Як кримські татари роблять з Путіна "Діда Мороза"

Попри фактичне завершення повномасштабної енергетичної блокади Криму, схоже, ця тема знову стане актуальною напередодні новорічних свят. І Кремлю доведеться дуже постаратися, щоб зробити електричний "подарунок" жителям півострову
Depo.Влада
14 грудня 2015 15:01
ФОТО: depo.ua
Як кримські татари роблять з Путіна "Діда Мороза"
Як кримські татари роблять з Путіна "Діда Мороза"

На перший погляд, історія з фактичним згортанням енергетичної блокади Криму завершилося якою-ніякою, але перемогою Кремля. В цьому контексті нещодавня заява голови Меджлісу Рефата Чубарова про те, що головна причина, по якій активісти дозволили відновити енергопостачання в Крим, - стурбованість західних країн, виглядає мало не як визнання поразки. Втім, схоже, що насправді вже за два тижні на Путіна очікує друга частина марлезонського балету з подачею електроенергії.

Адже попри те, що одну гілку ЛЕП для Криму все ж таки включили, все йде до того, що її вже акурат на Новий рік можуть знову знеструмити. Про це власне й натякнув один з лідерів кримських татар, Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. "Росія анонсувала з приїздом Путіна підключення 100 мегават, потім обіцяли через 3-4 дні ще 100 мегават, але, насправді, як повідомляють з Криму, отримують 50-60 мегават. Але в Криму все робиться по-російськи: росіяни спочатку військові бази забезпечують, ФСБ, а потім вже населення. Ми вирішили до 31 грудня, тобто до закінчення дії угоди між Росією та Україною про постачання (електроенергії, - ред.), цю одну лінію подати", - зазначив він. Натяк на те, що 1 січня 2016 року "чонгарські бобри" знову можуть зробити свою нелегку справу з поваленням лінії електропередач і відключити півострів – більш ніж прозорий.

Тут варто повернутися до заяви Чубарова, який назвав чітку умову, за якої кримські татари погодяться на подальше підключення півострову до електроенергії після завершення пріснопам’ятного договору з "Кримським федеральним округом", що був підписаний у січні цього року. "В будь-яких угодах, домовленостях, якщо буде прийнято рішення про енергопостачання на рівні хоча б 220МВт, в усіх документах, які будуть підписуватися з РФ, яка де-факто контролює окупований Крим, ми маємо записувати територію як Автономна республіка Крим (Україна). Лише в такому випадку ми можемо відновити енергопостачання на рівні 220МВт на добу, якщо не буде іншого виходу", -  заявив Чубаров.

Фактично з боку лідерів кримськотатарського народу пролунала чітка погроза Путіну, яка полягає у тому, що на Новий рік півострів знову залишиться без світла. Іншими словами, якщо ваш "Дід Мороз" – Путін не приїде та не вирішить ці питання, то вам знову "світить" цілковита темрява.

Втім виникає ще одне логічне питання: чи зможе "Дід Мороз" цього разу приїхати до жителів окупованого ним же півострову з повними "мішками світла"? Є серйозні сумніви. Адже за новим договором – і його змістом – у суспільстві тепер будуть уважно слідкувати. У міністерстві енергетики навряд чи зможуть знову провернути "фінт вухами". Водночас, у Росії теж явно спробують піти на принцип, і вимагатимуть, щоб у договорі і надалі фігурував "Кримський федеральний округ".

У цій патовій ситуації залишається лише одна сторона, що гарантовано програє – жителі Криму, для яких Новий рік у складі Росії знову не принесе жодної радості. Абхазький сценарій, за яким впевнено крокує Крим, все більше стає реальністю…

Більше новин політики читайте на Depo.Влада