Війна за "Приват": Коли Коломойський розкаже українцям, що Гончарук "барига" і "мародер"

У середу Кабмін подав до ВР законопроект №2571 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань функціонування банківської системи. Цей документ вже назвали законом проти Коломойського

Політичний оглядач
Війна за "Приват": Коли Коломойський роз…

Тексту законопроекту на сайті Ради ще немає, однак основні його положення вже розголосили у соцмережах. Пропонується внести зміни до статей 41, 41.1 закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", відповідно до яких "Приватбанк" був виведений з ринку. Ці статті стосуються особливостей продажу неплатоспроможного банку та особливостей виведення неплатоспроможного банку з ринку за участю держави. Уряд пропонує заборонити власникам неплатоспроможних банків отримувати фінансові установи назад у власність. Це начебто є вимогою МВФ для отримання Україною нового кредиту і прийняти цей закон парламент має до новорічно-різдвяних канікул. Інакше позички не буде, що несе у собі масштабні ризики для держбюджету.

Нагадаємо: 7 грудня президент Володимир Зеленський поспілкувався телефоном з директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду Крісталіною Георгієвою. "Співробітники МВФ досягли згоди з владою щодо політики підтримки нової трирічної домовленості в розмірі чотирьох мільярдів спеціальних прав запозичення (SDR) у рамках розширеного фонду МВФ", процитували слова пані Георгієвої на сайті глави держави. За новою програмою Україна може отримати $5,5 млрд. Однак для цього необхідно виконати низку умов, переважну більшість з яких уряд спільно з парламентом уже виконав. У тому числі це й досить непопулярні кроки, як приміром, скасування постанови попереднього уряду, якою встановлювався граничний тариф на опалення і гаряче водопостачання. Як пояснили в Міненерго, обмеження тарифу відповідно до скасованої постанови призвело б до додаткових витрат місцевих бюджетів за час опалювального сезону 2019/2020 року на суму 7 млрд грн. А ще – це суперечить вимогам МВФ.

Але залишилися невиконаними дві важливі вимоги: запуск ринку землі і створення законодавчих перепон для повернення банків їх колишнім недобросовісним акціонерам. Навколо виконання вимоги по землі склалася майже патова ситуація: до другого читання до законопроекту №2178-10, підтриманого за основу 13 листопада, внесли майже 5 тис поправок, і якщо йти за процедурою, то до Нового року прийняти цей закон не реально. Більш того, навколо цієї теми дуже високий градус напруги.

Нагадаємо: учора під час засідання аграрного комітету Ради сталася сутичка між "Слугою" Андрієм Богданцем і екс-депутатами від "Свободи". А як розповів нардеп і голова пропрезидентської партії Олександр Корнієнко, депутатам монобільшості погрожують, до депутатських приймальнь присилають труни і похоронні вінки. Судячи з того, що у порядку денному сьогоднішнього засідання земельного законопроекту нема, можна припустити, що його або вирішили відкласти на наступний пленарний тиждень, останній у цьому році, або уряду вдалося переконати кредиторів, що цю їхню вимогу виконати зараз не вдасться через її вибухонебезпечність. Куди простіше, принаймні на перший погляд, провести через парламент зміни до законодавства, які заблокують можливість Коломойському та іншим екс-власникам банків повернути свої активи через суди.

Та чи вийде це зробити без іміджевих втрат для прем’єра Олексія Гончарука, його урядовців, фракції "Слуг" і президента? Адже цим законопроектом фактично оголошується війна Коломойському. Який, нагадаємо, нещодавно впевнено заявив, що "Приватбанк" йому скоро повернуть. У відповідь в ОП зазначили, що такими заявами Ігор Валерійович просто хоче привернути до себе увагу. Може це так і було б, якби не кілька "але".

Перше – у фракції "СН" може не вистачити голосів за законопроект №2571, якщо у підтримці йому відмовлять депутати з орбіти Коломойського. Є варіант, що підстрахують члени депгрупи "Довіра", але чи вистачить їхніх голосів – питання. Можуть ще підтримати у Вакарчука. "ЄС", "Батьківщина", "За майбутнє", скоріш за все, своїх голосів не дадуть з різних причин. Хтось – аби показати, що влада політично мотивованими розслідуваннями проти попередників рано чи пізно зажине себе у пастку, а хтось має зв’язки з Коломойським, і тому у них просто не підніметься рука натиснути "зелену" кнопочку. І точно ці зміни не підтримає "ОПЗЖ", адже провал запропонованого закону ускладнить або взагалі стане на заваді отримання нового кредиту МВФ. З усіма негативними наслідками для економіки. Але гарною нагодою для популістів усіх мастей підняти свої рейтинги на критиці урядової політики.

Та є ще другий момент: Гончарук, його міністри, та й Зеленський, адже без його згоди такий законопроект навряд чи з’явився б у Раді, ризикують стати об’єктами потужних інформаційних атак з боку ресурсів, пов’язаних з екс-акціонерами банків, які хочуть їх собі повернути. І якщо ці кампанії запустять, то тавро "соросята" на урядовцях виглядатиме безневинною дражнилкою. Дію інформаційної дубинки добре відчули на собі попередники, і, схоже, скоро в ролі "бариг" і "мародерів" опиняться вже "нові обличчя".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme