Великий герб на День незалежності: Історія проєкту, за який голосуватимуть нардепи

24 серпня після урочистого засідання відбудеться ще одне, позачергове, на якому планують розглянути Законопроєкт про Великий герб України

Журналіст відділу "Життя"
Великий герб на День незалежності: Істор…
Фото: УНІАН

Спікер парламенту Дмитро Разумков скликає засідання на вимогу президента Володимира Зеленського. Як повідомила спікерка Разумкова Ольга Туній у Facebook, початок сесії призначили на 14.20. Depo.ua пише про перипетії навколо герба і про малюнок, який можуть нарешті затвердити. 

Отже, вимога про наявність в Україні не лише Малого, а й Великого герба, прописана у ст. 20 Конституції країни. Великий герб має містити, власне, малий (тризуб) та елементи герба Війська Запоріжського. Це так званий Лицар із самопалом або Козак з мушкетом.

Як раніше розповідав Depo.ua голова Українського геральдичного товариства і співавтор Малого герба Андрій Гречило, відповідна стаття у Головному законі країни з'явилася як компроміс із комуністами.

"Щоб затвердили статтю про державні символи, хай буде ще записана стаття про Великий герб, який ніби мали розробити з урахуванням розвитку соціалістичного періоду, щоб показати державу радянської влади. Однак оскільки питання потім зависло, то воно дотягнулося до нашого часу, бо дуже громіздка схема, щоб змінити конституцію. Я давно повторюю, що треба змінити 20 статтю і залишити один герб, як мають більшість держав у світі. Та спочатку 300 депутатів мають винести це питання на референдум, проголосувати, і потім 300 голосів мають затвердити результати референдуму. Ця частина конституції змінюється таким шляхом", – пояснив геральдист.

Втім, заскладну процедуру проводити не наважуються, але й ухвалити Великий герб поки що не зуміли. Наразі, у 2021-му, це буде вже друга спроба. 

Першу ще у 2009-му здійснив Кабмін Юлії Тимошенко, однак до голосування у парламенті не дійшло.  Натомість у 2020-му "слуги народу" заговорили про необхідність нарешті затвердити відсутній символ. Кабмін оголосив конкурс ексізів Великого герба за сприяння міністрів культури та юстиції. 

Для голосування скикали жюрі із кандидатів та докторів історичних і юридичних наук, мистецтвознавців, художників та геральдистів. Робіт загалом подали 112. За словами Гречила, якісних з них виявилося дуже мало – або дитячі малюнки, або ж твори, що не відповідають вимогам. 

Зрештою перемогла робота співавтора Малого герба Олексія Кохана, її і показали суспільству. 

Ескіз герба Кохана

Втім, соцмережі розрозилися шквалом критики. Герб називали проявом шароварщини та патріархальності, висміювали "шкарпетки" янгола (насправді чоботи) та статевий орган лева. 

На День Конституції Зеленський вніс в парламент Законопроект про Великий герб України і висловив сподівання, що його ухвалять до 30-річчя незалежності. Тоді найбільшою несподіванкою стало, що президент прийшов у Раду не з переможною роботою – вочевидь, Зеленський перейнявся критикою і відмовився від проєкту. 

Натомість представив малюнок, який почали створювати ще у 1996-му, а його перші автори – Віталій Мітченко та Олександр Івахненко (наразі вже покійний). Допрацьовував ескіз художник Сергій Якутович, що створював ескізи для картини "Тарас Бульба". 

Як він вже у 2009-му розповідав в інтерв'ю газеті "День", допрацьовував ескіз півтора місяці, передивився понад 60 варіанів козаків та понад 30 – левів. І вже тоді визначився з остаточним варіантом. 

Герб, який розглядатиме Рада

Якутович пояснював значення елементів зображення. Так, згори зображена корона Володимира Великого, що є символом незалежності будь-якої держави,  нижче – орнамент, що нагадує добу гетьманства і бароко. Ну, а лев позує на малюнку в короні Данила Галицького. 

Тоді, у 2009-му, варіант прийняли президент і уряд, а от Верховна Рада розглядати його не побажала. Але вже за кілька днів ескіз отримає потужний новий шанс поповнити список державних символів.  І хоча цей герб теж викликає нарікання, – наприклад, щодо фантазійності верхньої корони, яка начебто не має стосунку до української історії – цього разу закінчити багаторічну епопею все-таки можуть. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme