Україна виконає рекомендації "Венеціанки" по-латвійськи

Рекомендації Венеційської комісії, надані Україні щодо мовної статті Закону "Про освіту", в тому числі можуть бути імплементовані через такі моделі навчання в школах національних громад, які використовують у Латвії

Про це заявила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич під час візиту до Латвійської Республіки, повідомляє Depo.ua з посиланням на прес-службу відомства.

"Нам необхідно знайти правильні моделі навчання для представників національних громад, щоб вони чудово знали і могли вживати рідну мову і так само чудово володіли державною мовою.

Ми вважаємо, що досвід Латвії в цьому питанні дуже цінний для України. І рекомендації, які ми отримали щодо статті 7 від Венеційської комісії, в тому числі можуть бути імплементовані й через такі моделі, які пропонуються в Латвії", – наголосила Гриневич.

Зокрема, йдеться про співвідношення в навчанні 60 на 40 у старшій школі, де 60% часу відводиться на вивчення навчальних предметів державною, а 40% – рідною мовою.

Наприклад, така схема застосовується в українській середній школі в Ризі.

Навчання у Ризькій українській середній школі проводиться за двомовною системою латиською та українською мовами: 60% – латиська мова, 40% – українська. Крім того, з першого класу учні вивчають англійську мову. З сьомого класу додатково, за бажанням, запроваджується ще одна іноземна мова – іспанська або німецька. Крім загальноосвітніх дисциплін, вивчається українська мова та література, історія і культура України, народознавство, міфологія та естетика.

Нагадаємо, що 28 вересня в Україні набув чинності закон "Про освіту", яким передбачено, що представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах для отримання освіти поряд із державною мовою відповідної національної меншини. Однак він був розкритикований Угорщиною, Болгарією, Румунією та Грецією, які занепокоєнні звуженням можливостей для представників нацменшин навчатися рідною мовою.

8 грудня експертна група Ради Європи з конституційних питань, Венеціанська комісія, ухвалила висновок про положення нового Закону України "Про освіту", що стосується викладання державною мовою, мовами меншин та іншими мовами. На думку експертів, у нинішньому вигляді закон "дозволяє радикально змінити колишній мовний режим системою, орієнтованої на обов'язкове використання української мови як мови освіти". Це може привести до значного скорочення можливостей для навчання рідною мовою осіб, що належать до національних меншин.

Після цього голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що мовна стаття змінюватися не буде. Але глава МЗС України Павло Клімкін стверджує, що Україна виконає рекомендації Венеціанської комісії щодо реалізації закону про освіту, а положення і документи готуватимуться в тісному контакті з національними громадами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme