Справа у грошах: Чи зможе Зеленський переконати ЄС в легітимності санкцій проти телеканалів

Аргументи стосовно проросійської орієнтації медведчуківських каналів та загрози, яку вони створюють суверенітету України, на європейські суди та громадськість не подіють. Потрібні докази фінансової співпраці медведчуківців з Росією чи ОРДЛО, або ж докази про систематичне розповсюдження неправдивих новин
 

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Справа у грошах: Чи зможе Зеленський пер…

Рішення РНБО про запровадження санкцій щодо народного депутата "ОПЗЖ" Тараса Козака, а також телеканалів "112", "ZIK" та "NewsOne", які йому належать, матиме чимало внутрішньополітичних наслідків, про які Depo.ua вже написало.

Але воно ставить перед Україною і чимало зовнішньополітичних викликів, при тому не так навіть з боку Росії, як зі сторони ЄС.

Оскільки можна не сумніватися в тому, що пропагандисти Медведчука, які так енергійно протестували проти "засилля Європи" "зовнішнього управління" та інших "жахливих речей", тепер самі ж і побіжать відновлювати справедливість до суду. При чому не тільки на Окружну, пардон, до Окружного апеляційного, але й до Європейського суду з прав людини. При тому і в першій, і в другій інстанції вони матимуть немалі шанси на виграш справи.

Оскільки, попри всю внутрішню логіку у рішенні РНБОУ, чинне українське законодавство фактично не передбачає можливості введення санкцій проти громадян України та українських юросіб. Окрім того, користуючись риторикою стосовно свободи слова, та акцентуючи увагу на факті суто політичної конкуренції між президентом та проросійською опозицією, рішення РНБОУ буде, скоріше за все, атаковане і в органах Ради Європи. Де, як показали нещодавні події в ПАРЄ, російське лобі зберігає колосальний ресурс.

При тому розраховувати на якусь активну підтримку позиції України в цьому питанні з боку Вашингтона наразі не доводиться. Оскільки хоча рішення Зеленського і було озвучено невдовзі після розмови очільника МЗС Дмитра Кулеби з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, пов'язувати ці факти, скоріше за все, не варто.

По-перше, зараз адміністрація президента США надто зайнята вирішенням власних внутрішньополітичних проблем, і на якісь міжнародні авантюри банально не має часу та організаційної спромоги. По-друге, між Байденом і Зеленським далеко не настільки довірливі стосунки, щоб Вашингтон підштовхував Київ до подібних ризикованих дій. Особливо після історії з тиском Трампа на Зеленського. По-третє, якби якісь натяки на бажаність подібних дій і були б озвучені, це відбувалось би при особистому, хай і телефонному, контакті президентів, а не через посередників із зовнішньополітичних відомств. Врешті, і погрози Зеленського на адресу медведчуківських каналів залунали ще задовго до того, як Байден перебрався до Білого дому.

То ж чи стане рішення про санкції проти медведчуківських каналів іміджевою поразкою для України, якщо в Європі його атакують юристи Медведчука та російські лобісти в міжнародних організаціях, а США, скоріше за все, збереже в цьому питанні мовчазний нейтралітет?

Насправді, негативних наслідків можна уникнути. За умови, якщо вдасться довести факт фінансових зв'язків між підсанкційними каналами та представниками Росії.

Наприклад, у країнах Балтії без особливих проблем було заборонено мовлення багатьох російських та проросійських каналів, стосовно яких було доведено їхні зв'язки з російськими бізнесменами чи посадовцями. Іншими причинами обмежень для тих чи інших мовників можуть бути конкретні сюжети, які розповсюджують завідомо неправдиві новини чи явно спотворені оціночні судження. Наприклад, об'єктом штрафних санкцій не раз ставала сумнозвісна Russia Today — в тому числі, наприклад, у Великій Британії та інших державах, стосовно верховенства права в яких ніхто наразі не сумнівається.

Тим паче, що, за інформацією "Європейської правди", неофіційно у ЄС вже підтримали рішення Банкової. Принаймні, про це заявив голова представництва України при ЄС Микола Точицький. 

"Надзвичайно схвально поставилися у Єврокомісії і Службі зовнішніх дій до вчорашнього рішення Ради національної безпеки по наших санкціях. Це поки що неофіційна реакція, однак я думаю, що в ході візиту прем’єр-міністра до Брюсселя ми почуємо і офіційну. Важливо правильно все це позиціонувати", – зазначив він.

Але навіть за офіційного схвалення Банковій доведеться ретельно готуватися до публічного обстоювання правових підстав на своє рішення. В цьому плані обнадіюють, звичайно, чутки про те, що віднайдено джерела фінансування "Медведчук-ТВ" з боку компаній, які працюють в ОРДЛО. Подібний аргумент може мати потужний ефект в будь-якому суді. Важливо тільки, щоби ці чутки вже найближчим часом набрали форми задокументованих доказів, придатних для представлення в суді.

Якщо ж довести подібні фінансові звязки нашим доблесним спеціальним службам не вдасться — то критично важливим є підготувати хоча б відеонарізки з підсанкційних каналів, які б продемонстрували систематичне й цілеспрямоване розповсюдження їхніми журналістами неправдивих новин, заклики до порушення суверенітету України чи які завгодно ще явно протиправні речі. Оскільки в іншому випадку Україна ризикує опинитися під градом судових рішень, на які доведеться реагувати європейським політикам. Навіть тим, що є нашими симпатиками чи союзниками.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme