"Озеленення" суду і поновлення на посадах: Що буде з КСУ після звільнення Тупицького

27 березня президент Володимир Зеленський своїм указом скасував укази Віктора Януковича про призначення двох суддів КСУ. На думку юристів, глава держави перевищив повноваження. Проте більшість українців його підтримує. Доки не відчує наслідки подібних рішень на собі

Політичний оглядач
"Озеленення" суду і поновлення на посада…
Фото: КСУ

Тупицький і Касминін можуть відпочивати. У чому мотивація Зеленського

В указі Зеленського пояснюється, що відповідне рішення було ухвалено у зв'язку з тим, що "окремі судді Конституційного суду України, призначені Віктором Януковичем, продовжуючи виконувати свої повноваження, створюють загрозу державної незалежності та національної безпеки України". Згодом свій указ прокоментував і президент: "Зазначені особи можуть відправлятися на заслужений відпочинок". На мотивацію Зеленського пролив світло нардеп і представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський. За його словами, очільник держави діяв у межах виконання рішення РНБО про перегляд всіх указів екс-очільника держави Віктора Януковича, що потенційно загрожують нацбезпеці України. Depo.ua писав про небезпеку керування країною у ручний спосіб за допомогою рішень Радбезу. Схоже, у даному випадку маємо один із елементів цього сценарію.

Веніславський пояснює: у березні 2014 року суддя КСУ Тупицький, при розгляді справи про конституційність "кримського референдуму" не підтримав рішення колег-суддів про його незаконність і написав особливу думку, чим "фактично показав, що він ще з 2014 року стояв на стороні країни-агресора". Також представник президента в КСУ нагадав, що Тупицький незаконно оформив покупку ділянки в Криму, чим сприяв легалізації анексії півострова. "Все це в сукупності абсолютно дає право говорити, що дії пана Тупицького точно суперечать інтересам національної безпеки, територіальної цілісності та національного суверенітету", – пояснив посадовець. І при цьому додав: указ Зеленського про скасування указу про призначення Тупицького і Касмініна є законним і виданим в рамках повноважень президента. А от в цьому багато юристів сумніваються.

Отже, Тупицького призначили суддею Конституційного суду 14 травня 2013 року, а Касмініна – 17 вересня того ж 2013-го. Тобто, у той період, коли в легітимності дій президента Януковича жодних сумнівів не було. За останніх півроку українці дізналися про суддю Тупицького багато компрометуючих цю особу речей, і його "особлива думка" стосовно "референдуму" в Криму лише додає негативних фарб до портрету цього служителя Феміди, однак чи дає це право президенту Зеленському скасовувати укази про призначення суддів?

Чому юристи назвали указ Зеленського свавіллям

Ні, не дає – вважає відомий правник та екс-депутат Леонід Ємець. За його словами, те, що зараз робить Зеленський,  називається правовим свавіллям. З ознакою диктатури, захопленням влади, зловживанням службовим становищем. "Посилання на рішення РНБО про ревізію рішень Януковича, як юридичне обґрунтування такого Указу, це просто маячня. Це порушення статей Конституції, які визначають чітко повноваження президента. Бо у нього таких повноважень скасовувати укази немає. Це також порушення базових принципів Конституції, за якими всі особи в Україні мають дотримуватися законів", – сказав Ємець.

"Ми будемо мати ситуацію, коли Тупицького та Касьмініна не будуть допускати на роботу. Вони будуть оскаржувати це в українських судах, а потім в ЄСПЛ. Я прогнозую, що в європейському суді вони виграють справи. Як це буде в українських судах, сказати важко, зважаючи на ручну керованість нашими судами", – зазначив екс-депутат. І додав: поки ми бачимо зловживання владою та навіть диктаторські замашки та інструменти, це може стати підставою для відповідної справи вже проти самого Зеленського.

Звинуватив президента у порушенні закону й діючий депутат, поки ще член фракції "Голос" Ярослав Юрчишин. Він, нагадаємо, входить до частини фракції "Голосу", яка не хоче йти у коаліцію зі "слугами". На думку Юрчишина, закон про Конституційний Суд України містить вичерпний перелік підстав припинення діяльності судді КСУ, в якому немає скасування наказу про призначення. "Зараз Зеленський незаконно створює можливість призначити двох суддів за своєю квотою. Тож, після призначення ВРУ ще одного за своєю, у Зеленського буде 7 суддів КСУ із 17 (18-ий має бути за квотою суддів, останні достатньо чутливі до бажань президента). Майже наполовину суд складатиметься з представників однієї політичної сили. Це узурпація конституційної інституції. Вам не здається?" – зауважив нардеп.

Що буде далі з КСУ

Не важко здогадатися, що Тупицький і Касминін оскаржать своє звільнення у Верховному Суді. І ось тут буде цікаво подивитися за діями цієї найвищої судової інституції, яка або може стати на бік президента і в такий спосіб продемонструвати політичну лояльність, або на бік звільнених суддів, визнавши указ Зеленського незаконним. Зауважимо один важливий момент: судді Конституційного суду у 2019 році визнали конституційним розпуск парламенту, хоча до того рішення на той момент новообраного президента було багато запитань, а пройшло трохи більше року, і вже самі судді КСУ стали "нехорошими хлопцями" у сценаріях влади. Повчальна історія для суддівського корпусу країни.

Однак поки Тупицький і Касминін судитимуться, а виграти суд шанси у них достатньо високі, замість цих двох призначать нових суддів Конституційного суду. Таким чином вдасться досягти мети - збільшити кількість лояльних до влади суддів у КСУ. Але є велике "але": призначення суддів замість Тупицького і Касминіна оскаржуватиметься в судах, так само оскаржуватимуться й самі рішення Конституційного суду, якщо їх підтримають ці призначенці. А законно призначені судді, якщо працюватимуть спільно з сумнівно призначеними, ризикують згодом потрапити під кримінальну відповідальність. Простіше кажучи, порушення однієї процедури потягне за собою порушення наступної, а по завершенню каденції Зеленського його наступник, так само – указом, скасує всі рішення КСУ як незаконні. Отже, скринька Пандори відкрита.

Наступний момент: якщо юристи і політики завели мову про узурпацію влади Зеленським, то так просто ця розмова не завершиться. Так було з Януковичем. У 2010 році він розіграв, як йому, мабуть, здавалося, вдалу політичну партію, коли рішенням Конституційного суду повернув у дію дореформну Конституцію, чим збільшив собі повноваження. В історії зі скасуванням указу про призначення Тупицького і Касминіна, схоже, взагалі не заморочувалися тим, чи має президент на це повноваження. Народу показали, що два нехороші судді КСУ понесли справедливе покарання за корупцію, а ті, хто нині наполягає, що глава держави перевищив владу – самі корупціонери. Тобто, ми бачимо в дії небезпечну маніпуляцію: що має бути вищим – закон чи справедливість. На жаль, у нашому суспільстві укорінилася думка, що вищою має бути справедливість. Тому суспільними настроями легко маніпулювали і маніпулюють популісти всіх мастей.

І, останнє. Всі оці ігри з процедурами, до яких вдається нинішня влада, мають тактичну мету, хоча, не виключено, радники, які порадили Зеленському діяти в такий спосіб з КСУ, уявляють себе грандіозними стратегами. Наші західні партнери, спільно з багатьма вітчизняними проєвропейськими політиками, докладали неймовірних зусиль, щоб в Україні працювали та вкоренилися демократичні інститути і процедури. Без цього не буде стратегічного руху країни ні до ЄС, ні до НАТО. І справа тут не в Тупицькому чи в якомусь іншому діячеві, а в тому, чи здатна країна, її влада, її громадяни поважати закони.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme