Знищити Порошенка: Чому Зеленський готовий люструвати навіть Данилюка, Абромавичуса та Рябошапку

З Офісу президента України повідомили, що у Володимира Зеленського мають намір "посилити люстрацію". Це класичний популізм і гра на спраглий помсти електорат за лічені дні до голосування на виборах парламенту.
 

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Знищити Порошенка: Чому Зеленський готов…

Згідно з розробленим "Зе-командою" законопроектом (на сайті парламенту його текст на момент написання статті відсутній), під люстрацію потрапляють особи, які з 23 лютого 2014-го до 19 травня 2019 року обіймали посади президента України, голови Верховної Ради, генпрокурора, голів СБУ, Антимонопольного комітету, Фонду держмайна, Державної фіскальної служби, митниці, секретаря РНБО, керівників оборонних підприємств. Люструвати пропонують і народних депутатів та членів уряду цього періоду. Про це йдеться в оприлюдненому 11 липня повідомленні на Фейсбук-сторінці Офісу президента.

Там же розміщене й відео, в якому Зеленський, спираючись на свій, слід визнати, невеликий поки що досвід спілкування з чиновниками різних рівнів, робить категоричний висновок: "Це безнадійний діагноз… Вони всі однієї масті – їм всім фіолетово".

І далі питання, від яких відгонить примітивним популізмом: для чого потрібні депутати, які не ходять на роботу, для чого міністри, які розказують, що українці дуже багато їдять, які будують дороги лише у власному фейсбуці, які угробили здоров’я нації і розповідають про шкоду вишневих кісточок, для чого потрібні прокурори, які можуть посадити тільки власну печінку тощо. Кого конкретно мають на увазі спічрайтери президента – здогадатися неважко. Окремо Зеленський згадує про якісь дії і висловлювання міністра економіки часів Януковича – маючи на увазі президента Петра Порошенка.

І адресат чергового "Зе-відео2 зрозумілий: виборець, який голосував за Зеленського в розрахунку на хліб (в тому числі зниження тарифів) і видовища, а саме посадки корупціонерів і взагалі публічних осіб часів президента Порошенка. Кожна з цих осіб за час роботи на посадах нажив не лише прихильників, але й недоброзичливців. І це природньо. Неприродньо інше: те, що глава держави відверто почав загравати з армією невдоволених міфічним "зубожінням" і робить "винними" у ньому міністрів-депутатів-чиновників. І свого попередника.

І що ж пропонує робити з ними Зеленський? Нагнітаючи емоції, перелічує варіанти: обміняти на наших полонених, одягнути у "браковані бронежилети, які вони закупили" і відправити на передову… Але це лірика. А посутня пропозиція звучить далі: "Назавжди позбавити їх усіх можливості брати участь в управлінні державою".

Кого може торкнулися ця заборона в разі, яка вона буде ухвалена наступним складом парламенту?

Президента Порошенка, всіх нардепів восьмого скликання, спікера Ради, членів уряду і далі за приведеним вище списком щодо осіб, які працювали у владі від завершення Революції Гідності до травня цього року.

Завершив тим, що назвав розроблені його командою зміни до закону про люстрацію "лише суспільною оцінкою діяльності" осіб, що підпадатимуть під його дію, і висловив переконаність, що в майбутньому них чекає і "справедлива юридична оцінка".

Несподівану заяву свого патрона розширив представник президента у Верховній Раді Руслан Стефанчук. В разі ухвалення парламентом запропонованих Зеленським змін до закону про люстрацію, сказав він, дія документа поширюватиметься і на команду голови держави. За словами Стефанчука, закон застосовуватимуть незалежно від того, у якій команді перебуває особа. І тут виникають колізії, про які – дещо нижче.

Спершу нагадаємо, дію якого законодавчого акту пропонує суттєво розширити Зеленський. Закон України "Про очищення влади" набув чинності у жовтні 2014 року. Він забороняє високопосадовцям, які були при владі за часів президента Віктора Януковича (2010-2014 рр.), упродовж 10 років обіймати посади у виконавчій владі. Під люстрацію сьогодні потрапили близько тисячі таких чиновників. Цей закон не стосується народних депутатів України.

Оглядачі називають сьогоднішню заяву президента відвертим проявом передвиборчого популізму. Слід визнати, закон про люстрацію зразка 2014 року був мотивований тодішньою політичною ситуацією в країні і революційними настроями багатьох громадян. Та вже тоді частина експертів попереджали, що документ порушує права людини.

Зараз відповідність цього закону Конституції розглядає Конституційний Суд. Коли буде завершено розгляд – поки невідомо. Але шанс скасувати люстрацію чи принаймні окремі положення закону існує. За поширеною в політичному середовищі думкою, в цьому можуть колишні "регіонали" та окремі представники середовища нової влади, яким цей закон заважає повернутися у керівні крісла. У Зеленського це спростовують.

Якщо нововведення до закону про люстрацію раптом будуть ухвалені Радою 9 скликання, яка почне працювати не раніше осені-2019, то в новій хвилі владу очистять від чиновників, які працювали за часів Порошенка і стали соратниками Зеленського. Це, скажімо, екс-міністр економіки (нині голова наглядової ради "Укроборонпрому") Айварас Абромавичус, колишній міністр фінансів і замглави адміністрації президента (сьогодні секретар Радбезу) Олександр Данилюк, екс-заступник міністра юстиції, член Нацагентства з питань запобігання корупції (на тепер заступник глави президентської адміністрації) Руслан Рябошапка та інші не останні представники оточення чинного лідера країни.

І з цієї причини також перспективи ухвалення згаданої ініціативи майже відсутні. Вона потрібна під вибори для вирішення кількох задач. По-перше, заглушити в головах електорату негатив від останніх скандальних публічних виступів Зеленського у Борисполі та на Закарпатті, нівелювати тему загибелі українського воїна внаслідок самоуправства новопризначеного глави Донецької облдержадміністрації. Ще одне завдання гучної заяви президента – спробувати знизити вплив на мозок проросійського виборця третьої за ліком поїздки лідерів "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука, Юрія Бойка, Вадима Рабіновича до Москви на зустріч із прем’єром Дмитром Медвєдєвим. Адже "ОПЗЖ" зараз нарощує свій рейтинг головним чином за рахунок прихильників Зеленського, і ця тенденція може загрожувати перспективам нової влади.

Тож Банкова знайшла "цапів-відбувайлів", яких можна показати людям винними і пообіцяти їм всілякі кари, бажано публічні. Народ на цю ідею відреагує позитивно, але провести сам законопроект щодо розширення люстрації через парламент навряд чи вдасться. Занадто багато доведеться вносити змін у політичний ландшафт країни в разі його схвалення. Щоб сподобатися виборцю, цей законопроект можуть поставити на голосування. Яке не принесе необхідні 226 голосів. Тоді винним буде не президент, а депутати. І народне невдоволення "кризою" та її призвідниками буде каналізоване в потрібному напрямку.

А там і нова криза може постукати у двері. І нових винних шукатимуть. Тож розширенню часових меж дії закону про очищення влади, вибачте за тавтологію, немає межі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme