Віталій Сташук про небезпеку реваншу, алкогольне лобі у Раді та японське диво для киян

Верховну раду VIII скликання прийнято критикувати, але саме депутати нинішньої каденції створили базу для переходу до нового етапу в історії країни. Народний депутат Віталій Сташук – з тих, хто не боїться відверто говорити про проблеми, піднімати гострі питання і звітувати про конкретні результати

Віталій Сташук про небезпеку реваншу, ал…

У 2014-му Віталій Сташук був обраний дарничанами до парламенту як мажоритарник, працював у фракції "Народного фронту", наразі ж балотується у тому ж самому окрузі №212 Дарницького району як позапартійний.

 

В інтерв'ю Depo.ua Сташук розповів про результати своєї роботи як депутата, про зроблене і плани на майбутнє.

 

- Ви йдете на вибори як самовисуванець, кого ви вважаєте своїми головними конкурентами?

 

- Головні конкуренти – це людська втома і зневіра у владі. А те, що буде багато охочих отримати мандат – це традиційна історія для нашого району. Я думаю, буде два десятки кандидатів. Так було завжди у нас на окрузі, проте люди мене підтримували і довіряли! Дякую за це дарничанам! Для мене кількість кандидатів не має значення, я знаю, що я буду робити в майбутньому і пропонуватиму свою програму жителям району, тож тільки їм вирішувати, хто представлятиме наш район у наступному складі парламенту. Однак, зазначу, що вибори відбудуться влітку, тому волевиявлення може бути викривленим через сезон відпусток. Велика кількість людей може не взяти участь у голосуванні. Явка навряд чи перевищуватиме 50%. У цьому є величезна проблема! Тому дуже важливо аби ті, хто залишатиметься в місті, взяли участь у виборах.

 

Лише в останні роки країна по-справжньому почала відходити від усього радянського

 

- Під час своєї каденції ви подавали чимало законопроектів, з них прийняли далеко не всі, як ви це пояснюєте?

 

- Прийняли 14 моїх законопроектів і дві постанови. Але як співавтор я маю відношення до 76 проектів рішень парламенту. Насправді тут питання не в математичній кількості: іноді Верховну Раду критикують за те, що приймається чимало законів, але вони невисокої якості. Проте саме цей парламент першим почав складні реформи, які раніше з популістичних міркувань не проводилися. Зараз існує такий стереотип, що з 1991-го ніхто нічого не робив… Насправді часи були різними. Країна відходила від усього радянського – у 1996-му прийняла нову Конституцію. Але у текст основного закону заклали лише базові речі, системної ґрунтовної роботи в усіх сферах життя, починаючи з реформ системи правосуддя та правоохоронної діяльності й закінчуючи освітою, медициною, насправді  не було.

Саме VIII скликання Верховної Ради визначило, що ми рухаємося в ЄС, нам потрібно було адаптувати своє законодавство до стандартів Європи. Робота була дуже інтенсивною, особливо у перші два роки. Згодом темп дещо знизився, але базові речі були закладені. Тут я можу згадати про деякі важливі закони, які синхронізували нас з ЄС, де я особисто був автором. Наприклад, закон "Про енергетичну ефективність будівель". Здавалося б, хто заважав розглядати це питання двадцять років? Та бачте, тільки у поточній каденції, ми змогли прийняти цей закон, виконання якого забезпечить перехід до сучасної моделі користування житлом. Було закладено законодавчу базу для того, щоб кожен будинок пройшов енергоаудит, за наслідками якого були здійснені необхідні покращення (облік, утеплення, сучасні технології забезпечення комунальними послугами й інше). Було створено Фонд енергоефективності, чиїм завданням є забезпечити доступ до фінансових ресурсів для здійснення усіх цих змін. Фонд почав працювати лише цього року і ще не розгорнув свою роботу, але якби не горе-критикани, які п’ять скликань були у парламенті, відповідні рішення схвалили б 10 років тому, і сьогодні результати були б зовсім іншими.

- Про які з неприйнятих законів особливо шкодуєте, до яких збираєтеся повертатися у майбутньому?

 

- Один з таких важливих законів - "Про столицю України – місто-герой Київ". Переконаний, що нам потрібна серйозна дискусія про те, яким чином вдосконалити механізми самоврядування у нашій столиці. Чинна модель була створена регіоналами у 2010 році й з того часу не змінювалась. Ця модель є неефективною і вимагає розумних змін.

Також можна згадати про інші актуальні питання, які, на жаль, не вдалося реалізувати. Наприклад мій законопроект № 8437, який передбачає заборону продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 21 року. На мою думку, проблема алкоголізму серед молоді зараз набула катастрофічних масштабів. Дозвіл на продаж алкоголю 18-річним молодим людям означає, що фактично доступ до спиртного мають 16-17-річні підлітки. Мене шокує, як спокійно до цього ставиться багато людей! Я думав, що одразу знайду серед своїх колег підтримку такого законопроекту. Та я помилявся… Алкогольне лобі у парламенті дуже потужне. Проте я впевнений, що такий закон потрібен  країні, і тому я й надалі буду боротися за цей законопроект.

День Конституції, 28.06.2019 року. Кандидат по 212-му округу Віталій Сташук, дарує жителям Дарницького району примірники української Конституції

Зараз Київ дискримінований

- Це загальнонаціональні проблеми, але для ваших виборців на окрузіне менш цікавими є те, що ви збираєтесь робити у Дарницькому районі, у Києві взагалі?     

Людина, яку обрали в мажоритарному окрузі, звичайно, зобов’язана докладати всіх зусиль задля того, аби в цьому окрузі відбувались зміни на краще. У Дарниці, нажаль, існує величезна купа проблем, вирішувати які потрібно негайно!

Це і нестача шкіл і дитячих садочків, складна екологічна ситуація, як і у всій країні, складна соціально-економічна ситуація.

Для вирішення цих проблем потрібні величезні ресурси. І хоча бюджет Києва збільшився за останні роки (з 22 млрд. гривень у 2015 році до 56 млрд. у 2019 році), вважаю, що на законодавчому рівні необхідно домогтися для столиці – більшого. На сьогодні до бюджету міста надходить 40 % від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), в той час як в інших містах цей відсоток складає 60%.

- Тобто йдеться про те, що кошти розподіляють не пропорційно? Хто зараз вирішує витрачати, скажімо, на будівництво мосту чи, можливо, краще було б відремонтувати дороги?

- Це мають визначати місцеві депутати, але громада повинна розуміти, чому ці пріоритети саме такі. Коли в місті відбуваються важливі реконструкції – це правильно, але є питання, які потребують невідкладного вирішення і першочергової уваги.

У Дарницькому районі я бачу кілька таких напрямків – за ними робота велася не один рік, але результати завжди були тісно пов'язані зі спроможністю місцевої влади виконувати свої обов'язки. Скажімо, освіта. У нас є дуже хороші ліцеї та школи. Наші випускники отримують масу нагород. Проте у районі найбільші проблеми з переповненістю навчальних закладів. Це результат бездумної забудови, коли зводиться житло, а школи і дитсадки будуються в недостатній кількості. Наразі у нас є школи та ліцеї – рекордсмени за кількістю дітей у класах... Тож я вважаю, що одним з головних пріоритетів влади у Дарницькому районі має бути створення комфортної інфраструктури навчальних закладів. Є місця, які  виділені під будівництво нових шкіл і дитсадків, є можливість реконструювати заклади, щоб там стало більше навчальних класів. Ми вже до того дожились, що з 1 вересня у Дарницькому районі може з’явитися друга зміна в певних школах, а цього не було багато років! Я намагаюся примусити міську владу приймати необхідні рішення вже зараз! Ми провели освітній форум за участю представників уряду, міської влади, батьківської громади, педагогів, за результатами якого виникла громадська ініціатива про пріоритетність будівництва шкіл і дитячих садочків у районі. Вже зібрали більше 25 тисяч підписів! Тепер Київрада не зможе ухилятися від розгляду цього питання. Важливо аби на будівництво закладів виділили відповідні кошти. Я вважаю, що робота над такими проектами є найважливішою для мажоритарника!

Екопарк "Осокорки" дуже важливий для міста

- Ще один пункт вашої програми захист Екопарку "Осокорки". Чому це питання є настільки актуальним?

- Більша частина округу – Осокорки, Позняки, Харківський масив – це будинки, зведені на насипних пісках. Часто це "бетонні джунглі". Тому треба цінувати будь-яке місце, яке можна перетворити на впорядковану зелену зону для дарничан – парк чи сквер. Мене позитивно вразили люди, які переймаються долею Екопарку "Осокорки". Їх об’єднало спільне бажання зробити наш район кращим. Громада, яка там згуртувалася чітко розуміє, як важливо у такій справі дотримуватися закону. Діяти за правилами. Звичайно, ми з громадою тут союзники. У нас вже є спільний план взаємодії, бо у структур, які намагаються забудувати мікрорайон, наміри залишаються незмінними: додати сюди ще з декілька десятків висоток. У цьому протистоянні забудовник прикривається інтересами інвесторів – це дуже нечесна позиція. Я бував на зустрічах з цими інвесторами й говорив: "Вас обманюють, ви не отримаєте комфортного середовища для ваших дітей. Це буде черговий мікрорайон, в якому у вас знов не буде куди повести дитину погуляти, не буде для неї шкіл, садків". Натомість, мешканці, які вже живуть тут, розуміють, що для них Екопарк – єдине можливе місце відпочинку з чистим і свіжим повітрям. Словом, моя позиція однозначна – я на стороні тих, хто відстоює Екопарк! Проблема вийшла навіть на рівень Верховної ради. Забудовник знайшов лобістів, які "народили" проект постанови ВР, щодо нібито, "захисту прав інвесторів". Насправді, збиралися створити додатковий інструмент тиску на активістів і захисників екопарку. На засіданні профільного комітету, мені вдалося переконати колег не підтримувати такий сценарій. Проте забудовник досі "не заспокоївся", що переростає у спроби дискредитувати прихильників Екопарку шляхом розповсюдження усіляких брехливих вигадок і наклепів.

- У вас в програмі є парламентський контроль за реконструкцією Бортницької станції аерації. Що це за проект?

- На Бортницькій  станція аераціїї ще з 50-х років минулого століття очищуються всі стічні води міста Києва. З моменту створення жодних серйозних реконструкцій не було. Тож станція стала занедбаною, виникла загроза аварій. П’ять років тому спільно з урядом Японії було схвалено рішення про реконструкцію БСА. Японія на вигідних умовах виділяє кошти для реконструкції, в результаті якої Київ зможе отримати суперсучасну станцію очистки. Українська сторона так само має великий обсяг своїх завдань. Для японців важливо, щоб проект мав всебічну підтримку. Як член парламентської групи Україна-Японія, я переконував наших колег, що і уряд, і парламент, і місцева влада зроблять все необхідне для здійснення цього проекту. Парламентом навіть були внесені зміни до податкового та митного кодексів, щоб зменшити вартість проекту, адже все обладнання буде завезено з Японії.

Віталій Сташук на зустрічі з колективом Бортницької станції аерації. 2016 рік

В моменти, коли уряд збавляв темп, мені, як депутату доводилось здійснювати тиск на виконавців з тим, щоб не допустити загрози призупинення реконструкції. Готовий і надалі ретельно контролювати хід виконання робіт.

За результатами реконструкції ми отримаємо сучасну станцію, яка не буде псувати довкілля муловими полями, а неприємні запахи зникнуть назавжди.   

Хочу згадати ще одне екологічне питання. У нас ще  є ситуація, пов’язана  з так званим золовідвалом Дарницької ТЕЦ. Будучи представником дарничан у Верховній Раді, мені довелося вирішувати і це питання, довелося взаємодіяти,  в першу чергу, з Міністерством екології. Вважаю, що це була ефективна і результативна взаємодія: перевірки, комісії, судові позови, і наразі це питання перебуває вже на етапі вирішення! Цей небезпечний для мешканців району об’єкт буде закрито!

- Крім екології, які ще питання хвилюють дарничан?

- Це всі ті питання, які хвилюють й більшість українців. Складна соціально-економічна ситуація, соціальна незахищеність окремих категорій громадян так само хвилюють і мешканців Дарниці.

Наш район, до речі, має значну кількість ОСББ. Саме ОСББ можуть стати тими об’єднаннями, які готові до технологічних інновацій та самостійно визначатимуть, яким чином покращити власне житло. Після схвалення закону "Про енергетичну ефективність будівель" відкриваються нові можливості щодо термомодернізації житла, розпочинає свою роботу фонд енергоефективності. Шлях термореновації  - це один з інструментів зменшення витрат на утримання квартир та осучаснення власного житла.

У нашому районі є яскраві приклади того, як окремі ОСББ вже напрацювали позитивний досвід в цих питаннях. Зробити процес термомодернізаціїї масовим, спростити доступ до фінансових ресурсів до цієї мети – одне з найважливіших завдань, яке я ставлю перед собою на найближчій час. 

У владу йдуть люди, які хочуть повернути нас в минуле

- Зараз є тривожні дзвіночки – суперечливі рішення судів, повернення у владу регіоналів. Як думаєте, чи існує загроза проросійського реваншу для України?

- Так, загроза є. Регіонали мають досвід і гроші, мають знання, як діяти у владі. У них є відпрацьовані технології. В списках тієї ж "Опозиційної платформи "За життя" чи "Опоблоку" є чимало людей, які уособлюють собою це минуле. Деякі з них досі розшукуються правоохоронними органами. Можна робити вигляд, що у нас все "йде за планом", що страшні сторінки нашої історії позаду, але факт - у владу йдуть люди, які хочуть повернути колесо історії назад. Вони відкрито обіцяють скасувати всі наші реформи, європейський вибір, законодавство про мову, про освіту. Ви ж бачите, українські суди починають ухвалювати рішення про перейменування вулиць... Не помічати ці загрози – недалекоглядно. Тож, протистояти таким тенденціям мають депутати, в яких є досвід боротьби із системою, яка знищувала українську державність.

На Майдані - від початку. 1 грудня 2013 року

- Політична боротьба часто виглядає як "бої без правил" із застосуванням найбрудніших технологій "чорного піару"?

- На жаль, це правда. Дуже часто боротьба ідей та програм підмінюється потоками бруду, які намагаються вилити на опонента.

Як правило, за місяць до голосування "правдоруби" починають здіймати ґвалт стосовно різних уявних "злочинів" опонента.

Про себе я чув різні дивовижні історії. Найпопулярніша байка, що я власник усього паркувального бізнесу в Дарницькому районі. Ці "інформбульбашки" були запущені ще у 2013-2014 роках. Нагадаю, що в ті часи - часи Віктора Януковича та Саші "Стоматолога", вся опозиція була об’єднана в "Батьківщині", а влада за будь-яку ціну намагалася знищити все опозиційне. До опозиції належав і мій товариш – Анатолій Федоренко, який мав паркувальний бізнес. Щоправда, також він був помічником депутата ВР від опозиції – Ксенії Ляпіної. А в ті часи бізнес міг бути лише "донецьким".

Віталій Сташук, в лавах Об’єднаної опозиції "Батьківщина". Київ. 2012 рік

За кляузою групи депутатів Київради з блоку Черновецького (до речі підписати цю кляузу погодилися далеко не всі з них, а дехто з підписантів зараз є фігурантом кримінальних справ у НАБУ із висунутими підозрами) "донецькі" прокурори продемонстрували "найвищі стандарти чесного розслідування". Для тих хто забув, можу нагадати імена окремих діячів тих часів: прокурор Дарницького району Кузьмін Костянтин Ізмайлович, перший заступник голови Антимонопольного комітету Кузьмін Рафаель Ізмайлович і перший заступник генпрокурора Кузьмін Ренат Равільйович… А найсмішніша байка, яку я чув про себе, що я власник McDonald's на метро "Харківська" (сміється). Ще один фейк із періоду тих виборів – що я власник конвертаційного центру, про що написав нешановний мною  анонімний інтернет – ресурс на виборах восени 2014 року.

Можу сказати офіційно: жодної кримінальної справи чи провадження проти мене ніколи не існувало в природі.

Я хочу звернутися до тих "демократичних сил", які наразі витягли з нафталінової шафи ці міфи, і намагаються подати їх дарничанам як "свіжину": ви краще пропонуйте гарні ідеї для поліпшення життя людей у районі, де ваша нога до виборів не ступала. І хай люди самі вирішують, хто гідний представляти їхні інтереси у Парламенті! А якщо хтось з вас десь знайде "мої" МАФи, стоянки, ресторани, всі їх дарую вам, забирайте… (сміється).

Як ви думаєте, колишні регіонали повертаються через те, що в них є якісь домовленості з новою владою?

- Я не думаю, що це так. Загрозою є те, що багато людей не усвідомлюють, наскільки небезпечними є ці "колишні". Оновлення влади, безумовно, процес об’єктивний. Проте заколисані розмовами про нові обличчя, ми можемо прогавити повернення дуже "старих" обличь, які відіграватимуть набагато серйознішу роль ніж це було дотепер.

Треба розуміти, що ці люди заходять до українського парламенту як підготовлена, згуртована група з потужним інформаційним і фінансовим ресурсом.      

- Віталію, на чию підтримку ви розраховуєте у цій виборчій боротьбі?

- Я народився і виріс у Дарницькому районі, прожив тут все своє життя – навчався, працював. Я вважаю, що моя команда – це всі ті люди, які хочуть, щоб Дарниця процвітала, була затишною і зручною для життя. Таких людей багато. У них можуть бути різні партійні вподобання, але люди, які мене підтримують, точно знають, що я хочу зробити наш район кращим. Я знаю, як це зробити.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme