UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Венеціанка запропонувала Україні покращити ставлення до російської мови в освітньому законі

Експертна група Ради Європи з конституційних питань, Венеціанська комісія, сьогодні прийняла свій висновок про положення нового Закону України "Про освіту", що стосується викладання державною мовою, мовами меншин та іншими мовами

Depo.ua публікує переклад відповідного прес-релізу, розміщеного на сайті Ради Європи.

Венеціанська комісія відзначила, що мета держав сприяти зміцненню державної мови і загального заволодіння ним як спосіб усунення існуючого нерівності і сприяння більш ефективної соціальної інтеграції осіб. що належать до національних меншин - правочинна і заслуговує схвалення. Однак сильна внутрішня і міжнародна критика, особливо на адресу тих положень, які обмежують сферу освіти мовами меншин, видається виправданою в силу різних причин.

Відповідна стаття 7 Закону, в тому вигляді, в якому вона була прийнята, сильно відрізняється від проекту, за яким проводилися консультації з меншинами; вона містить важливі двозначності і, як видається, не забезпечує необхідних вказівок щодо застосування міжнародних і конституційних зобов'язань країни.
Точний обсяг гарантій освіти мовами меншин не ясний і в основному обмежений початковою освітою.

У нинішньому вигляді закон "дозволяє радикально змінити колишній мовний режим системою, орієнтованої на обов'язкове використання української мови як мови освіти". Це може привести до значного скорочення можливостей для навчання рідною мовою осіб, що належать до національних меншин. Додатково до цього, короткий термін для впровадження нових правил викликає серйозну заклопотаність якістю освіти.

З іншого боку, оскільки Стаття 7 є рамковим становищем і не містить умов імплементації, залишається простір для таких її інтерпретації і застосування, які в більшій мірі узгоджуються із захистом національних меншин. Венеціанська комісія вітає готовність української влади використовувати такі можливості; наприклад, шляхом викладання в початкових школах більшості предметів на мовах меншин в спеціальних класах для національних меншин.

Що стосується середньої освіти також є можливість для деякої гнучкості: діючий Закон про освіту є рамковим законом, і майбутній Закон про загальну середню освіту, який належить прийняти, міг би передбачити більш докладні і збалансовані рішення і розвіяти багато нинішніх побоювання. Крім того, стаття 7 забезпечує правову основу для викладання інших предметів на офіційних мовах ЄС, таких як болгарська, угорська, румунська та польська; здається, влада України має намір скористатися наявними можливостями, які надає цей документ.

Проте, новий Закон не дає рішень для мов, які не є офіційними в ЄС, зокрема російської мови, як найбільш широко використовуваного з недержавних. Менш сприятливе ставлення до цих мов важко пояснити і, отже, викликає проблеми дискримінації. Доречним рішенням було б внести поправки до статті 7 і замінити це положення більш збалансованим.

Венеціанська комісія рекомендує забезпечити достатній рівень викладання на офіційних мовах Європейського союзу для відповідних меншин; продовжити забезпечувати достатню частку освіти мовами меншин на початковому та середньому рівнях в додаток до викладання державної мови; підвищити якість викладання української мови як державної; внести поправки в Закон про освіту, щоб надати більше часу для поступової реформи; звільнити приватні школи від нових мовних вимог; по ходу імплементації Закону почати новий діалог з усіма зацікавленими сторонами і, нарешті, забезпечити умови, в яких імплементація Закону не поставить під загрозу збереження культурної спадщини меншин і безперервність навчання мови меншин в традиційних школах.

Венеціанська комісія оцінила новий Закон в світлі європейських та міжнародних зобов'язань, прийнятих Україною, в тому числі в рамках Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин та Європейської хартії регіональних мов і мов меншин. Роблячи деякі відсилання до Конституції України, вона підкреслила, що Конституційному суду України потрібно виробити позицію з цього питання. Повний текст прийнятого думки буде опублікований на веб-сайті Венеціанської комісії в понеділок, 11 грудня.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme