Голос за харчі: Що не так з ідеєю продуктових талонів у "Дії"

У коридорах влади розуміють, що суттєве подорожчання газу для промисловості потягне за собою черговий скачок цін на продукти харчування. Проте спосіб, у який збираються збираються це розрулювати, дуже хитрий

Політичний оглядач
Голос за харчі: Що не так з ідеєю продук…
фото: Уніан

Перспектива переходу частини населення на продуктові картки викликана здорожчанням харчів внаслідок різкого стрибка вартості російського газу, пояснює радник президента з економічних питань Олег Устенко.

За його словами, це буде цільова фінансова підтримка - за аналогією із програмою "єПідтримка". Щоправда, для цього необхідно встановити мобільний застосунок "Дія". Як зможуть отримати допомогу громадяни, що не користуються смартфонами, Устенко не прокоментував. "Варіанти розглядатимуться. Це можуть бути й додаткові виплати для компенсації зростання цін, і запровадження food stamps у системі "Дія" – так званих "продуктових чеків", як це практикується в США", – сказав він, додавши, що до таких дій держава вдаватиметься лише в разі крайньої потреби.

В Україні заява Устенка викликала хвилю насмішок над владою. Мовляв, два с половиною роки тому було "злітати на каву у Відень", а тепер обіцяний кінець епохи бідності якось швидко перетік в початок епохи продуктових карток. Тим часом на Росії ЗМІ вже почали активно використовувати заяву радника Зеленського в пропагандистських цілях. Зокрема, журналісти держави-агресорки маніпулюють масовою свідомістю та намагаються запевнити, що в Україну повернулися продуктові талони часів Другої світової війни та останнього року СРСР. Хоча насправді про продуктові картки для соціально незахищених у самій Росії говорять не перший рік. Ще у 2015-му російський Мінпромторг запропонував концепцію, згідно з якою на продовольчі картки можна придбати свіжі швидкопсувні продукти харчування місцевих виробників. Продуктова картка повинна була бути банківською і на неї щомісяця планували перераховувати фіксовану суму з федерального і регіонального бюджетів. Від ідеї тоді відмовилися, порахувавши, що в бюджеті на таку програму просто не вистачить коштів.

У середині квітня 2020-го у розпал пандемії коронавірусу, бізнес закликав російський уряд повернутися до замороженого проекту про роздачу продуктових карток найменш забезпеченим росіянам. А в лютому 2021 таку ідею підтримав сам Володимир Путін. Наразі її ще не втілили в життя, але обговорюють.

У США перша програма роздачі талонів на продукти харчування вітчизняного виробництва з'явилася 16 травня 1939-го. З одного боку, американські фермери мали надлишки врожаю, а з іншого – внаслідок економічної кризи і безробіття бідняки не могли дозволити собі купити достатньо їжі. Тоді держава знайшла вирішення, запровадивши тимчасові продовольчі картки. Їх скасували того ж 1939 року, але у 1964-му до програми допомоги найбільш соціально незахищеним повернулися. Діє вона у Штатах і нині. Максимальний розмір допомоги для однієї людини дорівнює $192, для трьох – $505, для сім'ї з 7 осіб – $1011. За продуктові талони можна придбати фрукти та овочі, м'ясо, рибу, молочні продукти, хліб та крупи та ще деякі харчі. Цигарки й алкогольні напої - не можна. Так само, як вітаміни, ліки, харчові добавки, готові і гарячі продукти, корм для свійських тварин, засоби гігієни, косметику тощо. Шахрайство з продуктовими талонами суворо карається.

Є така форма допомоги бідним громадянам і в західноєвропейських країнах. Зокрема, у Франції, Італії, Бельгії та інших державах. Тобто, нічого поганого у фінансовій підтримці державою бідних прошарків населення нема. Проблема лежить у дещо іншій площині. Точніше, у двох. Перша – економічна. Ймовірно, радникам президента й урядовцям замість чергової роздачі грошей варто було розглянути варіант тимчасового зменшення ПДВ для виробників продуктів харчування, або й взагалі нульової ставки для них. Утім, це питання дискусійне.

Як і використання "Дії" для втілення програми підтримки соціально незахищених. І тут питання навіть не в тому, як встановити застосунок тим, у кого немає смартфонів, (а в найбідніших українських громадян часто немає смартфонів), і не в дороговизні програми для бюджету - знайшли ж кошти на "ковідну тисячу". Питання в тому, шо через "Дію" держава вже отримала можливість зібрати в одному місці купу особистої інформації громадянина - руками цього ж громадянина. Частина громадян та інформації додалася завдяки "вовиній тисячі" в "єПідтримці".

А тепер уявімо, який масив інформації можна додатково зібрати, якщо отримувачі соціальної допомоги хлинуть в "Дію" по продуктові талони? Не потрібні виборчі "сітки", сотники, десятники, пакети з гречкою і тому подібний архаїзм епохи попередників. І все – абсолютно добровільно й легально. Ти отримуєш тисячі лояльних, вдячних людей, з якими і далі можна працювати. Державним коштом. 

Електронні вибори в "Дії" тут також в тему - в смартфоні важко реалізувати таємницю голосування та можливість голосування без примусу. Але якщо виборця добре привчити до того, що через цей додаток він постійно отримує від влади якісь подачки, не виключено, що він за неї і проголосує.

Читайте також: Повернення до мажоритарно-пропорційної системи: Як Зеленський планує вигравати наступні вибори

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme