Запуск "Дії": Які цифрові документи та можливості Зеленський і Гончарук обіцяють українцям вже цього року

Сьогодні в Україні презентували мобільний застосунок "Дія", який повинен надати українцям цифрові копії документів і спростити отримання українцями державних послуг

Запуск "Дії": Які цифрові документи та м…

Проект представили президент України Володимир Зеленський, прем'єр-міністр Олексій Гончарук, голова МВС Арсен Аваков та керівник проекту "Дія" Мстислав Банік.  Голова Мінцифри, віцепрем'єр Михайло Федоров, головний натхненник та реалізатор проекту, захворів і на презентації бути не зміг. 

"Держава у смартфоні" має кардинально змінити формат відносин між державою та громадянином. Держава має бути просто сервісом. (...) Раніше всі ми були жертвами якоїсь жіночки у маленькому віконці, в якої завжди поганий настрій і завжди короткий день. Ми зустрічали умовно Віктора Петровича, якому треба щось занести, щоб отримати будь-який дозвіл. "Держава у смартфоні" це змінює. Найголовніше – час платників податків. Це економить гроші і нервові клітини.  Є перешкоди – застаріле законодавство, спротив чиновників, неідеальний інтернет. Але є наші талановиті люди, які вміють досягати мети", – зазначив Володимир Зеленський під час презентації. 

За словами Олексія Гончарука, наразі мета – оцифрувати всі державні послуги, аби не треба було ходити по кабінетах і возитися з паперами.

"За рік ми зробили аналіз найпопулярніших послуг. 50 цих послуг ми оцифруємо в цьому році. Ми почали з того, щоб у смартфон закачати найпотрібніші документи. Щоб не стикатися з ситуаціями, коли хтось щось загубив чи хтось щось вкрав (...) За п'ять місяців ми вперше подивилися серйозно на державні реєстри – часто це просто жах. Дуже засмучує. Провівши верифікацію реєстрів, зібравши команду айтішників, нам вдалося зробити кілька правильних речей. Наприклад. в будівельній сфері ми створили кабінет забудовника. Вперше в історії, алгоритм приймає рішення щодо дозволу на об'єкти. Відсоток відмов – 0", – сказав прем'єр.

За його словами, наразі проблема в тому, що при поданні документів людина припускається помилок, і чиновники відмовляють у послузі. В разі ж роботи з програмою, система може попередньо обробити поданий файл і вказати замовнику на помилки. Тож, аби досягти мети, людині ж буде достатньо пофіксити певні моменти. Наразі принцип цифрового діалогу запрацював і у сфері землекористування. 

Онлайн-послуги вже можуть отримати і працівники транспортної сфери – наразі можливістю скористалися близько 3000 компаній. 

"В кожному органі влади має бути людина, відповідальна за цифровізацію. Думаю, найближчим часом принцип буде реалізовано у більшості органів", – акцентував Гончарук. 

Додав, що сьогодні державними послугами онлайн користується лише 9% українців. Тож за три наступні роки планують розвинути цифрові навички – залучити як мінімум 6 млн українців. Це наблизить українців до найвищих цифрових стандартів.

Depo.ua зібрав основні інновації, які, за словами можновладців, мають бути доступні вже сьогодні або ж у визначений час. 

Документи водіїв

Отже, наразі застосунок доступний в Apple Store та Google Play.  Як стверджує пан Зеленський, вже зараз українці можуть отримати цифрові копії посвідчення водія і свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу у смартфоні.

Впровадження інновації зайняло півроку. 

"У смартфоні поліцейський перевірить і звіриться з електронною системою МВС. Дуже просто і надійно. Понад 300 тис. протоколів було складено на українців через те, що вони не мали посвідчення. 194 млн штрафів заплатили за це порушення. Мінус 194 млн з бюджету. Але електронний образ посвідчення водія допоможе подорожувати, купуючи квитки на літаки, отримуючи послуги в готелях. Таку постанову прийняв Кабмін тиждень тому", – поділився голова МВС. 

Цифровий паспорт

До кінця зими українці мають отримати доступ до цифрових паспортів. Як стверджує Арсен Аваков, за допомогою документу буде можна використовувати:

- щоб посвідчувати особу під час банківських операцій;
- під час отримання адміністративних, готельних, телекомунікаційних, готельних, бібліотечних послуг, послуг на пошті;
- під час подорожей залізничним, повітряним транспортом;
- в межах країни на підтвердження особи на запит поліції та правоохоронних послуг;
- під час придбання товарів у магазині;
- при вході в адміністративні будівлі тощо.

"Разом з Мінцифри ми запропонуємо образ нашого паспорту і образ закордонного паспорту, щоб всі документи будуть в одному місці. Пропонуємо, що кількість опцій електронного паспорту буде постійно зростати. Мета – покрити 100% послуг електронним додатком. (У сфері діджиталізації)  Україна входить в четвірку країн Європи і десятку світових. Але по цифровому образу паспорту ми будемо другі в світі", – наголосив пан Аваков. 

В пілотному режимі вже працює послуга "Є малятко". Об'єднує до 10 державних послуг, що надаються при народженні дитину. Пакет послуг можна отримати онлайн.  

У перспективі планують створити можливість за допомогою смартфону голосувати на виборах.

Як працюватиме застосунок, розповів керівник проекту Мстислав Банік. 

 

"Весь наш підхід і ставлення до роботи – ми хочемо створити таку державу в смартфоні, аби не поступатися таким світовим гігантам як Uber, Airbnb, Booking", – зазначив Банік. 

Він розповів і про складнощі, які виникали із запуском перших цифрових документів. 

"В Україні 9,5 млн водіїв. Але спершу з'ясувалося, що створити цифровий образ ми можемо створити для 2,5 млн водіїв. Після цього імпортували фото з реєстрів (з закордонних паспортів та ID-карток) вийшло вже – 5,5 млн. Виявилося, що ми можемо забезпечити  61% водійських посвідчень і 69% свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів", – поділився керівник проекту.

Втім, Банік обіцяє, що і решта водіїв отримає цифрові документи – за тиждень розробили систему верифікації документів онлайн,  тепер замовити посвідчення водія можна в кілька кліків. 

Найближчим часом обіцяють запровадити цифрову автоцивілку. Себто, у водіїв має бути повний комплект документів. 

Потім перейдуть до студентських квитків, ID-карток та закордонних паспортів

Служба підтримки

Аби допомогти українцям розібратися в додатку, працює система чат-ботів, які обробляють 71% звернень. Відповідно, лише 29% переходить до працівників. 

В березні "Дія" перестане тарифікуватися мобільними операторами. Українці зможуть безпроблемно користуватися додатком, маючи одну копійку і 1 Кб трафіку.

Загалом планують залучити до користування додатком 10 млн активних користувачів. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme