Торги Зеленського з Вашингтоном: Хто буде майбутнім прем'єр-міністром України

Спецпредставник США Курт Волкер у Києві поговорив із Зеленським та розповів, що у Вашингтоні вже готуються до зустрічі українського президента з Трампом, але і сам американський лідер у вересні може відвідати Київ. Але також американець доніс в Офіс президента бачення Білого дому щодо кандидатури майбутнього прем'єра

Торги Зеленського з Вашингтоном: Хто буд…

Володимир Зеленський провів чудові вихідні в Одесі: відвідав "Лігу сміху", сфотографувався на пляжі та сходив на футбол, побачивши як "Динамо" перемогло "Шахтар" у Суперкубку України (2:1). Вже традиційно президента супроводжував голова Офісу президента Андрій Богдан – його найліпший друг. В соцмережах жартували та обурювалися, мовляв, Богдан бачить Зеленського частіше, ніж його дружина Олена. І справді Богдан сьогодні є ледь не головною людиною в країні. Через нього вирішуються практично всі питання командою Зеленського. Він по суті є головним комунікатором президента, який поки ще не має власного Уряду і правоохоронних органів. 

Та зовсім скоро це зміниться. "Слуга народу" здобула вражаючу перемогу на парламентських виборах, матиме монобільшість у Верховній Раді (254 депутати) і зможе самостійно без торгів з іншими партіями формувати Уряд, призначати спікера, генпрокурора, голову СБУ. Хоча представник президента в Кабміні Андрій Герус і заявив, що всі міністерські крісла "забере коаліція". Та уточнив, що коаліцією є монобільшість.

З останніми двома посадами ситуація вже окреслена – ГПУ має очолити Рябошапка, а головою СБУ стане нинішній т.в.о Баканов. Спікером парламенту, швидше за все, буде глава "Слуги народу" Дмитро Разумков. Навіть журналіст і новий "слуга" Олександр Дубінський виступає за таке кадрове призначення, мовляв, у фракції він справді чудовий комунікатор. А от з прем'єром не все так просто. І торги щодо цієї посади йдуть як всередині "Слуги народу" між різними групами впливу, які доносять своє бачення Володимиру Зеленському, так і за участі західних партнерів.

Кандидатури і варіанти

Курта Волкера, який приїхав на зустріч із Зеленським разом з послом США в ЄС Гордоном Сондлендом та повіреним у справах США в Україні Вільямом Тейлором, цікавило кілька моментів. Офіційно вони з президентом говорили про Донбас і мир. Але як стало відомо Depo.ua з Офісу президента, Волкер ще раз доніс Зеленському позицію Трампа щодо розслідування справи по Burisma і Байдену, а також можливого втручання у вибори президента США в 2016-му українських антикорупціонерів із амбарною книгою Януковича (НАБУ та Артем Ситник). А окрім цього Волкер виказав побажання американської сторони щодо співпраці з майбутнім українським Урядом. Якщо кандидатура голови МЗС, яким може стати дипломат Пристайко, запитань не викликає, то от з прем'єром не все так гладко. В США у цій ролі бачать Владислава Рашкована – колишнього соратника голови НБУ Валерії Гонтаревої і нинішнього заступника виконавчого директора від України в МВФ чи Олександра Данилюка, який очолює РНБО. У ЗМІ ще називають прізвища Абромавичуса та Коболєва. Перший швидше так і залишиться керівником наглядової Ради "Укроборонпрому", а от Коболєв є кандидатом, який може влаштовувати Білий дім та Ігоря Коломойського. Хоча, як розповіли Depo.ua, Рашкован і Данилюк для Вашингтона є бажанішими через можливість частково їх контролювати.  Але США говорять, що саме цим людям довіряють і вони можуть впроваджувати реформи, лібералізувати ринок газу і таке інше. 

Окрім цього, у США налаштовані на перезапуск антикорупційних органів в Україні. І тепер "смотрящим" за цим має стати саме Тейлор. Демократів від цього процесу всіляко відсунуть. Тому, між іншим, не обговорювалася можлива коаліція "Слуги народу" та "Голосу", на якій із США наполягають люди дотичні до Сороса і демократів. 

Новим же послом у США Київ хоче призначити Олега Шамшура, нинішнього главу дипломатичної місії у Франції. Розглядають також Сергія Корсунського та Геннадія Надоленка.

Якщо Київ буде лояльним, то все може завершитися не тільки телефонною розмовою між Трампом і Зеленським, яка відбулася, але й зустріччю у Вашингтоні (її нібито вже готують) ба навіть візитом Трампа у Київ у вересні. Хоча останнє –малоймовірно. Швидше за все, Зеленський і Трамп переговорять у Польщі 1-го вересня. Та натяк зрозумілий –буде потеплішання стосунків між Києвом і Вашингтоном після фактично відсутності їх у часи Порошенка. За будь-яких обставин, Зеленський як і Порошенко може розраховувати на військову та санкційну антиросійську підтримку Штатів, бо це стратегічна позиція держави, що не залежить від прізвища людей, котрі сидять у Білому домі та на Банковій. Але потеплішання між нашими країнами може стимулювати, як мінімум, потік інвестицій.

У Зеленського ж бачать на чолі Уряду заступника голови ОП Олексія Гончарука. 35-річний Гончарук - юрист, очолює з 2015-го Офіс ефективного регулювання, який за гроші ЄС розробляв правила для полегшення існування бізнесу в Україні, а також інструменти для онлайн конкурсів. У 2014-му Гончарук йшов на парламентські вибори першим номером у списку "Сили людей", а в 2019-му разом з Максимом Нефьодовим готував політпроект "Люди важливі", який так і не пішов на вибори. Гончарук наразі є лівою рукою Зеленського. Він супроводжує президента практично всюди, як і Андрій Богдан. Між іншим, Богдан теж буцімто є кандидатом на посаду прем'єра, але в його випадку зі сторони Білого дому вже давно лунають натяки "очистити" оточення Зеленського від людей, пов'язаних з Коломойським. Богдан був юристом олігарха, тому прем'єрство остаточно розсварить Київ із Вашингтоном. Голова ОП любить "потролити" українців і посміятися з чуток про прем'єрство – он вже Кошового туди сватає.

Та в Зеленського і без того не все гладко. Як нам відомо, президент проводив розмови із всіма кандидатами на посаду прем'єра. І бачення системних змін, які окреслив Гончарук, є для голови держави найбільш переконливими. Та Вашингтон не дуже радує кандидатура Гончарука. Бо останнього контролювати вони навряд чи зможуть – він буде повністю людиною Зеленського, ще й зі зв'язками із ЄС – прямого конкурента США. Така поведінка Білого дому дуже неподобається Зеленському. Він не хоче, щоб прем'єра йому нав'язували партнери. І можливі серпневі переговори з Трампом бачить в якості можливості зняти напругу в цьому питанні, оскільки новий Уряд формуватиметься у вересні. 

Так само в Зеленського є й план Б – обрати нейтральну кандидатуру, якою є радник президента, економіст Олег Устенко. Між іншим, Устенко відомий американцям, бо він брав участь в різних проектах, що проводяться Світовим банком, Організацією економічного співробітництва та розвитку, урядів країн СНД і ряду університетів різних країн, включаючи Гарвард, Дьюк і Массачусетський інститут технологій. А в 2004 році увійшов команду Міжнародного Фонду Блейзера, де став виконавчим директором. Також розглядають кандидатуру екс-заступника голови Мінфіну Ігоря Уманського.

Що ж до Володимира Гройсмана, який наразі очолює Уряд, то він ще перед виборами почав йти на зустріч президенту в різних питаннях. І якщо раніше була імовірність збереження посади, то провал на виборах поставив на цьому хрест. Не просто так Зеленський казав, що на посаді прем'єра бачить людину, яка раніше не очолювала Уряд і не була спікером. 

Окрім американців намагається вплинути на Зеленського й крило Коломойського. Принаймні олігарху вдалося завести в Раду під брендом "Слуги народу" близько 50 своїх людей. І це суттєва опція, яка дозволяє йому просувати власні інтереси. Навряд чи президенту вдасться "відкупитися" посадою голови КМДА для Олександра Ткаченка. Олігарха цікавитимуть позиції в держкомпаніях калібру Центренерго...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme