка в Америці", – пише Совсун.

скріншот інни совсун

скріншот інни совсун

"Ректорський" кандидат

Інна Совсун у своєму дописі також додала інформацію щодо того, звідки подібна кандидатура взагалі взялася. За її словами, з цим питання треба звернутись до Президента Зеленського. 

"За наявною інформацією – саме він особисто лобіює цього кандидата. Звідки про нього дізнався Зеленський? – Тут відповідь дуже проста і банальна: від ректорського корпусу. Ректори обрали кандидата, який гідно зможе їх – ректорів – інтереси представляти.

Вочевидь для того, аби представляти інтереси студентів, викладачів та українського суспільства загалом – нам треба почекати на глобальніші політичні зміни. Поки що у Зеленського є спроможність лиш захистити інтереси ректорів", – пише Совсун.

До текстового повідомлення вона також додала відео з інформацією про зустріч із кандидатом у міністри освіти та науки. 

Про ректорську підтримку кандидата писала і Анна Новосад.

"Чому така шалена підтримка саме пана Сергія? Відповідь дуже проста - окремій когорті ректорів дуже потрібен свій зручний міністр. Який буде не про якість освіти, бо для цього треба непопулярні кроки. А про зручність, заради збереження своїх посад. І грошей", – зазначила Новосад.

Згідно з її повідомленням, Шкарлет зможе провести через уряд "такі бажані для окремих очільників університетів зміни": 

- скасування ЗНО на вступ після коледжів;

- обмеження ЗНО на магістратуру;

- скасування KPI для ректорів;

- скасування індикативної собівартості;

- скасування фінансування університетів за результатами їх діяльності.

"Це те, що можна протягнути урядом. Амбітні ж бажання ректорів сягають, наприклад, такої бажаної зміни як зняття обмеження на кількість строків перебування на посаді. До чого ці всі зміни? Дуже просто - окремим ректорам, і вочевидь, пану Сергію, чхати на якість освіти, на майбутнє студентів, їм треба не хороші студенти - їм треба контингент. Саме так називаються в їхньому світі вступники з будь-яким рівнем знань, з яких вони просто знімають гроші. Тому їм геть незручні ті зміни, які зробили і наша команда, і попередні", – пише екс-міністерка.

Вона додала : "Високопоставлена особа, яка приймає рішення може сказати: "Так він же подобається ректорам! Хороший же варіант, треба брати!" Звісно подобається. Тому що це про їхні інтереси, але аж ніяк не про наші з вами".

 Герой-плагіатор

Здається, кандидат у міністри освіти та науки є не дуже доброчесним науковцем. Принаймні, про це йдеться на сайті "Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях", який займається  оприлюденням фактів плагіату в наукових роботах. На матеріалі у своєму Facebook-дописі акцентував увагу відомий український блогер Антон Сененко.

У матеріалі сайту проаналізували монографію з зазначеним авторством Шкарлета під назвою "Фінансові інструменти державної політики економічного розвитку в Україні" від 2018 року  та порівняли її зі статею "Методичні підходи до оцінки ефективності бюджетного процесу в Україні" від 2015 року авторства кандидата економічних наук, доцента кафедри податкової і митної справи Національного університету державної податкової служби України Тетяни Володимирівни Бугай.

Скріншот однієї з порівняльних таблиць аналізу робіт

Згідно з аналізом,  монографія із ім’ям Шкарлета майже дослівно копіює роботу Бугай без зазначення її імені. Крім того, за даними сайту, утричі більший за обсягом текст запозичений Сергієм Шкарлетом із статті Оксани Апарової "Фінансові інструменти державної політики економічного розвитку: Європейський досвід" (Ефективна економіка, 2013, № 4) . 

"Це майже вся стаття переписана. І, зрозуміло, посилання на неї в монографії відсутнє", – зазначають у "Помилках та фальсифікаціях". Усі посилання на першоджерела доступні на сайті.

Невже "нормальних" не знайшлося?

Однією з більш підтримуваних науковою спільнотою кандидатур була доктор фізико-математичних наук  Олександра Антонюк, яка наразі займає посаду заступниці директора з наукової роботи Інституту математики Національної академії наук України.  Зокрема, про розгляд її особи на крісло міністра повідомляв у своєму Telegram-каналі член наглядової ради Укрзалізниці Сергій Лещенко. 

Та не склалося. За словами заступниці голови фракції "Слуга народу" Євгенії Кравчук, слова якої передає "Цензор", Антонюк претендувала на посаду, але ніби-то не пройшла співбесіду у прем’єр-міністра.

Втім, теза про те, що кандидатури на місця міністрів нині  ухвалює прем’єр, викликає сумніви. Хоча, згідно зі  статтею 114 Конституції України,  це входить саме до його повноважень, співбесіди з кандидатами на посаду проходили в Офісі президента.  Раніше на такій співбесіді була народна депутатка від партії "Слуга Народу" Юлія Гришина та президент Національної академії педнаук Василь Кремень. Проте Кремень заперечив плани очолити МОН, а Юлія Гришина не прокоментувала цю інформацію, пише "УП".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"