Чому янгол у шкарпетках, у лева видно піструна і обидва топчуть прапор: Розбір символіки нового Великого Герба

Мінкульт показав переможця конкурсу на найкращий ескіз Великого Державного герба України. Українці такий герб не оцінили, назвали примітивним, шароварщиною та проявом несмаку. Багато хто обурювався, що за отаке ще й заплатять. За добу новий витвір геральдики перетворився на мем

Ірина Жукевич
Журналіст
Чому янгол у шкарпетках, у лева видно пі…

Журналісти Depo.ua дізналися, чи справді ескіз безнадійний, яким повинен бути Державний герб України і чому у нас їх два.

Основним залишиться тризуб

Голова Українського геральдичного товариства і співавтор малого Державного герба України (з тризубом) Андрій Гречило розповідає: державі потрібен один герб, а в Україні їх два, бо так було записано в Конституції.

Андрій Гречило, фахівець у галузі геральдики, вексилології, фалеристики, емблематики та сфрагістики. Доктор історичних наук. Один із засновників і голова Українського геральдичного товариства

"Це був такий компроміс з комуністами: щоб затвердили статтю 20 про державні символи – хай буде ще записана стаття про великий герб, який ніби мали розробити з урахуванням розвитку соціалістичного періоду, щоб показати державу радянської влади. Однак оскільки питання потім зависло, то воно дотягнулося до нашого часу, бо дуже громіздка схема, щоб змінити конституцію. Я давно повторюю, що треба змінити 20 статтю і залишити один герб, як мають більшість держав у світі. Та спочатку 300 депутатів мають винести це питання на референдум, проголосувати, і потім 300 голосів мають затвердити результати референдуму. Ця частина конституції змінюється таким шляхом, а на сьогодні у нас ще немає закону про референдум, відповідно, питання поки висить", – пояснює Гречило.

Він додає, що для України основним має залишатися малий герб, який використовується в усіх сферах життя, а великий герб може використовуватися переважно вищими органами державної влади.

"Для України, на мою думку, це, ну в крайньому разі, мав би бути президентський символ, на його атрибутах, можливо ще парламент пропише, щоб десь намалювати його в сесійній залі чи інших місцях. Але на рівні уряду і на рівні місцевого самоврядування, я думаю, що такі речі використовувати немає сенсу, для цього є малий герб", – каже геральдист.

Так, у Королівстві Швеція є малий герб і великий, який є гербом королівським. Великий герб використовує тільки королівська родина. На сайті уряду і парламенту – малий герб, тобто чітко прописується їхня функція.

Було мало хороших робіт

На конкурсі на найкращий ескіз великого Державного герба України переможця обирало фахове журі: десятеро людей, з яких шестеро – доктори і кандидати наук: історичних, юридичних, мистецтвознавці. Також у журі були художники та люди, які фахово займаються геральдикою. 

"У процесі обговорення було цікаво, бо звертали увагу на різні дрібні нюанси, чи в художньому плані, чи в геральдичному, які треба було врахувати. В результаті прийшли до якогось єдиного рішення", – каже Гречило, який очолював журі.

Він пояснює, стаття 20 містить визначення, що в Україні має бути великий герб з урахуванням малого герба і герба війська запорізького. Конкретики немає, невідомо, де цей козак має застосовуватися, у якому вигляді, яким чином, але так прописано.

"Нашим завданням було визначити кращий варіант. На жаль, на конкурс надійшло дуже мало якісних робіт, загальна кількість поданих була 112 і серед них понад 100 робіт були або дитячі малюнки, або роботи, які не відповідають тій статті, тобто там бракувало або козака, або  малого герба з тризубом. Ну і була частина робіт з плагіатом, тобто крадені з інших проектів малюнки щитотримачів, якісь леви чи козаки. Під час попередніх конкурсів розкручувалися варіанти деяких проектів, люди бачили і вони чомусь вирішили, що можна отак безкарно брати і тулити це до своїх проектів. Був навіть варіант, де щитотримачем взяли лева з герба Грузії", – розповідає геральдист.

Гречило каже, що зрештою більшість варіантів відхилили, залишилося 11 проектів, серед яких виділили дві роботи, найцікавіші за змістом, вони відрізнялися лаконічністю і відповідали загалом геральдичним нормам.

"Ми вибрали переможцем проект, до якого було найменше зауважень, але до нього все одно були рекомендації на доопрацювання. Перемогла робота Олексія Кохана (співавтора малого герба України, – ред.). До його роботи в протоколі є два зауваження, які він має доробити. Перше зауваження стосується виправлення іконографії козака, друге – стрічки в нижній частині, бо вона подана таким чином, що на неї наступають обидва щитотримачі", – додає він.

Так, в геральдичних символах стрічка може бути в нижній частині, але тут вона потрапила під ноги. За словами геральдиста, люди сприймають це негативно, особливо після початку війни на сході. Адже російські окупанти і сепаратисти нищили державні українські символи глумилися над ними та виставляли це в інтернеті. 

"Що стосується козака, то рекомендовано привести його зображення до такого вигляду, як він фігурував на печатках Війська Запорізького", – каже Гречило.

Як прочитати символи герба

"Зображення на гербі просте і має бути багатофункціональним, щоб використовуватися в малому розмірі, на бланках, і водночас виглядати нормально у великому розмірі. Воно свою функцію виконує, а чому воно таке – питання до автора. Мені взагалі дивно, що купа людей обіцяли, що щось подадуть: сенсаційне, надзвичайно цікаве, контроверсійне, а в результаті пройшло дуже мало робіт. І зараз я дивлюся по цьому срачу, що з’явився в інтернеті, купа в нас експертів, всі знають що і куди міняти і вставляти. Цікаво, де були їхні проекти, чому вони їх не подавали", – обурюється Гречило.

Читайте також:

Як в мережі коментують новий Державний Великий Герб (Фотожаби)

Він додає, ще перед початком конкурсу казав на оргкомітеті: що би не обрали, все одно буде негатив і люди будуть писати дурниці. Так геральдист пояснює велику кількість зауважень, коментарів та мемів у соцмережах.

"Якщо ви подивитеся на чеського лева – у нього так само є статевий орган. Це в геральдиці є прийнята норма, що такі речі зображаються: це є лев, а не левиця. Якщо у нас таке дуже цнотливе суспільство, то це проблема людей, яких це турбує. Так само щодо іконографії архангела Михаїла – це в нього не шкарпетки, а чоботи, як вони подані – питання до автора. Тим, що пишуть, що це шкарпетки – моє співчуття", – заявив Гречило.

Він впевнений, проблема у тому, що Мінкульт ще не виставив пояснювальної записки до герба і почалися спекуляції та вигадки.

"Коли вони виставлять інформацію з поясненням від автора – все стане зрозуміло. Лев і архангел – два символи, які сто років тому, під час української революції, були основними претендентами на загальноукраїнський герб. Навіть розроблялися варіанти так званого соборного герба, в якому архангел Михаїл, який уособлював Наддніпрянщину, був зображений разом з левом, який уособлював західноукраїнські землі. Козак – теж один з історичних символів", – каже геральдист.

Так, за його словами, в сучасних умовах ці символи можна трактувати як відображення окремих регіонів України: лев – західний, архангел – центральний і північно-східний, козак – південний і південно-східний.

"Вони, фактично, охоплюють всю Україну. У нас, згідно із чинним законодавством, є аж 27 регіонів: 24 області, АР Крим і два міста – Київ і Севастополь, які мають статус, прирівняний до регіону. Так, якщо давати на герб геть усі регіони – ліпити 28 гербочків кожного з цих територіальних утворень і тризуб, то вийде наляпане і я сумніваюсь, що його потім хтось захоче розбирати", – підсумував Гречило.

Втім, окрім фахового журі та українців у соцмережах, великий герб України може схвалити, або не схвалити парламент. Зараз саме від його рішення залежить, чи буде в нас великий Державний герб такий, як наразі пропонується.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme