"Відосики" ДБР для Порошенка: Навіщо Венедіктова йде шляхом Труби

ДБР і після зміни керівництва не зменшило оберти тиску на Петра Порошенка через кримінальні справи. Відтак у оточення колишнього лідера держави виникають підстави гучніше говорити про політичні мотиви у діях влади щодо нього

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Відосики" ДБР для Порошенка: Навіщо Вен…

Цієї суботи Державне бюро розслідувань викликало екс-президента Порошенка на допити в межах досудового розслідування у двох кримінальних провадженнях. На допити Порошенко має з’явитися 21 і 24 січня. Принаймні дивними тут видаються кілька моментів. Найперше привертає увагу "оригінальний" спосіб виклику – через сайт Бюро, сторінку ДБР у Фейсбук і викладений у Ютуб відеоролик.

Правники зазначають, що такий спосіб вручення повістки не передбачений чинним Кримінально-процесуальним кодексом. Не забарилася й відповідь партії Порошенка "Європейська солідарність". Там заявили, що публічний виклик на допити з’явився за півтори доби по тому, як Порошенко забронював квитки до Швейцарії (туди на 21 і назад на 25 січня), де мав намір взяти участь в економічному форумі в Давосі. Графік допитів наклали на графік поїздки. Попри це, щоб не давати владі приводів для спекуляцій, Порошенко вирішив здати квитки. Однак, явка на допити можлива лише за умови належного вручення повісток у відповідності до Кримінального процесуального кодексу України, підкреслили у пресслужбі.

Перед новим роком, 20 грудня, працівники ДБР у балаклавах провели обшук у центральному офісі "Євросолідарності". Подію в партії пов'язали з тим, що раніше парламентська фракція "ЄС" оприлюднила вимогу створити тимчасову слідчу комісію щодо незаконної діяльності тодішнього директора Бюро Романа Труби та посадовців, які впливають на його рішення. Цьому передувало оприлюднення в соціальних мережах записів розмов людей, голос одного з яких схожий на голос Труби, де йдеться про тиск ДБР на Порошенка через порушені кримінальні справи.

З нового року Труби і найближчих до нього осіб у Бюро вже немає. Згідно з новим законом про удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань, який вступив у силу в останні дні 2019-го, глава держави збільшив свій вплив на цей орган: тепер президент призначає керівника ДБР за поданням комісії після проведення конкурсу (в її складі – представники Кабміну, президента і Верховної Ради) та звільняє його за наявності підстав. Заступники голови ДБР призначатимуться за поданням конкурсної комісії, яка формується керівництвом Бюро. Суть новацій полягає в концентрації влади у ДБР в руках його директора (раніше очільник ДБР мав погоджувати свої рішення із заступниками). У свою чергу, директор звітуватиме особисто перед президентом. Таким чином, Володимир Зеленський отримав монопольний контроль над цим органом. А вже куди розверне глава держави вістря його діяльності – залежить від політичної ситуації в країні.

Між іншим, у грудні-2019 Конституційний Суд, розглянувши ініційований Зеленським проект змін до Конституції, визнав неконституційним право президента призначати директора ДБР. Та президент добився свого через ухвалення згаданого закону. Фракція "ЄС" анонсувала внесення поправок до цього закону, які мають прибрати монополію президента. Та навряд чи ця ініціатива має шанс бути ухваленою, з огляду на щільність лав монобільшості, через які не вдається просунути жоден несанкціонований владою закон.

Після відходу з посади Романа Труби виконання обов’язків директора Бюро президент поклав на депутатку з фракції "Слуга народу" Ірину Венедіктову. Котра, як видно із публічного запрошення, готова розпрощатися не з усіма напрацюваннями Труби.

З високою вірогідністю можна припустити, що закон про ДБР було змінено саме через невдоволення Банкової роботою цієї структури: Бюро не забезпечило обіцяних "зеленою командою" гучних посадок. Тепер в крісло "сіла" стовідсоткова людина Зеленського. Які ж у цій новій ситуації перспективи півтора десятка справ, де в тих чи інших процесуальних статусах фігурує власне п’ятий президент?

Попри викличний стиль "запрошення" до спілкування зі слідчими, навряд чи Петро Порошенко ближчим часом змінить свій статус зі свідка на обвинуваченого, а залу парламенту – на камеру СІЗО. Надто помітно стирчать за цими справами політичні "вуха", надто гучно говорить про неминучу помсту колишній правник Януковича Андрій Портнов, за позовами якого порушено низку справ проти експрезидента. Важливу роль у подільшій долі Порошенка наразі відіграє і пильна увага західного істеблішменту. Цей фактор не залишає Зеленському надто широкого набору варіантів дій.

Давши "добро" на "посадку" попередника (а без схвалення верховної влади на подібні речі правоохоронці в Україні, як відомо, самостійно не зважуються), нинішній президент сильно ризикує наштовхнутися на заморожування відносин з Києвом з боку Заходу. В плани Банкової – принаймні, поки що – не входить сходитися сам на сам із кремлівським господарем. Тож демонстративна скандальність виклику більш схожа на PR-крок нової команди ДБР у новому українському стилі – за допомогою "відосиків". За якими, як показує практика останнього півріччя, переважно криється порожнеча сенсів і нерозуміння логіки подальших дій. Зате про "оновлене" Бюро знов говорять.

Ситуація може змінитися в разі досягнення якихось домовленостей між владою України і Росії. Але поки ця версія з галузі конспірології, максимум просто  загрожує Порошенку, – це забрана у нього можливість подихати свіжим повітрям Давосу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme