Зрив виборів чи війна: Що дасть Україні воєнний стан

Учора російські кораблі обстріляли і захопили наші кораблі. В самій Україні на це відреагували хвилею "зрадофільства"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Зрив виборів чи війна: Що дасть Україні…

Нагадаємо, російські військові судна з порушенням Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною та РФ про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки обстріляли та зупинили наші броньовані артилерійські катери "Бердянськ" і "Нікополь" та рейдовий буксир "Яни Капу", котрі здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь. Згодом в мережі з'явилося відео цього зухвалого нападу в традиціях сомалійських піратів. Внаслідок атаки поранень зазнали шестеро наших моряків.

Увечері Петро Порошенко зібрав військовий кабінет. Крім того, Україна вже звернулася до світової спільноти та вимагає реакції Радбезу ООН. Паралельно з цим процесом в телеефірах і особливо у соцмережах активізувалися "генералісимуси зради", які побачили у подіях на Азові ледь не сприяння Порошенку з боку Путіна. Причому, переважна більшість подібних дописувачів так або інакше симпатизує Юлії Тимошенко. Або працює в її команді.

У суспільну свідомість закидається химерна схема: Порошенко веде переговори з Медведчуком, це відстежують журналісти, і за кілька днів після виходу їхньої програми в ефір Банкова (якщо брехати, то брехати) відправляє три наші судна з Одеси в Маріуполь, аби росіяни їх захопили. Після цього Порошенко збирає РНБОУ, щоб та освятила воєнний стан. Внаслідок цього вибори скасовують. Принаймні, у цьому значна частина фейсбучної армії бачить кінцеву мету подій на Азові. Мовляв, це Тузла-2 або щось на кшталт цього, лиш би скасувати вибори.

Однак у їхній схемі існує кілька серйозних недоліків. Перший – дійсно, вибори президента можуть бути скасовані за умови введення режиму воєнного стану. Порошенко повідомив, що воєнний кабінет запропонував йому винести на засідання РНБО відповідне рішення і звернутися з ним до Верховної Ради України. Чи буде це рішення про воєнний стан в усій країні, чи лише в Приазов'ї, на два місяці чи на триваліший термін, побачимо. Але найцікавіше не це. Нагадаємо: указ глави держави вступає в дію тільки після згоди ВР. Згідно ст. 5 закону "Про правовий режим воєнного стану" нардепи мають зібратися на засідання протягом двох діб без скликання, і або підтримати, або відмовити президенту. Це є головним випробуванням для цілих фракцій, лідери яких вже бачать себе на Банковій. З одного боку вони вважають, що, підтримавши Порошенка, дають йому карт-бланш, з іншого – неможна не підтримати такий указ, тому що відразу приліпиться ярлик "агенти Кремля".

Простіше кажучи, потрібно говорити не про наявність чи відсутність у Порошенка підстав для запровадження воєнного стану, адже ці підстави виникли учора, а про те, хто і як голосуватиме за указ у парламенті. Галас здійметься неймовірний, усі кинуться захищати права людини, свободу слова і так далі – це зрозуміло. Та насправді весь цей галас пояснюватиметься просто – на період дії режиму воєнного стану припиняється передвиборча кампанія і це ламає всі плани кандидатів. Вони не зможуть мінімум два місяці з усіх можливих майданчиків топити Порошенка. Але і він не зможе агітувати. І це буде гра нервів.

Другий недолік схеми фейсбучних стратегів - президентські вибори у нас 31 березня, і якщо ВР після свистопляски підтримає указ президента, то його дія завершиться умовно 26 січня. Для продовження дії режиму воєнного часу потрібні будуть підстави. І знову рішення ВР. Якщо їх не буде, вибори відбудуться у встановлений термін. Тільки агітаційний період скоротиться. А ще – опозиційним кандидатам доведеться два місяці перерви використати для суттєвого перегляду тактик і стратегій. Простіше кажучи, додати до своєї риторики побільше патріотизму.

Третій недолік – у конспірологів немає відповіді на питання, що виграє у цій ситуації Путін. Існує значна ймовірність, що після вчорашніх подій, а тим більше, якщо ескалація на Азові збільшуватиметься, США таки дотисне європейців на посилення санкцій проти Росії. Причому ці санкції куди потужніші, аніж нині діючі. Тобто, Путін, який, за логікою "зрадофілів", ні в чому не винен, бо винен Порошенко, рубає сучок, на якому сидить? На дурника хазяїн Кремля точно не схожий.

Четвертий недолік. Якщо ознайомитися із заходами правового режиму воєнного стану, які виписані в законі, то для їх забезпечення необхідна потужна синергія усіх органів влади і розуміння з боку громадян. Українці за часів незалежності ніколи не жили в такому режимі, тому буде невдоволення, будуть конфлікти і непорозуміння. Те ж стосується й органів влади, особливо на місцях. Тому навряд чи воєнний стан надовго, держава просто його не потягне. Але сам досвід, можливо, і буде корисний і державним органам, і громадянам. Особливо тим, які не помічають ні війни на Донбасі, ні сутичок на Азові, бо їх цікавить виключно шкурне питання. Як, приміром, "євробляхерів", котрі учора відкрили другий фронт на заході країни, поки росіяни атакували на сході.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme