Вигнання із "зеленого" раю: Кого випруть зі "слуг" після Шевченка

"Слугу" Євгенія Шевченка виключили з фракції. Він спростовує намір очолити "ватний" політичний проєкт в інтересах Банкової, але погрожує стати об’єднавчим центром для ображених "націоналістами" силовиків. Тим часом погляди вигнанця більш чи менш відкрито поділяє ціла низка "слуг народу", і позбутися їх усіх Зеленський не зможе

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Вигнання із "зеленого" раю: Кого випруть…
Шевченко приніс в Раду прапор радянської Білорусі на підтримку Лукашенка. Фото минулого року, джерело - фейсбук Шевченка

Депутата із Запоріжжя, який став відносно знаним у масштабах держави завдяки своїй гіпертрофованій любові до білоруського диктатора Лукашенка, таки вигнали з фракції "Слуга народу". За повідомленням прес-служби "слуг", рішення про виключення нардепа із гарним українським прізвищем ухвалювалося методом збирання підписів членів фракції. Відповідне оголошення пролунає на одному з найближчих пленарних засідань Верховної Ради, а доти Шевченко формально залишатиметься у лавах монобільшості. 

За що постраждав "простий колгоспник" із Запоріжжя

Терпець "слугам" урвався після появи посту в Телеграм, яким Шевченко привітав Лукашенка із затриманням опозиційного колишнього головного редактора Телеграм-каналу NEXTA Романа Протасевича:

скрін шевченко

Буквально за вечір неділі збирання підписів за виключення Шевченка з фракції було блискавично завершене. Досі ж зібрати достатню кількість автографів (згідно з внутрішнім партійним рішенням, це понад 70% підписів членів фракції) "слугам" не вдавалося попри те, що Шевченко не раз вляпувався в історії з поїздками до Білорусі і прославлянням тамтешнього "президента" чи вітанням з нагоди його "перемоги на виборах" 2020 року. На всі ці подразники у "Слузі народу" заявляли, що каратимуть колегу виключенням – хоч відповідні розмови й точилися. Як бачимо, терпіння таки не вистачило.

Цікаво, що досі запорізький "лукалюб", усіляко демонстративно дратуючи колег своїми витівками, казав, що не тримається за "зелену" фракцію, та сам іти з неї не буде, а зачекає, доки його виключать. Навіть обіцяв ініціювати збір підписів за це рішення. А коли підписи зібрали й без нього, прокоментував рішення "слуг", подякувавши колишнім колегам по фракції та заявивши, що радіє ситуації:

скрін шевченка вигнали

А також ще раз назвав Лукашенка легітимним президентом Білорусі, а саму цю країну – нашим стратегічним партнером.

"Шевченко для південного сходу" чи лідер для колишніх беркутівців?

Відгукнувся раніше вигнаний із цієї фракції позафракційний і підсанкційний у США депутат Дубінський, назвавши своїх колишніх колег "брудом з підошов".

скрін дубінський

 

У цій репліці Дубінський згадує версію, що зводиться до наміру Офісу президента використати Шевченка для стягування довкола нього частини радикально "ватних" виборців південного сходу, щоби відволікти їх від усіляких там ОПЗЖ розпорошити їхній електорат. Але поки не схоже, що ці плани стануть реальністю. Надто вже колишній "слуга" із Запоріжжя не схожий на центр тяжіння для хоч відносно помітної частини виборців.

Читайте більше: Партія політики Лукашенка: Чи піде Євгеній Шевченко на президентські вибори

Сам Шевченко сьогодні повідомив, що дізнався про своє вигнання зі "слуг" лише в понеділок, коли його видалили з фракційного чату в одній із соцмереж. Назвав більшість у своїй колишній фракції соросятами, а себе – "таким же, як Лукашенко, колгоспником". Тут же депутат заперечив свій гіпотетичний зв'язок із главою президентського офісу Андрієм Єрмаком і намір взяти участь у політичному проєкті, призначеному відбирати голоси в ОПЗЖ. Та погрузнути у болоті парламентських позафракційних нардепів Шевченко не планує: хоче "збирати довкола себе людей", зокрема силовиків, "колишніх беркутівців" і боротися з націоналістами", - каже він у записаному в понеділок відео.

На новину про виключення Шевченка відреагували і на Банковій. Радник голови ОП Михайло Подоляк заявив, що "багато особистих ініціатив цієї людини викликали подив і йшли врозріз із позицією не просто партії, а й держави загалом… Це його вибір, який переводить депутата у відверто маргінальну нішу".

Від перемоги до зради

У середовищі "слуг" по-різному відреагували на виключення Шевченка з фракції, і ці реакції яскраво демонструють часто діаметральні протилежності у світогляді учасників монобільшості. От Максим Бужанський, приміром, обурився швидкими темпами збирання підписів за виключення Шевченка:

 

скрін бужанський

 

Є у фракції і протилежна позиція:

скрін неклюдов

Давня критикиня діяльності Шевченка депутатка Ліза Богуцька дуже емоційно написала у фейсбуці, що Шевченко у фракції "слуг" - це як "у сім’ї не без виродка". Поскаржилася, що його ледь виключили, і робили це надто повільно: ще тиждень тому за відповідне рішення бракувало 12 голосів.

Зате тепер, пише Богуцька, "ми ("слуги народу" - Ред.)… карму відпрацювали і можемо зі спокійною душею відмити репутацію Президентської фракції від вселенської ганьби". Але ж хіба Шевченко був єдиним джерелом "вселенської ганьби"?

Кого виключали із фрації "слуг" за всю її історію

Нагадаємо, за менш ніж два роки існування "слуги" вигнали низку своїх колег:

  • "першими ластівками", ще 15 листопада 2019 року, стали нардепи-мажоритарники Антон Поляков і Анна Скороход, яких виключили через порушені домовленості про узгоджене голосування з важливих законопроєктів і публічні конфлікти з головними "слугами". Зі свого боку, Скороход звинуватила владу в політичному переслідуванні після того, як вона проголосувала проти закону про ринок землі та реформу "Нафтогазу";
  • таке ж рішення 2 грудня 2019 року ухвалили щодо Романа Іванісова, який спробував приховати інформацію про свою погашену судимість за зґвалтування;
  • у перші дні вересня 2020 року члени фракції зібрали підписи за виключення Гео Лероса. Це було зроблено блискавично після виступу депутата у парламенті 1 вересня з різкою критикою президента. Перед тим Лерос оприлюднив кілька відео, звинувативши брата Андрія Єрмака у корупції;
  • 17 вересня 2020 року депутата Олександра Юрченка виключили із фракції: причиною стало затримання на хабарі його помічника. Перед тим Юрченко сам написав заяву з таким проханням. Депутат навіть побував у СІЗО, але вийшов під заставу. Кримінальна справа досі не завершилася судом;
  • 1 лютого 2021 року на вихід із фракції влади попросили Олександра Дубінського – за кілька тижнів вагань після того, як Держдепартамент США запровадив санкції проти депутата і його відмови покинути фракцію самостійно.

Кого ще можуть вигнати зі "слуг", а хто прописався там назавжди

Є ціла група депутатів, які після виключення Шевченка стоять найближче до виходу із фракції "Слуга народу". Чи повинні б стояти, але їхнім позиціям нічого не загрожує. З-поміж іншого, вигнанець Шевченко згадав, що його довго не зачіпали і чекали чергового інформприводу, щоби не піднімати тему зашкварів із іншим слугою, Миколою Тищенком. Саме його, нагадаємо, ресторан "Велюр" працював під час "першого карантину" навесні 2020 року, що стало приводом для обурення багатьох українців. Це він під час одного з наступних карантинів, у квітні вже цього року, святкував день народження дружини в столичному готелі.

Групу депутатів було звинувачено в корупції, але вони залишаються у фракції "слуг" (їхню провину не доведено судом). Ще кількох членів панівної фракції ловили на кнопкодавстві (слід визнати, ще не початках каденції), та попри обіцянку попрощатися з такими депутатами вони й досі у фракції. Годі вже казати про бійки за участю "слуг" у громадських місцях чи образливі висловлювання деяких нардепів на адресу пенсіонерів чи дітей із бідних родин. За таке  у фракції "молодих облич" не карають виключенням. А виганяють за окремі особливо помітні зашквари. І головне - тих, хто пробує з певних причин (неважливо, ідеологічних чи бізнесових) протирічити особисто Зеленському чи керівнику його Офісу. Якщо монобільшовик цього не робить, а коливається синхронно з лінією партії (чи лінією Банкової), йому абсолютно нічого не загрожує.

Утім, неготовність рішуче прощатися із "зашквареними" депутатами – характерна риса не лише фракції Володимира Зеленського. От, скажімо, Антон Яценко, який лише 18 травня увійшов (чи повернувся після багаторічних мандрів іншими політсилами) до складу фракції "Батьківщина". Оприлюднене відео, де цей мажоританик із Черкащини, чиїм іменем нарекли корупційні схеми, демонстративно не встав під час виконання гімну України на засіданні Уманської міськради. Чи покарає і як саме це надбання своєї фракції Юлія Тимошенко – побачимо вже цього тижня.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme