Тупик Чауса: Як Зеленський виправдається після суду у Молдові

Суд над молдовським співучасником викрадення судді Чауса перенесе конфліктну ситуацію між двома державами з площини дипломатичних натяків на перші шпальти газет. Як молдовських, так і російських та європейських. Які можуть обіграти ситуацію в дуже неприємний для України спосіб. Хотілось би вірити, що у Банкової є сценарій протидії

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Тупик Чауса: Як Зеленський виправдається…

Сьогодні в трагікомічному серіалі довкола судді Чауса оголосили новий епізод. Генеральна прокуратура Молдови повідомила, що направляє до суду кримінальну справу стосовно одного з учасників викрадення екс-судді.

Цей співучасник, 30-річний колишній спецпризначенець, на замовлення виконавців викрадення відстежував щоденні звички та маршрути Чауса і членів його родини. А також орендував автомобілі, які були використані для вивезення судді.

І кілька моментів у долі цього безіменного і нефартового молдовського молодика, який вплутався в цю історію, працюючи охоронцем в Україні, є прикрим знаком для Володимира Зеленського.

Зокрема, той факт, що молодика у травні заарештували, а за певний час випустили під домашній арешт.

Якщо зважити на те, що співучасть у викраденні людини — це серйозний злочин, за який у Молдові дають від 6 до 10 років, подібна поблажливість прокуратури може бути пояснена в один-єдиний спосіб. Він "розколовся", почав співпрацювати зі слідством, і розповів все, що знав про замовників. Якщо зважити на загальний рівень здійснення операції із викрадення Чауса, можна запідозрити, що знав молодик немало.

Природно, що на суді свідчення звинуваченого, дані ним в процесі слідства, скоріше за все, будуть озвучені. А дуже скоро — опубліковані. І якщо дотепер молдовські правоохоронці скромно говорили про "причетність до викрадення осіб із України" — то на суді, скоріше за все, будуть оприлюднені імена, фотографії, і т.д.

Ця інформація буде розтиражована молдовськими та російськими ЗМІ. А також — європейськими ЗМІ, які отримають специфічні стимули з боку невідомих спонсорів. При тому останні подадуть історію з акцентом на той факт, що Захід неодноразово звинувачував Росію в спецопераціях на чужій території — і вводив проти Кремля санкції. Натомість Україна робить плюс-мінус те саме — і всі говорять, що її потрібно підтримувати.

За таких умов дуже хотілось би вірити, що на Банковій готують блискучий план дипломатично-інформаційної протидії. Втім, якщо це й так — то на разі його тримають в глибокій таємниці. Оскільки все, що відомо з відкритих джерел — це дещо кострубаті заяви очільника МЗС Дмитра Кулеби про те, що Україна не причетна до викрадення Чауса, а для встановлення усіх обставин події пропонує Молдові створити "спільну робочу групу".

Паралельно з тим в українському політикумі циркулюють чутки, що президентка Молдови Мая Санду намагалася зателефонувати Володимиру Зеленському. Але він банально відмовився від розмови. Правда це чи ні — наразі достеменно невідомо.

Але наразі складається стійке враження, що президент України, у своїх безкінечних і безнадійних пошуках компромату на "попередників", ймовірно, наразив на небезпеку не тільки добросусідські стосунки між Києвом та Кишиневом, але й міжнародну підтримку України загалом. А виконавці президентського розпорядження, "засвітившись" у Молдові, зробили цю загрозу реальністю.

Молдовська сторона, попри все добре ставлення до України, не могла безкінечно затягувати слідство у справі викрадення Чауса. Оскільки і в самій Молдові розповсюджувались фейки про те, що Чауса вкрали за згодою Санду. При тому час, який можна було б використати для пошуку адекватного виходу із ситуації, Банкова витратила на малоправдоподібні заяви "а це не ми". І початок судового процесу над співучасником викрадення стане своєрідним "моментом істини" для команди Зеленського. Шкода тільки, що дії конкретного українського президента можуть лягти плямою на репутацію нашої країни загалом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme