"Заколот" чи "помилка": Яку роль віддадуть Майдану в "національному примиренні"

У провадженні ДБР нібито є заяви про те, що події Євромайдану були державним переворотом. І якщо це правда, то якими можуть бути наслідки для країни?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Заколот" чи "помилка": Яку роль віддаду…

 

 

 

Про наявність одіозних проваджень заявив адвокат Петра Порошенка Ігор Головань.

"Були різного роду заяви. Мова не йде тільки про справи Майдану. Були справи про те, що цей самий Майдан начебто був державним переворотом. Ці провадження є навіть у ДБР. Я не знаю, чи їх вважають справами Майдану, чи ні. Але заяви подавалися нашими колегами з адвокатського об’єднання Aver Lex, наскільки я читав у свій час в Інтернеті. Це те саме об’єднання, де працював цей адвокат  Олександр Бабіков", – сказав він.

Нагадаємо, адвокат Віктора Януковича Бабіков був нещодавно призначений першим заступником директора ДБР, що викликало різко негативну реакцію родин героїв Небесної сотні, їхніх адвокатів, а також цілої низки політичних сил, особливо – представників "Європейскої солідарності". У той же час, як зауважував Depo.ua, далеко не всі "партії Майдану" засудили владу за призначення Бабікова. Деякі вирішили, що це не їхня війна і досі відмовчуються.

Пан Головань також наголосив, що колишній очільник Держбюро розслідувань Роман Труба і начальник слідчого відділу ДБР Олег Корецький роблять все, щоб повернути Україну в сферу впливу Росії. Йдеться про новий "злив" у Телеграм-каналі "Трубу прорвало", де голоси, схожі на голоси екс-керівника Бюро і його першого заступника, обговорюють пікантні моменти – зупинку кримінальної справи, в якій фігурує голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія, а також анонсується низка обшуків, у тому числі по справах, порушених проти діячів попередньої влади.

Попри втрату Трубою свого крісла, компрометуючі аудіозаписи продовжують "зливатися" в мережу, затягуючи у свою орбіту все нових і нових представників діючої влади. Але звертає на себе увагу кілька моментів. Перший – хто розслідує. 13 грудня розпочато досудове розслідування за ст. 343 КК (втручання в діяльність працівників правоохоронних органів) і ст. 387 КК (розголошення даних досудового слідства). Вести справу доручили Головному слідчому управлінню Національної поліції. Про це повідомив депутат Олексій Гончаренко. Однак, судячи зі змісту оприлюднених матеріалів і згадуваних у них імен, розслідуванням все ж мало займатися НАБУ.

З цього випливає другий момент. Ситник, який втрапив у реєстр корупціонерів і нині підвішений на "гачок", схоже, не дуже хотів собі додаткових неприємностей, тому перша реакція НАБУ на "злив" компромату на Трубу та інших "голосів": підстав для відкриття кримінальної справи немає. Розслідування "набушники" почали лише 19 грудня після того, як ВАКСУ зобов’язав їх це зробити. Ще рік-півтора тому Антикорупційне бюро швидко хапалося за історії, де фігурували представники влади. Інша справа – результат. Але тут ентузіазму не було зразу. Зі зміною влади НАБУ почало нагадувати мімімішних котиків.

І не лише НАБУ, а й галаслива група підтримки Ситника та його детективів. І це – третій момент. Десятки громадських активістів та різних "єврооптимістів" за президентства Порошенка створювали неабияку шумову підтримку антикорупційним розслідуванням. Тож і не дивно, що виборці серед ключових проблем країни називали корупцію. Зараз цих активістів як по команді "відключили". І крім телеканалів Порошенка, депутатів "ЄС" та експертів із пулу п’ятого президента, зацікавлених у війні з ДБР, яке розслідує купу справ, де фігурує Порошенко, ніхто не акцентує на політичній корупції у нинішній владі. "Од молдованина до фінна на всіх язиках все мовчить, бо благоденствує!".

А тепер повернемося до того, з чого почали: якщо Головань не перегнув і ДБР дійсно розслідує справи, в яких з Майдану 2013-14 хочуть зробити "державний переворот", тоді ми вже скоро отримаємо новий зигзаг у новітній історії. Ні, ми далекі від думки, що Майдан визнають "заколотом", скоріше за все буде інакше. Якщо офіційною політикою влади стане так зване "національне примирення", яке реалізовуватиметься паралельно з реінтеграцією Донбасу, що набуде рис "впихування" Україні тимчасово окупованих територій, тоді постане питання першопричини подій весни-літа 2014 року. У нас ці першопричини відомі – проект "Новоросія", який здійснювався Росією та її агентурою в Криму, Донецькій та Луганській областях. Але Росія всі ці роки культивувала міф, що сепаратизм начебто став реакцією на "державний переворот" у Києві.

Москва зацікавлена у домінуванні її міфу, офіційний Київ аж на такі поступки, звісно, не піде. Але цілком можливо, побачимо варіант, препарований під нові реалії: винними оголосять як тодішню владу, так і тодішніх опозиціонерів, а після втечі Януковича – владу. Мовляв, Майдан стояв не за те, що потім сталося. Після чого для широкого вжитку з’явиться лозунг "нам потрібне примирення, попри спільні образи". Чи багато буде публічних противників такого лозунгу? Припустимо, що не набагато більше, аніж тих, хто нині помічає корупцію у вищих ешелонах влади.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme