Влада знову дозволила відрізати газ і світло за борги: Як це відбуватиметься

Мораторій на відключення споживачів від енергоносіїв та комунальних послуг, який влада запроваджувала на період карантину, відтепер не діє. Постачальники знову можуть відрізати боржників від газу, світла та інших послуг

Економічний і політичний оглядач
Влада знову дозволила відрізати газ і св…

Враховуючи високий рівень заборгованості, який утворився в Україні в останні роки і сягнув, за даними Держстату, вже більше 70 млрд грн, перед загрозою опинитись без життєво необхідних постачань опинилися багато домогосподарств. Що саме зможуть відключати комунальники і чи спровокує це рішення влади чергову соціальну кризу - розбирається Depo.ua.

Непомітна правка у специфічний закон

Заборона на відключення від комунальних послуг через заборгованість з'явилася у розпал пандемії COVID-19 минулого року. Тоді Верховна Рада передбачила в законі "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" норму, яка прямо забороняла постачальникам користуватись своїм правом на припинення постачання енергоресурсів та комунальних послуг через заборгованість.  Мотивацією такого рішення було суттєве падіння доходів громадян через карантинні заходи і загальне зниження економічної активності у суспільстві.

Проте цього літа у владних кабінетах вирішили, ймовірно, що економічний ефект пандемії вже подолано, а негативні явища не є аж такими критичними аби залишати домогосподарствам таке послаблення. Тож 19 серпня президент Володимир Зеленський підписав ухвалені раніше Радою зміни до закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури приєднання до електричних мереж", яким формально було відновлено право на відключення боржників.

Це право постачальників тим часом не є всеохоплюючим, адже законодавець передбачив певні обмеження у застосуванні таких кардинальних заходів, як припинення постачання. Йдеться про те, що відключати споживачів можна буде лише в тих регіонах, які не перебувають у так званій червоній карантинній зоні - території з найвищим поширенням хвороби. Також їм доведеться до того, як підступати до оселі боржника з різальним обладнанням, дочекатись спливу 30 днів з моменту виходу регіону з червоної зони. 

Що можуть відрізати і як це відбувається на практиці

Питання припинення постачання енергоносіїв та послуг регламентоване відповідними законами та підзаконними актами. Загальним документом, що передбачає відключення, є закон "Про житлово-комунальні послуги", в якому зазначено, що виконавець комунальної послуги має право, зокрема, припинити/зупинити надання комунальних послуг у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі в порядку і строки, встановлені законом та договором, крім випадків, коли якість та/або кількість таких послуг не відповідають умовам договору.

Конкретний порядок відключення природного газу регламентує постанова НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496. В ній, зокрема, вказано: у разі виникнення боргу споживач повинен або самостійно припинити користуватись газом, або допустити до запірного вентиля представника постачальника, який закрутить кран і поставить пломби.

Варто врахувати, що візит працівника газової контори не може бути несподіваним - постачальник має надіслати споживачеві належним чином оформлене повідомлення про припинення постачання із зазначенням підстави та дати відключення. Саме відключення не може відбутись раніше, аніж через три дні після дати підтвердженого отримання користувачем такого повідомлення.

Відключення електрики відбувається на підставі Правил роздрібного ринку електричної енергіїзатверджених  постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312. Цей документ також надає право операторам електросистем припиняти або обмежувати енергопостачання через несплату за спожиту електроенергію. Перед відключенням оператор має має не пізніше, ніж за п'ять робочих днів до моменту клацання рубильником попередити споживача про це. 

Читайте також: Тарифний марафон: Які сюрпризи чекають українців восени

Для того, аби відновити живлення своєї оселі газом та електроенергією, власнику житла доведеться не лише сплатити борг, а й профінансувати заходи з підключення до мереж. В деяких випадках це не лише громіздка, а й вельми коштовна процедура. І якщо з електрикою все відносно просто - послуги електрика в залежності від регіону коливаються від 300 грн до 1000 з гаком, то з газом ситуація може виявитись більш складною. Тут відключення може відбуватись не лише перекриттям вентилю, а й шляхом фізичного відрізання труби і її заглушування. Тому виклик бригади, яка відновить приєднання до мережі, може коштувати значно більше. Готуватись слід до того, що все відбуватиметься й не надто швидко - подейкують, що газконтори полюбляють "попити кров" з тих, хто опинився у їхній залежності.

Також складнощі виникнуть в разі відключення газу там, де немає можливості відрізати окрему квартиру. І газовики часто відключають цілий під'їзд або навіть багатоквартирний будинок. Причому часто - під приводом нібито скарг на витік газу. Це викликає суттєве напруження серед сусідів, оскільки через боржника страждають сумлінні платники.

Але не тільки газом та електрикою єдиною живляться оселі українців. Критичним, особливо у осінньо-зимовий період є водо- та теплопостачання домогосподарств. І ці статті є далеко не останніми у кошторисі загальних комунальних боргів українців. Тут питання відключення мало б регулюватись "Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" та типовим договором про надання відповідних послуг, які належать перу Кабінету Міністрів. Втім, в цих документах порядку відключення взагалі не передбачено.

Юристи вважають, що це взагалі унеможливлює законне відключення тепла, води та каналізації. І у постачальників є лише судовий шлях стягнення заборгованості. Але він досить складний і коштовний. Тож далеко не всі постачальні організації вдаються до нього, віддаючи перевагу "вибиванню" боргів через залякування відключенням або й реальним припиненням надання послуг - навіть незважаючи на загрозу юридичної відповідальності.

Борги за комуналку сягнули 70 млрд

Рівень заборгованості за компослуги є критичним. За даними Держстату, станом на червень поточного року борги становлять 66,3 млрд гривень. Лідером є заборгованість за постачання та розподіл газу - 24,7 млрд гривень. За тепло і гарячу воду українці завинили постачальникам 21, 5 млрд. За електроенергію - 7,1 млрд. Централізоване водопостачання та водовідведення має несплачених 6,4 млрд гривень. За управління багатоквартирним будинком не сплачено 5,5 млрд. Найменшим у цьому переліку є борг за поводження з побутовими відходами - 1,2 млрд гривень.

Статистики засвідчують, що у літній сезон заборгованість дещо зменшилася. Це пояснюється відносно низьким споживанням енергоносіїв у теплий період року. Але традиційно з настанням холодів цифри у квитанціях знову виростуть і вал боргів, очікувано, продовжить зростати. Негативні очікування пов'язані зі збільшенням тарифів на комуналку. Разом з загальним навантаженням на сімейні бюджети у вигляді здорожчання продуктів, пального та транспортних послуг це створить умови для збільшення суми боргу.

Відповідно, такий спосіб вибивати борги як відрізання від газу та електрики комунальники можуть почати використовувати набагато активніше.

Читайте також: Комуналка, паливо, їжа: Як зміняться ціни цієї осені

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme