Як Тимошенко "відбілюватиметься" від "Шатуна"

Лідерка "Батьківщини" сказала, що прощає "похабника" Ляшка. Навряд цьому хтось повірить. Більше віриться у війну "батьківщинців" з "радикалами"
Depo.Влада
18 листопада 2016 17:00
ФОТО: depo.ua
Як Тимошенко "відбілюватиметься" від "Шатуна"
Як Тимошенко "відбілюватиметься" від "Шатуна"

Сьогодні у Києві водії могли помітити біг-борд з Миколою Азаровим і скабрезним підписом на адресу Ляшка. Ніхто не сумнівається, що це – помста-попередження головному "радикалу" за нападки на Юлію Тимошенко. Скільки ще таких біг-бордів є або з'явиться, сказати важко, але точно можна стверджувати: пробачати Ляшкові "облізлу лисицю" Юлія Володимирівна не збирається. Тим більше – звинувачення у роботі на Кремль. То ж найближчим часом Ляшко ризикує отримати серйозну відповідь. Очевидно, до неї він був готовий, раз ув’язався у цю війну.

Розбірки з колишнім соратником – лише один із сценаріїв, що може бути задіяний партією "Батьківщина" та її лідеркою після потужного ляпасу, який вони отримали цього тижня. Перед Юлією Володимирівною та її найближчим оточенням тепер стоїть відразу кілька стратегічних завдань. І від того, як їх вирішуватимуть, залежить доля цього політичного проекту взагалі.

Завдання перше: заглушити хвилю інформаційного негативу проти Тимошенко, пов’язаного і з заявами Ляшка та його поплічників, і зі звинуваченнями "Батьківщини" в реалізації плану "Шатун", і з історією з Юрієм Шухевичем. Тут може бути два сценарії: перечекати, доки розмови про "Юлю-зрадницю" всім набриднуть і припиняться самі собою, або ж йти в атаку. Наражаючись при цьому на чергові звинувачення у зрадництві. Вочевидь, відповіді на питання, яким з двох шляхів йти, в штабі "Батьківщини" зараз немає.

Перший шлях наразі виглядає логічнішим, адже виборець у нас – з короткою пам’яттю, то ж є шанси, що за півроку він забуде заяви Ляшка та інших викривачів. Але цих півроку доведеться помітно стишити наскоки на владу та на своїх критиків. Другий шлях потребує значних фінансових вкладень, адже ЗМІ немає сенсу за просто так ставати в конфлікті на чийсь бік. Обоє – рябоє. Є третій варіант – перевести дискусію в іншу площину, але для цього політтехнологам "Батьківщини" доведеться напружити мізки. І тут проблема – риторика цієї політсили заточена на шалений популізм, то ж не факт, що технологи Тимошенко здатні придумати щось інше.    

Завдання друге: зберегти свою фракцію. Окрім Надії Савченко, яка й так живе своїм життям, у фракції "Батьківщина" можуть початися відцентрові процеси. Якщо у суспільній свідомості закріпиться штамп про "служок Кремля", це шкодитиме не лише іміджу партії, але й окремих депутатів. Особливо мажоритарників. У фракції Тимошенко їх небагато, проте вони, як ніхто інший, зацікавлені у тому, щоб у себе на окрузі бути білими й пухнастими. Та й списочники здатні вибрикувати. Все залежить від соціології, яку отримає "Батьківщина" за наслідками останнього її "погрому".

Поки що Юлії Володимирівні вдавалося підтримувати дисципліну у фракції, але як буде тепер – невідомо. У попередніх каденціях парламенту її політсила постійно ставала генератором "тушок", особливо тоді, коли Тимошенко давала слабину. В соцмережах навіть припускають, що розкольником фракції може стати Надія Савченко. Поки що такий варіант виглядає малореалістичним, але в самій "Батьківщині" вважають, що їхня Надя от-от започаткує власний політичний проект. Чому б не розпочати його зі створення власної депгрупи на основі "батьківщинців"? 

Завдання третє: відбудуватися від звинувачень у реалізації "Шатуна". Масові акції в столиці завершилися, з виступом Шухевича з трибуни взагалі вийшов знатний прокол, але навряд чи ці історії просто так спустять на гальмах. Щось не чутно, чи збираються спецслужби розслідувати "Шатун" – не в плані достовірності самого документу, а спробу його втілення. Якщо розслідування не вестиметься, це стане сигналом Тимошенко, що ніхто "добивати" її не збирається. Отже, можна знову "постати з попелу".

Як це зробити? Наприклад, організувати поїздки до європейських країн і зустрітися з політиками, які чітко стоять на проукраїнських позиціях. Це має стати свідченням того, що причетність Тимошенко до московських сценаріїв – видумка. Інакше б з нею Захід не мав справ. Власне, можуть бути й інші якісні піар-ходи. Але головна проблема Юлії Володимирівни зараз, що вона залежна від обставин – від подальшої поведінки Ляшка, від бажання слідства займатися "Шатуном", від поведінки своїх соратників як у Верховній Раді, так, особливо, в місцевих радах. Простіше кажучи, всі можливі сценарії поведінки Тимошенко на сьогодні виглядають дуже обмеженими і вкрай непередбачуваними за своїми наслідками.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада