США заговорили про Мінські угоди: Як Банкова підігрує російській пропаганді і що варто робити Зеленському

Російські політики і пропагандисти зараз активно поширюють тезу про "Україну, яка зриває виконання Мінських угод". А команда Зеленського їм у цьому допомагає, ставлячи під загрозу консолідовану підтримку Заходу

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
США заговорили про Мінські угоди: Як Бан…
Фото: УНІАН

Поки в Україні чекають на "зраду", пов'язаної із тиском ЄС та готовністю президента Зеленського, піддавшись цьому тиску, піти на переговори з бойовиками та імплементувати Міські угоди в зручний для Росії спосіб, у США, схоже, вирішили ці угоди іще раз перечитати. Благо, йдеться про неповних дві сторінки тексту.

Вочевидь, в результаті цієї нехитрої дії держсекретар Ентоні Блінкен в ході обговорення виконання Мінських угод раптом нагадав усім, що "автономія Донбасу", про яку так люблять говорити російські посадовці, ні словом у цих угодах не згадується. І що Україна неодноразово намагалася реалізувати Мінські угоди, у тому числі щороку ухвалюючи закон про особливий статус Донбасу. В той час як Росія порушує режим припинення вогню, відмовляється конструктивно вирішувати наявні проблеми, і взагалі вдає, що вона не є стороною конфлікту, який сама розпалила і підтримує.

Зі схожою заявою виступив і постпред США при ОБСЄ Майкл Карпентер. Який наголосив, що сторони конфлікту не дотримуються Мінських угод, але провини України в цьому немає. Оскільки угоди передбачають насамперед стабілізацію ситуації та виведення озброєнь, а "сили, які Росія спрямовує та постачає", все ще "продовжують вести вогонь по українських позиціях". "Ми йдемо геть від імплементації Мінських угод, а не наближаємося", - констатував дипломат.

Врешті, той факт, що російські посадовці настільки давно і старанно перекручують зміст Мінських умов, що вже й самі навіть приблизно не пам'ятають їхнього змісту, наразі є очевидним. Досить згадати вчорашню промову речника Путіна, Дмітрія Пєскова, який стверджував, що під ними стоїть "підпис глави держави" — в той час як в реальності і "першу" , і "другу" Мінські угоди підписували Тальявіні, Кучма та Зурабов.

До цього, насправді, можна додати дуже багато. І про те, що ані в Мінському протоколі про тимчасове перемир'я ("перша" Мінська угода), ані в Комплексі заходів щодо виконання Мінського протоколу ("друга" угода) немає ні слова про переговори із ватажками сепаратистів. Є "інклюзивний загальнонаціональний діалог", який повинен розпочатися після відновлення безпеки, звільнення всіх утримуваних осіб та відновлення моніторингу на українсько-російському кордоні.

І про те, що проведення конституційної реформи в Україні, передбачене 11 пунктом "Комплексу заходів", має відбутись після відновлення контролю над кордоном (пункт 9) та виведення всіх без винятку іноземних збройних формувань (пункт 10).

Російські політики і пропагандисти — із Путіним на чолі — зараз намагаються переконати світ у тому, що Україна зриває виконання Мінських угод. І публічні сумніви у доречності і потрібності цих угод, висловлені українськими посадовцями, дуже допомагають російській пропаганді.

Звичайно, в команді Зеленського існує явне бажання оголосити "Мінськ" помилкою або злочином "режиму Порошенка" — і в такий спосіб вдарити як по внутрішньополітичних противниках, так і по зовнішньополітичних зобов'язаннях. Подібний сценарій потроху тестується членами команди Зеленського. Наприклад, секретарем Ради національної безпеки й оборони Олексієм Даніловим, який в інтерв'ю AP заявив, що виконання Україною Мінських угод у їхньому нинішньому вигляді призведе до руйнування країни, необхідно підписати новий документ, і так далі. От тільки подібний крок буде для України катастрофою, оскільки зруйнує наявний у США та ЄС консенсус стосовно підтримки України. Не кажучи вже про той факт, що ніякого "нового документу" ані в Данілова, ані в його шефів на руках наразі немає.

Натомість кращої лінією поведінки для українських дипломатів та посадовців видається публічне і регулярне нагадування про те, що "Мінськ" руйнують саме підтримувані Росією бойовики. Які дотепер не спромоглися виконати навіть перших вимог, котрі стосуються безпеки. Дипломатична опора на "Мінськ" є неминучою — принаймні, до появи якихось адекватних дипломатичних альтернатив, які б викликали схвалення в Україні, ЄС та США. Це розуміють в Держдепі. Але не факт, що це достатньо добре розуміють на Банковій.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme