З’їзд доктринерів: Як "слуги" почали готуватися до виборів

Президентська партія так активно взялася за свою розбудову, що це нагадує підготовку до виборів. До чергових чи позачергових, буде видно по масштабності діяльності президента та його партійців на тому напрямку, який експерти називають "патріотичним поворотом"

Політичний оглядач
З’їзд доктринерів: Як "слуги" почали гот…

"Слуги народу" провели 11-й з’їзд, який точно запам’ятається більше, аніж попередні, адже на ньому затвердили в новій редакції статут партії, обрали і переобрали її вище керівництво, а головне – підтримали нову програму під гучною назвою "Доктрина політичної партії "Слуга народу".

"Фактично можемо казати, що доктрина – це тією чи іншою мірою засаднича, основна частина стратегії розвитку країни. Який би ми зараз документ не читали – або Національну економічну стратегію, яку Кабмін затвердив, або нашу доктрину партії, це все буде переплітатися. І нарешті ми за 30 років отримаємо щось схоже на стратегічні документи країни. Це допоможе нам ефективніше втілювати зміни", - заявив на з’їзді голова партії Олександр Корнієнко. То що ж написано у цьому документі?

Країна мрій з НАТО, без "нациків" і "ватників"

У преамбулі та далі по тексту вказано багато звершень партії і президента та визначено, хто і що винні і винне в їхніх помилках.  І ні, не самі "слуги", а "виклики, яких не мала жодна владна команда в історії незалежної України". Масштаби викликів, зауважимо, дещо перебільшені. З усіх перелічених проблем дійсно новою є пандемія коронавірусу, що ж до російської гібридної агресії, інформаційних атак, фейків і так далі, то попередникам "слуг" з цими речами довелося зіткнутися куди більше.

Які ж перемоги автори документу записали в преамбулі? Скасування депутатської недоторканності, повернення відповідальності за незаконне збагачення, звільнення від корупції ринків землі, спирту, бурштину, закриття виведення грошей до офшорів, "небачене за обсягами" будівництво доріг і соціальної інфраструктури, успішне завершення реформи децентралізації. Згадали і про "повне та неосяжне припинення вогню на Донбасі".

Успішність кожного з цих пунктів можна піддати сумніву. Наприклад, ринок землі ще не запрацював, тому рано вішати на себе ордени. Депутатська недоторканність скасована, проте з моменту цього рішення реальні проблеми із антикорупційними органами виникли, здається, лише у нардепа Юрченка, якого "слуги" швиденько виключили зі своїх лав. Вибухали гучні скандали навколо фінансування "Великого будівництва". Що ж до миру на Донбасі, то нинішній "патріотичний поворот" у діях влади лише підтверджує, що її попередня політика стосовно можливостей домовитися з Росією завершилася нічим.

Мета доктрини "слуг" - країна мрії. Автори партійного документу кажуть, що це не утопія. Але пункти, якими обґрунтовується поставлена мета, виглядають так: про все хороше і проти всього поганого. Тому на цій частині доктрини зупинятися сенсу нема. Наступний пункт – "Наш підхід". Спочатку знову дістається "старим політикам", на відміну від яких президент Зеленський і "слуги" діють інакше. Як саме, автори розписують у восьми пунктах. Найцікавіший з них "командність". Монобільшість, яка без опори на сателітів у парламенті вже давно власними силами не може прийняти майже нічого, дійсно виглядає як "команда".

І ще один момент: у тексті доктрини співаються дифірамби президенту Зеленському: "…не відхилилися від курсу, накресленого президентом Володимиром Зеленським", "кожен з нас, членів великої команди президента Зеленського, відповідальний за результат реалізації стратегічних і програмних напрямків", "ми досягаємо успіху завдяки консолідації зусиль, єдності команди та нашій відданості цілям і завданням, які були визначені президентом Володимиром Зеленським"… Схоже, на наших очах зрощують вкрай небезпечну для демократії річ – культ особи. Тож і не дивно, що "слуги" припрошують свого лідера порушити обіцянку не балотуватися в президенти вдруге.

Читайте також: "Слуги" проситимуть Зеленського балотуватися на другий термін

Найбільша за обсягом частина доктрини – програма змін, що включає 5 стратегічних (мир, інститути, інвестиції, інфраструктура і народовладдя) і 20 секторальних напрямків. "Слуги" наголошують на необхідності отримання ПДЧ в НАТО, зміцненні та реформуванні Збройних Сил, просуванні до деокупації Криму і частини Донбасу, тобто, пропонують ті речі, які підтримує націонал-патріотичний електорат. Обіцяє президентська партія долати розколи на схід і захід, на "нациків" і "ватників". Це вже реверанс у бік виборців, яким подобається риторика про "зшивання країни".

Загалом же завдання з виконання стратегічних і секторальних напрямків у доктрині - поєднання цілком реалістичних кроків із популізмом. Особливо коли йдеться про обіцянки підвищити пенсії до 7 тисяч, зарплати лікарів до 23 тисяч (про підвищення для вчителів чомусь забули). А є пункти геть без конкретики: "збільшити кількість робочих місць", або "збільшення участі молоді у суспільному житті", чи "збільшення частини населення, що займається руховою активністю та спортом". Але на виборців найкраще діють саме популістські обіцянки. Кому, як не "слугам", добре про це відомо з 2019 року.

Як КПРС, чи як "Єдіная Россія"

У президентській партії тепер буде Політрада і Національна рада громад. У кожній області пропонується така сама структура – свої політради і Ради громад, куди входитимуть голови місцевих осередків.

На перший погляд нагадує якийсь експеримент. Але трохи інакше це виглядає, якщо подивитися на систему управління, яку вибудовують "зелені". Завдяки наявності монобільшості в парламенті, нехай і формальної, вся влада нині належить одній партії: у неї - свій президент, свій уряд, вони узгоджують і призначають керівників областей і районів. "Слуги" - така собі КПРС в умовах багатопартійної системи. Або радше "Єдіная Россія". Де опозиційні, та й умовно опозиційні фракції в парламенті фактично позбавлені можливості втілювати свої законодавчі ініціативи, якщо їхні депутати не у співавторстві з президентськими нардепами.

А от на місцях у "слуг" із монобільшостями не склалося. Та за існуючої системи монопольного управління країною можна спробувати погратися в гру, коли шлях вирішення проблем через місцевих "слуг" буде значно коротшим, аніж через мерів і депутатів не від "зелених". Для цього, правда, потрібно вибудувати місцеві осередки так, що в них будуть не лише політичні фігури, а й власні виконавчі органи. Чи саме про це йдеться, коли у місцевих організаціях пропонують створити політради і Ради громад, сказати поки складно.

Варто відзначити ще один важливий нюанс: з’їзду передувала поява двох елементів партії – рухів "Зе!Жінки" і "Зе!Молодіжка". На з’їзді їх схвалили. Більш ніж півтора роки "слуги" жили без жіночого і молодіжного крил, і ось тепер вирішили, що їм це потрібно. Лише тому, щоб бути схожими на інші політичні сили, які мають такі організації? Радше йдеться про старт активної підготовки президентської партії до виборів. Тепер у неї є доктрина, на реалізацію якої працюватиме вся владна вертикаль, будуть серйозно оновлені регіональні осередки під нові задачі, привабливі проекти пропонуються жінкам та молоді. Наприклад, партійні соціальні ліфти.

І тут питання не в тому, чи підніме ця бурхлива партійна розбудова рейтинг "слугам", бо майбутнє цієї партії залежить не так від неї, як від її лідера-президента. Питання в іншому: чи здатні політичні опоненти донести до суспільства кілька речей.

Перша: Зеленський та його партія відчутно поправіли, працюючи на електоральному полі нацдемів, однак за інших умов вони можуть повернутися до ідеології "какая разніца".

Друга: допоки "слуги" та президент не самоочистяться від людей, які представляють олігархічні клани, які пов’язані з антизахідними політичними силами, всі заяви про наміри рухатися до НАТО та ЄС залишатимуться заявами. Навіть, якщо питання про вступ до НАТО винесуть на референдум під вибори.

Третя: система управління державою, яка зараз у нас вибудовується, небезпечна для слабкої демократії, бо у ній майже не лишилося противаг. Можемо не помітити, коли опинимося не в тій "країні мрій", яку нам обіцяють.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme