Кінець Труби: Як Верховна Рада передала ДБР до рук Зеленського

Верховна Рада дала старт "перезавантаженню ДБР", наслідком якого має бути звільнення Романа Труби

Кінець Труби: Як Верховна Рада передала…

Законопроєкт 2116 про ДБР був підтриманий Верховною Радою сьогодні в другому читанні на початку ранкового засідання. "За" проголосували 250 нардепів. З них – 224 були від "Слуги народу". Показово "утрималися" нардепи з групи Коломойського – Олександр Дубінський, Ольга Василевська-Смаглюк. Не голосувала в більшості група "За майбутнє" (1 голос "за" Чайківського), а також "ЄС" та Батьківщина". Підтримали "слуг" депутати від "Голосу" (18 голосів "За"), "Опоплатформи" (Качний та Макаренко) і 5 позафракційних, включно зі Скороход, Разумковим, Стефанчуком. 

Тепер Роман Труба і його заступники можуть бути звільнені – це дозволила зробити проголосована ще в листопаді поправка. 

В акурат до голосування відбулася низка цікавих подій. НАБУ провело обшук в близького соратника поки ще керівника ДБР Романа Труби – Ігоря Щербини (його кум). А також в ще одного чоловіка на прізвище Шевченко. За словами джерела "НВ, Щербина і Шевченко В. буцімто намагалися продати закриття справи в ДБР за $150 тис. й отримали 50% суми. 

Президент Володимир Зеленський оперативно відреагував на це в своєму "Фейсбуці". Мовляв – це ще один аргумент на користь необхідності перезавантажити керівництво Бюро. І 2116 потрібно голосувати. 

Роман Труба відреагував у власному Телеграмі. 

"Дізнався з новин, що начебто мій колишній колега ще з часів ГПУ за гроші обіцяв впливати на перебіг кримінальних проваджень в ДБР, і це кримінальне провадження розслідує НАБУ, – написав Труба. – Звертаю увагу на декілька моментів: Перше. Ані на керівництво ДБР, ані на слідчих неможливо впливати ні за гроші, ні за будь-які інші ресурси. Якби мені стало це відомо, то я би першим написав заяву про злочин. Друге. Я не знаю, чи дійсно є кримінальне провадження та чи хтось намагався заробити на ДБР. Нехай це з’ясовують колеги – до мене поки ніхто не звертався, але я повністю відкритий до роботи зі слідством. Це питання не моєї репутації, а репутації усього Державного бюро розслідувань. Третє. Мене так активно намагаються зняти посади, що дехто не може зупинитися у своїй фантазії: якісь записи в телеграм-каналі,  підміна законопроекту і, навіть, анонси борделю. Ось тепер це. Скоро можна буде писати книгу фейків зі створення ДБР. Але це означає лише одне: ми незручні для високопосадовців, ми заважаємо їм, тому вони йдуть на будь-які міри, щоб знищити ДБР. Але не вдасться". 

Його пост виглядав особливо смішно, бо сьогодні зранку в Телеграм "Трубу прорвало" злили чергову порцію прослушок, які зокрема стосувалися нібито самого Труби і його буцімто консультацій з Богданом. А також, можливо, голови НАБУ Артема Ситника та його корупційного "рівненського відпочинку", через котрий він може втратити посаду. 

Цього Володимир Зеленський, на жаль, не помічає. 

Відповідно, фундамент під голосування закону про ДБР був створений. Очевидно, що робилося це з метою дискредитувати тих, хто "перезавантаження ДБР" не підтримує і зменшити потенційну кількість цих людей, а також вдарити по Трубі. Ще вчора скандальний юрист Андрій Портнов, з яким також неодноразово пов'язували Романа Трубу, висловився проти ухвалення закону в своєму Телеграмі. З огляду на це, відсутність голосів близьких до Коломойського нардепів тут показове. Портнова пов'язують з багатьма із них, як і з олігархом.

Що із законом

Ще в листопалді Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності розглядав законопроєкт 2116 "Про внесення змін до Закону України "Про Державне бюро розслідувань", а саме поправку до нього №320, яка передбачає перезапуск ДБР. 

В ній йдеться, що повноваження директора ДБР і його заступників припиняються достроково у випадку ухвалення відповідного закону про "бюро" у ВР. "Ми зараз фактично змінюємо структуру органу. Він буде одним з найвпливовіших правоохоронних органів у країні. Коли ми повністю змінюємо функціонал і вплив ДБР, надаємо йому більші повноваження, то маємо і перезапустити керівництво", - сказала член комітету, депутат від партії "Голос" Олександра Устінова.

У той же час голова ДБР Роман Труба, який був присутній на комітеті, висловлювався проти цієї поправки. Мовляв, її проштовхують високопосадовці, які є фігурантами розслідувань "бюро". 

"Чи не подобається робота ДБР? Так, не подобається тим, кому оголошено підозру і кому буде оголошено підозру. Петро Порошенко чекає моменту, коли буде звільнений директор Державного бюро розслідувань. Коли хтось хоче, щоб саме за це звільняли керівництво ДБР, то він умисно чи не умисно стає на бік тих високопосадовців. Це саме в той момент, коли у майбутньому будуть гарячі підозри", – зазначив він.

Крім того, парламентський комітет підтримав правку, яка передбачає утворення конкурсної комісії з обрання керівництва ДБР та переведення слідчих і прокурорів у справах Майдану з Генпрокуратури до ДБР без конкурсу.

Після цього члени комітету проголосували за включення законопроєкту № 2116 "Про внесення змін до Закону України "Про Державне бюро розслідувань" до другого читання за основу та в цілому.

Розгляд законопроєкту у ВР перенесли на грудень. Але 15-го листопада депутати проголосували за поправку щодо зміни голови органу. "За" були 259 депутатів. 

"Повноваження Директора Державного бюро розслідувань, першого заступника Директора Державного бюро розслідувань і заступника Директора Державного бюро розслідувань припиняються достроково. Президент України упродовж п’яти робочих днів з дня набрання чинності цим Законом призначає тимчасово виконуючого обов’язки Директора Державного бюро розслідувань, який має повноваження Директора Державного бюро розслідувань, передбачені Законом України "Про Державне бюро розслідувань. Повноваження особи, яка тимчасово здійснює повноваження Директора Державного бюро розслідувань, припиняються у день призначення на посаду Директора Державного бюро розслідувань у порядку, визначеному Законом України "Про Державне бюро розслідувань", – йдеться в Законі. 

Що буде з ДБР

Після ухвалення в другому читанні та в цілому закону про "бюро", Роман Труба та його заступники мають бути звільнені. Втім, теоретично, вони можуть залишитися В.о.

Для нового ж очільника органу в майбутньому настануть гарні часи. Його повноваження всередині відомства збільшаться. Очільник ДБР зможе одноосібно керувати відомством і не ділитися повноваженнями із власними заступниками. У нинішніх умовах за законом очільник ДБР Труба був змушений погоджувати свої рішення із заступниками, з якими у нього був конфлікт. 

Новий закон передбачає, що заступники голови в ДБР призначатимуться за поданням конкурсної комісії, яка формується самим "бюро". 

Якщо сьогодні ДБР є органом виконавчої влади у державний правоохоронний орган. Це досить важливий момент, оскільки таке рішення означатиме, що законодавство, яке поширюється органи виконавчої влади більше не стосуватиметься "бюро". 

Проте, позитивчик є не тільки для головного українського "ФБРівця". Президент України за новим законом збільшить вплив на орган. Оскільки керівник ДБР призначатиметься головою держави, хоч і за поданням комісії після проведення конкурсу (представники Кабміну, президента та ВР будуть в її складі), а також звільнятиметься президентом за наявності підстав .

Також Рада громадського контролю при бюро затверджується президентом, а це означає, що там швидше за все будуть люди нашого "першого". Варто нагадати, що окрім заступників у Труби був конфлікт якраз із Радою громадського контролю, а також із підрозділом внутрішнього контролю. За новим законодавством директор "бюро" зможе самостійно формувати цей підрозділ, а також весь апарат. При цьому територіальні органи ДБР перетворюються на територіальні управління, яких буде не більше 10 (замість 7, як зараз): "Для забезпечення виконання завдань Державного бюро розслідувань його Директор утворює своїм рішенням не більше десяти територіальних управлінь, діяльність яких поширюється на одну чи декілька областей, Автономну Республіку Крим, міста Київ і Севастополь, а також визначає їх місцезнаходження, структуру та штатну чисельність".

Між іншим, чисельність ДБР тепер визначатиме Кабмін за поданням директора ДБР. зараз же кінцева чисельність становить 1500 чоловік. 

Замість Секретаріату Кабміна роботою конкурсної комісії за новим законодавством має займатися ДБР. До складу Конкурсної комісії входять: три особи, визначені Президентом України за результатами відкритого конкурсу; три особи, визначені Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання і протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України. Якщо ДБР контролює роботу комісії, то це означатиме, що її контролюватиме сам директор. 

Важливо, що призначення на посади у Державному бюро розслідувань, крім посади Директора Державного бюро розслідувань, першого заступника Директора Державного бюро розслідувань, заступників Директора Державного бюро розслідувань та посад працівників апарату Директора Державного бюро розслідувань, здійснюється за результатами відкритих конкурсів, що проводяться конкурсними комісіями з проведення конкурсів на зайняття посад працівників Державного бюро розслідувань, або у порядку переведення. 

Потрібно розуміти, що нове законодавство централізує владу в самому ДБР його директора. Який буде звітувати особисто перед президентом. 

Таким чином, Володимир Зеленський зможе отримати владу над цим органом. 

Що буде з Трубою

Як вже зазначалося вище, ухваливши поправку №320 влада прибрала труднощі з можливим звільненням Труби та його заступників. 

Не так давно Володимир Зеленський проводив зустріч із очільником САП Холодницьким і керівником НАБУ Ситником. Тоді ще всі дивувалися, мовляв, чому на зустріч не покликали Трубу. В кулуарах подейкували, що Зеленський був незадоволений роботою ДБР. "Бюро" не забезпечило гучних посадок. Той самий Пашинський, який отримав підозру від ДБР, опинився під арештом не за корупцію, а через стрілянину по Хімікусу. Справи проти Порошенка, в яких той проходить свідком, не рухаються. А остання гучна історія з "бракованими бронежилетами генерала Марченка" взагалі стала скандалом. 

Якщо говорити про Порошенка, то справи проти нього, швидше за все, не сильно і цікавлять Зеленського, оскільки несуть загрозу критики заходу. Натомість юрист Андрій Портнов, вплив якого у ДБР вважають серйозним, а також Ігор Коломойський дуже зацікавлені в розслідуваннях проти п'ятого президента. 

В той же час Зеленському навпаки не треба, щоб на ДБР впливав саме Портнов. Тому новий закон допоможе президенту вирішити задачу із позбавленням "влади" юриста над органом. І в цій історії майбутнє Труби, схоже, таки вирішене. І він не буде призначений повторно, хіба працюватиме виконуючим обов'язки до "пришестя" нового головного ДБРника. 

Що буде зі справами Майдану

Справи Майдану, які розслідувала ГПУ, будуть розподілені між ДБР, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро та Службою безпеки України.

У ДБР вже створено підрозділ з розслідування злочинів проти активістів Майдану.

Водночас Верховна Рада мала підтримати поправку до законодавства, що дозволяє перехід із Генпрокуратури до ДБР без проходження конкурсу слідчих і прокурорів, які розслідували справи Майдану. Через неї голодували адвокати у справах Майдану – пані Закревська, різні волонтери. Сьогодні це було зроблено 334 голосами "За". Це означає зокрема й те, що в ДБР опиниться пан Горбатюк.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme