Янукович і канали Медведчука: Коли Зеленського накриє хвиля зради

Повідомлення про те, що Рада нацбезпеки не каратиме канали, які пов’язують з Віктором Медведчуком, за проросійські заяви в їхніх ефірах викликало обурення патріотичної частини суспільства. Подальше уточнення ситуацію не згладило.

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Янукович  і канали Медведчука: Коли Зеле…

Останні дні стали багатими на інформаційні приводи, через які нова влада України виглядала не в кращому світлі. Крапля за краплею її імідж підточують опоненти та непрофесійні дії в інфопросторі.

Почалося все з роз’яснення Радбезу (РНБО) про неготовність запровадити санкції щодо телеканалів "112 Україна" і NewsOne, які пов’язують зі сферою впливу одного з лідерів "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука.

Ще 4 жовтня 2018 року Верховна Рада ухвалила постанову з ініціативою ввести санкції проти згаданих телеканалів. Розглянувши цю ініціативу, РНБО залишив її без реагування. У зв'язку з тим, що українське законодавство дозволяє вводити санкції проти юридичних осіб – резидентів виключно у разі їх причетності до терористичної діяльності, РНБО доручила Службі безпеки України провести відповідну перевірку зазначених у постанові компаній (ТОВ "Новини 24 години", ТОВ "Партнер ТВ", ТОВ "Лідер ТВ", ТОВ "Телерадіокомпанія "112-ТВ", ТОВ "ТВ Вибір", ТОВ "Новий формат ТВ" та ТОВ "Аріадна ТВ")."Службою безпеки України фактів, що підтверджують участь зазначених юридичних осіб у терористичній діяльності, не надано", –  повідомили в РНБО.

Ця інформація спричинила хвилю обурених постів у соцмережах. Нинішню владу звинувачували ледь не в пособництві агресору. І мало хто помітив, що розгляд питання про можливість введення санкцій РНБО розглядала ще 19 березня – тобто ще за попереднього секретаря Ради нацбезпеки Олександра Турчинова. Тобто за часів президентства Петра Порошенка у влади було достатньо часу, щоб ретельно вивчити питання і визначитися із санкціями. Але – з якоїсь причини із жовтня-2018 до зміни влади в державі відповідне рішення так і не ухвалили.

Та тінь підозри в "зраді" все одно впала на владу сьогоднішню. Яка взялася було виправдовуватися. В апараті Радбезу оприлюднили додаткове роз’яснення, у якому йдеться, що СБУ ще не сказала останнього слова в перевірці телеканалів "112" і NewsOne на діяльність, яка дає підстави застосувати санкції. Тому інформація про те, що РНБО не буде застосовувати санкції до цих телеканалів недостовірна, адже робота ще триває.

Про цю ситуацію можна сказати словами з анекдоту: ложечки знайшлися, але осад залишився. Рішення ще "старого" РНБО пішло новій владі в іміджевий негатив. Після цього виправити ситуацію може лише реальне запровадження санкцій проти "медведчуківських" телеканалів. Нагадаємо, 5 вересня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення ухвалила звернутися до суду з позовом про анулювання ліцензії для телеканалу NewsOne (ТОВ "Новини 24 години") за мову ворожнечі в ефірі.Але залишимо за дужками вірогідність такого розвитку подій.

Начебто це лише один несуттєвий інформаційний фрагмент. Ситуація начебто роз’яснена, але з таких інформприводів у головах обивателів поступово складається інформаційна картина, яка виставляє владу в непривабливому світлі. Відбувається це не без впливу опонентів з полярних таборів, але факт залишається фактом, який окреслює нову тенденцію: команда Зеленського починає пропускати удари по своєму іміджу.

Лише за вчорашній день, крім міні-скандалу з РНБО, вибухнули такі локальні інформаційні міни під владою:

- заява адвоката Віктора Януковича про його готовність повернутися до України і підготовку до такого повернення,

- новина про скасування Європейським судом санкцій проти експрезидента-втікача,

- оприлюднення редакційної статті у авторитетній газеті FinancialTimesпро те, що протягом останніх двох тижнів в Україні "почали відбуватися тривожні події" і що президент Володимир Зеленський має зробити вибір між зв'язками з олігархами, зокрема Ігорем Коломойським, та інтересами виборців.

Додатковим тягарем на все це лягло висловлювання нардепки від "Слуги народу", представника уряду у Верховній Раді Ірини Верещук про те, що Україні не варто прагнути до членства в НАТО.

Так, більшість цих новин згодом були спростовані. Зокрема, на Урядовому порталі з’явився коментар щодо заяви Верещук.

Але інтерв’ю Верещук вийшло 21 вересня. А спростування – лише вчора. Три дні ЗМІ тиражували слова, які депутатка сказала чи ні – вже неважливо. Пляма на іміджі влади: Done.

Спростували вчора й заяву про скасування санкцій з Януковича. Посол України у Бельгії Микола Точицький пояснив, що санкції чинні. Рішення Суду ЄС про скасування запобіжних заходів проти втікача, "швидше за все, стосується індивідуальних санкцій, що були запроваджені Євросоюзом проти колишніх урядовців України з 5 березня 2018 року до березня 2019 року". Запобіжні заходи Євросоюзу проти екс-регіоналівщороку подовжуються. Були вони продовжені у березні 2019 року і залишаться чинними до березня 2020-го, уточнив дипломат.

Але вчитуватися в такі деталі буде вже мало хто. Ефект від першого повідомлення виявився значно більш потужним. Новина, що несла в маси "зраду", розлетілася інформпростором одночасно з повідомленням про "скоро побачимо Януковича в Україні", і нівелювати їхній вплив складно. Відомий фахівцям нюансполягає в тому, що медіа і споживачі їхнього продуктузавжди з радістю підхоплюютьнегатив і "чорнуху", тоді як позитив розходиться значно повільніше і "продається" значно гірше. Це мала б урахувати влада у своїй роботі з суспільством.

Та швидкість її реакції дає підстави спрогнозувати: не за горами час, коли негативу стане стільки, що за його валом люди не розрізнятимуть, де винні ще "попередники", а де вже "нові обличчя". Низьким рівнем інформаційної гігієни українців, та й багатьох працівників медіасфери, охоче користалися політичні технологи, зокрема, у виборчій боротьбі проти Порошенка і його оточення.

До речі, й за попередньої влади не раз з’являлася інформація про зняття санкцій проти колишніх регіоналів. Елементарна перевірка доводила, що це фальшивка. Але ми живемо в часи постправди, коли правда, напівправда і містифікації часто міняються ролями в суспільній свідомості. І це за певних обставин це може зіграти вже проти ЗЕкоманди. Яка сама охоче застосувала інструменти нової інформаційної реальності на цьогорічних виборах.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme