"Венеціанка" радить обмежити кількість президентських термінів

Венеціанська комісія виступає за обмеження кількості президентських термінів у державах з президентською та напівпрезидентською формою правління

Про це йдеться у доповіді Венеціанської комісії від 19 березня, передає Depo.ua.

"Венеціанська комісія виступає за обмеження президентських термінів у президентських та напівпрезидентських режимах. Це допомагає уникнути зловживань владою та не обмежує неналежним чином права кандидатів-претендентів або виборців", - йдеться у документі.

На переконання комісії, переобрання не є абсолютним правом, а є "модальним правом бути обраним".

"Для таких змін потрібні поправки до Конституції, але такі поправки, якщо вони призведуть до продовження президентського мандата, повинні мати вплив тільки на тих, хто буде обіймати президентські посади в майбутньому. Поширені референдуми для затвердження таких поправок не повинні використовуватися для того, щоб обійти парламентські процедури", - вказано в документі.

Венеціанська комісія підготувала цю доповідь за запитом Організації американських держав з огляду на нещодавно виявлену практику, зокрема в Латинській Америці, щодо зміни президентських термінів через рішення конституційних судів, а не через процес реформування законодавства.

"Конституційні суди можуть відігравати свою роль лише після внесення відповідних змін згідно з законодавчо визначеною процедурою", - підкреслюється в доповіді.

Також у документі визначено п'ять основних моделей країн за обмеженням президентських термінів. Україна, так само як Франція, ФРН, Австрія, Болгарія, Чехія, Ізраїль, Словаччина, Росія, Бразилія, Аргентина та ряд інших відноситься до країн "з обмеженням через визначену кількість (2) можливих послідовних термінів".

Нагадаємо, 16 березня Венеціанська комісія розкритикувала президентські законопроекти, які містять вимоги фінансової звітності та розкриття інформації для антикорупційних активістів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна