У Раді знову хочуть обмежити свободу слова, - активісти

Активісти заявляють про нову спробу обмежити свободу слова в Україні законопроектом, згідно з яким Верховна Рада матиме виключне право пропонувати РНБО список медіа, щодо яких можуть застосувати санкції

Про це йдеться у заяві коаліції "За вільний інтернет", передає Depo.ua.

Йдеться про проект закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного простору" № 9275.

"Коаліція "За вільний Інтернет" засуджує чергову спробу введення цензури в Україні під прикриттям боротьби з російською пропагандою", - йдеться у заяві.

Законопроект зареєстрували низка народних депутатів, серед яких Іван Вінник, Оксана Білозір, Олена Матузко, Тетяна Чорновол та інші 7 листопада 2018 року.

Активісти зауважують, що закон України "Про санкції" допускає застосування спеціальних заходів до громадян України лише якщо вони здійснюють терористичну діяльність. Зважаючи на це, автори законопроекту запропонували вважати елементом тероризму надання "інформаційної підтримки терористичним організаціям, незаконним збройним формуванням, іншим суб'єктам, які здійснюють, беруть участь чи сприяють терористичній діяльності, окупації території України, збройній агресії проти України". Така підтримка може полягати у створенні або поширенні інформації, що підтримує, пропагує, популяризує, чи позитивно їх висвітлює.

Коаліція "За вільний Інтернет" вважає, що запропоновані законопроектом положення не можуть вважатися ефективним засобом протидії існуючим загрозам, і, на жаль, створюють чергову можливість влади свавільно і незаконно втручатись у свободу вираження поглядів та діяльність ЗМІ (у тому числі, Інтернет-видань), що є особливо загрозливою в умовах наближення виборів.

Застосування закону України "Про санкції" для обмеження діяльності ЗМІ суперечить статті 34 Конституції України, відповідно до якої обмеження свободи висловлювання думки має регулюватись виключно законом (не рішеннями РНБО чи указами президента, які вводять їх в дію). Крім цього, принцип "законності" вимагає, щоб обмеження були сформульовані з достатньою чіткістю, яка дає змогу достатньою мірою передбачити наслідки, які може спричинити певна дія. Якісний закон повинен надавати адекватний захист від неконтрольованих дій та чітко визначати спосіб застосування та обсяг повноважень, який надається державним органам для здійснення обмежень.

"Надання Верховній Раді виключного права визначати щодо яких ЗМІ можуть застосовуватись санкції не лише продовжить практику незаконного блокування та припинення діяльності медіа, але й створить реальні загрози політичної цензури та тиску на ЗМІ під час виборчого процесу. Зазначений законопроект не містить процедури та чітких критеріїв оцінки, які медіа можуть підлягати санкціям. Пропоноване визначення "інформаційної підтримки" тероризму допускає свавільне тлумачення, за якого будь-яка згадка незаконних формувань у ЗМІ, може вважатися їх популяризацією та прирівнюватись до терористочної діяльності. Таким чином, народні депутати отримають практично необмежене право втручатися у діяльність ЗМІ, ґрунтуючись лише на власній політичній волі", - вважають активісти.

Для обмеження ж незаконного контенту в мережі Інтернет мають бути розроблені інші, судові, механізми, які відповідатимуть міжнародним стандартам захисту прав людини. Зокрема, відповідно до Рекомендацій Ради Європи №CM/Rec (2016) 5 щодо Інтернет-свободи, обмеження мають грунтуватися на рішенні суду або іншого незалежного адміністративного органу із подальшим його затвердженням у судовому порядку. При цьому, рішення має бути конкретним, спрямованим на досягнення чіткої мети та ґрунтуватися на оцінці ефективності обмежень і ризиків надмірного блокування.

Коаліція "За вільний Інтернет" закликає народних депутатів не підтримувати проект закону № 9275, керуватися під час реалізації політики в сфері інформаційної безпеки принципами верховенства права і законності, не допускаючи звуження прав людини без дотримання вимог міжнародного права та національного законодавства.

Додамо, що під заявою підписалися серед інших Національна спілка журналістів України, громадські організації "Інститут масової інформації", "Детектор медіа" та інші.

Нагадаємо, 9 липня стало відомо, що комітет з питань регламенту та організації роботи Верховної Ради пропонує закрити кулуари Верховної Ради для журналістів.

10 липня народний депутат, голова комітету Верховної Ради зі свободи слова Вікторія Сюмар пообіцяла, що в парламенті не буде гетто для журналістів.

Парубій пообіцяв, що жодного обмеження доступу українських журналістів до кулуарів українського парламенту не буде.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme