Мир на Донбасі: Навіщо Пристайко заговорив про "російську версію" миротворчої місії

Публічний виступ очільника українського МЗС викликає закономірні питання щодо того, яких "миротворців" хочуть в Зеленського і як насправді пройдуть вибори на окупованих територіях

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Мир на Донбасі: Навіщо Пристайко заговор…

Масштабне інтерв’ю міністра закордонних справ України Вадима Пристайка, яке він дав ТСН, вочевидь, мало на меті оприлюднити якесь узагальнене бачення зовнішньополітичної стратегії України – у тому вигляді, в якому її бачить чинна політична команда, яка контролює як законодавчу, так і виконавчу владу в країні.

З одного боку, цієї цілі ніби й вдалося досягти. Міністр у черговий раз вербалізував позицію влади стосовно гострих питань – на кшталт відмови від заявки на ПДЧ до НАТО й перспектив нового великого обміну – чи то пак, "одночасного звільнення" полонених. Він також дав масштабний "звіт про надої та урожайність" – себто озвучив досягнення та плани української дипломатії на різних напрямках і на різних континентах нашої планети. З іншого боку, при детальнішому прочитанні сказаного, питань після інтерв’ю Пристайка виникає чи не більше, ніж до нього. Досить взяти, наприклад, пасаж про "план Б", до якого планує перейти команда Зеленського в разі, якщо "нормандська зустріч" чи то не відбудеться, чи то не дасть бажаного результату. Як всі вже, напевно, запам’ятали, в такому випадку чинний президент і ключові посадовці його адміністрації обіцяють зробити чергову спробу ініціювати введення миротворчої місії на Донбас.

І от якими словами говорить про це чинний глава МЗС: "Давайте не будемо забувати, що ще від 2015 року, а ще пізніше, 2016 року, була підтверджена російською стороною і залишається опція запрошення місії з підтримання миру на Донбасі. Якщо ми вийдемо на "нормандський формат" і зрозуміємо, що з Мінськом нам не вдається завершити війну, тоді будемо залучати і такі формати, як міжнародна допомога".

В цьому місці виникає закономірне питання – виходить, що Вадим Пристайко збирається погодитись на "російську версію" миротворчої місії, на яку погоджувалась Москва в 2015-му, і яка передбачає виключно вузеньку смужку контрольованої зони між українськими військовими та сепаратистами – за умов, що весь Донбас і українсько-російський кордон залишаються під контролем Росії? Подібний варіант "миротворчості", до речі, відкинув не тільки тодішній президент України Петро Порошенко, але й переважна більшість союзників України – із генсеком НАТО включно. Можливо, йдеться про "обмовку". Але керівник дипломатичного відомства не має права на обмовки. Можливо, йдеться про якусь нову концепцію. Але в такому разі її варто було б озвучити і роз'яснити – щоб не сіяти зайвої "зради". А може, йдеться не про те і не про інше. Просто очільник МЗС хоче показати журналістам, що в нього особисто і у його відомства є якісь плани на подальше життя. Яких насправді немає.

Схожа ситуація виникає не тільки з "миротворчістю". Наприклад, українські ЗМІ із задоволенням цитували заяву Пристайка про те, що вимога Києва розпустити збройні формування "Л-ДНР" є "абсолютно логічною". Водночас якщо взяти його пряму мову меншим шматком, виходить доволі дивна ситуація. "Очевидно, що з моменту проведення виборів (на Донбасі – ред.) жодної влади на місцях іншої, ніж та, яка була обрана, бути не може. Тому, можливо, це не дуже детально обговорювалось раніше, але це є одним із логічних кроків" – заявив Пристайко.

В той час як на останньому засіданні у Мінську щодо врегулювання ситуації на Донбасі українська сторона озвучила умови, необхідні для виконання угод: повне припинення вогню, виведення з території України іноземних збройних формувань, розведення сил уздовж усієї лінії фронту, контроль за російсько-українським кордоном, розпуск угруповань "ЛНР" та "ДНР". І в ті моменти більшості українців чомусь здавалось, що йдеться про підготовку до виборів – а не те що станеться (або не станеться) після них.

На перший погляд, різниця ніби й невелика. Але в реальності – колосальна. Бо озвучений Пристайком варіант передбачає проведення виборів за неминучого тиску з боку "чинної влади Л-ДНР". В ході тих виборів "влада" з числа сепаратистів та колаборантів отримає перемогу – після чого "розпустить Л-ДНР". І одночасно створить, наприклад, "Народну республіку Донбас". Чим і виконає всі "пристайківські" угоди.

Хотілось би вірити, що, знову-таки, йдеться про "обмовку" очільника МЗС. Але щоб якось зміцнити цю віру, йому, напевно, варто детальніше розповісти про справжні плани "зеленої влади" як стосовно миротворців, так і стосовно проведення виборів на Донбасі. "З метою уникнення зайвого резонансу", як сказав би в цій ситуації сам Вадим Володимирович.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme